Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Podatek cyfrowy. Morawiecki tłumaczy: "Wdrożymy rozwiązania wypracowane przez UE"

75
Podziel się:

- Czekamy na opinię OECD i Unii Europejskiej. Prace polityczno-wdrożeniowe zostały scedowane na Unię Europejską. My wprowadzimy takie rozwiązania, jakie będą obowiązywały w UE - mówił premier Mateusz Morawiecki. Ze słów premiera wynika, że możliwe jest jeszcze podniesienie płacy minimalnej bardziej niż proponowane teraz 2450 zł.

Co dalej z podatkiem cyfrowym?
Co dalej z podatkiem cyfrowym? (East News, Marcin Bruniecki/REPORTER)

Podatek cyfrowy stał się gorącym tematem po wizycie wiceprezydenta USA w Polsce. Na antenie "Polsat News" sprawę tłumaczył premier Morawiecki. - Czekamy na opinię OECD i Unii Europejskiej - zaznaczył.

Przypomnijmy, że podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą Mike Pence podziękował za odrzucenie przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych.

O rezygnacji z wprowadzenia podatku nie informował wcześniej żaden z polskich urzędów. Pytany o tę kwestię premier Mateusz Morawiecki na antenie "Polsat News" stwierdził, że prace "polityczno-wdrożeniowe zostały scedowane na Unię Europejską".

- Wdrożymy takie zasady, jakie będą obowiązywały w Unii Europejskiej - przekonywał premier Mateusz Morawiecki. - Dopingujemy, żeby jednolite zasady podatku cyfrowego zostały jak najszybciej wypracowane- przekonywał szef rządu.

O podatku od usług cyfrowych, tzw. podatku GAFA (nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple), mówiło się od lipca. Nowa danina miała wejść w życie już 1 stycznia 2020 r. Objęte podatkiem miały zostać przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski.

Zobacz także: Oglądaj też: Kuriozalne decyzje skarbówki. W myśleniu urzędników niewiele się zmieniło

Pierwsze zapowiedzi prac nad zmianami w prawie podatkowym sygnalizowano już w Aktualizacji Programu Konwergencji. Zapisano tam, że dochody z tytułu podatków nałożonych na przedsiębiorstwa cyfrowe mogą już w 2020 r. osiągnąć poziom 217 mln zł.

Podczas rozmowy z "Polsat News" premier pytany był również, to kto będzie będzie ministrem finansów. Obecnie tę funkcję sprawuje szef rządu. - W najbliższych kilku dniach zadecydujemy o tym, kto do końca tej kadencji będzie pełnił funkcję ministra finansów - zaznaczył wymijająco.

Przyznał również, że możliwe jest podniesienie płacy minimalnej. - Rozważamy takie możliwości, aby z zaproponowanego poziomu 2450 zł jeszcze nieco podnieść wynagrodzenie minimalne - przyznał premier.

Jak podkreślił rozmawiał już o tym z przewodniczącym "Solidarności" Piotrem Dudą i podjęto już dodatkowe analizy. - Chcemy się wsłuchiwać w głos Rady Dialogu Społecznego i podejmiemy odpowiednie decyzje w najbliższych kilku tygodniach - zapowiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(75)
Asiula
3 lata temu
Inne kraje mogą nam pozazdrościć zmysłu ekonomicznego premiera
Piotras
3 lata temu
Śmiesznie niski podatek do niepokojących wręcz zysków , trzeba z tym zrobić porządek żadna korporacja nie może żerować na naszych kieszeniach i niedoskonałości systemów podatkowych !
Hidan
3 lata temu
Jeśli będzie to zgodne z UE to tym bardziej opodatkować i nic się nie bać!
Damian3ro
3 lata temu
Podoba mi się jak rząd do tego podchodzi, mam nadzieję, wszystko będzie dopięte na ostatni guzik
Michał
3 lata temu
premier Mateusz Morawiecki wykazał że podatek cyfrowy jest ważnym źródeł finansowania w naszej gospodarce, to się przełoży na portfele nas wszystkich. Pozytywnie oczywiście.
...
Następna strona