Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Podatek od cukru. Branża bije na alarm

8
Podziel się:

Skokowy wzrost cen napojów i bankructwa mniejszych producentów. Zdaniem branży taki będzie skutek wprowadzenia podatku od cukru.

ranża ostrzega: droższe napoje zostaną zastąpione przez produkowane za granicą.
ranża ostrzega: droższe napoje zostaną zastąpione przez produkowane za granicą. (East News, Backgrid)
bETKlQjp

Jak podaje "Puls Biznesu", w piątek 28 lutego odbędzie się spotkanie ostatniej szansy przedstawicieli producentów napojów i Ministerstwa Zdrowia w sprawie wprowadzanego przez rząd tzw. podatku cukrowego.

Zdaniem branży, wprowadzenie daniny wprowadzi więcej szkód niż pożytku. Jak mówił gazecie Stanisław Bizoń, prezes Krajowej Izby Gospodarczej "Przemysł Rozlewniczy", poprzez tzw. ustawę prozdrowotną w rzeczywistości rząd chce nałożyć na obywateli kolejny podatek, który przełoży się na drastyczne podwyżki cen napojów produkowanych przez polskich przedsiębiorców.

bETKlQjr

Prezes branżowej izby wskazuje także na inne zagrożenia, m.in. to, że ucierpią konsumenci o niższych dochodach oraz polskie firmy, wytwarzające napoje w oparciu o buraka cukrowego, uprawianego przez polskich rolników. Zachodzi zatem obawa, że średniej wielkości polskie firmy nie będą w stanie udźwignąć nowego podatku.

Rząd jednak idzie w zaparte i tłumaczy swój ruch zdrowiem Polaków. Miałoby to ich zniechęcić do kupowania, a producentów skłonić do redukowania w produktach zawartości cukru i substancji słodzących. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają iść na walkę z otyłością oraz profilaktykę.

Przypomnijmy, że rząd chce wprowadzić za napoje słodzone dodatkową opłatę 70-80 groszy za litr.

bETKlQjx
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek cukrowy. "Zamiast polskich, będziemy pić czeskie, słowackie i niemieckie napoje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETKlQjS
podatki
wiadomości
KOMENTARZE
(8)
Doma
2 lata temu
Niby nie piję słodkich napoi tylko cisowiankę z lekkim gazem, ale i tak uważam, że ten podatek nie powinien być wprowadzony. Już nie mają na czym pieniędzy zarabiać..
Baca z północ...
2 lata temu
Opłata cukrowa będzie podstawą do wzrostu ceny, po czym od całości będzie naliczony VAT. Czyli najzwyczajniej podatek od podatku... Podobny mechanizm jak z akcyzą...
Pol
2 lata temu
Polski juz dawno niema trzeba jeszcze podnosić podatki żeby wykończyć resztkę polskich przedsiębiorców oj głupi ten naród nie widzi jak zostaje rozgrabianiu
bETKlQjT
Pozi
2 lata temu
Andrzej a tylek i tak masz jak ratusz, więc tego cukru se nie żałuj.
Andrzej
2 lata temu
Od przeszło 20 lat unikam cukru bo to trucizna a te firmy to i tak nie Polskie a obce a na tego pączka do kawy chyba każdego będzie stać w końcu ile można tego żreć.