Notowania

podatki
28.02.2020 06:53

Podatek od cukru. Branża bije na alarm

Skokowy wzrost cen napojów i bankructwa mniejszych producentów. Zdaniem branży taki będzie skutek wprowadzenia podatku od cukru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
ranża ostrzega: droższe napoje zostaną zastąpione przez produkowane za granicą. (Fot: Backgrid)

Jak podaje "Puls Biznesu", w piątek 28 lutego odbędzie się spotkanie ostatniej szansy przedstawicieli producentów napojów i Ministerstwa Zdrowia w sprawie wprowadzanego przez rząd tzw. podatku cukrowego.

Zdaniem branży, wprowadzenie daniny wprowadzi więcej szkód niż pożytku. Jak mówił gazecie Stanisław Bizoń, prezes Krajowej Izby Gospodarczej "Przemysł Rozlewniczy", poprzez tzw. ustawę prozdrowotną w rzeczywistości rząd chce nałożyć na obywateli kolejny podatek, który przełoży się na drastyczne podwyżki cen napojów produkowanych przez polskich przedsiębiorców.

Prezes branżowej izby wskazuje także na inne zagrożenia, m.in. to, że ucierpią konsumenci o niższych dochodach oraz polskie firmy, wytwarzające napoje w oparciu o buraka cukrowego, uprawianego przez polskich rolników. Zachodzi zatem obawa, że średniej wielkości polskie firmy nie będą w stanie udźwignąć nowego podatku.

Rząd jednak idzie w zaparte i tłumaczy swój ruch zdrowiem Polaków. Miałoby to ich zniechęcić do kupowania, a producentów skłonić do redukowania w produktach zawartości cukru i substancji słodzących. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają iść na walkę z otyłością oraz profilaktykę.

Przypomnijmy, że rząd chce wprowadzić za napoje słodzone dodatkową opłatę 70-80 groszy za litr.

Obejrzyj: Podatek cukrowy. "Zamiast polskich, będziemy pić czeskie, słowackie i niemieckie napoje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

EMZ jednej strony dają z drugiej zabierają, myślą że lud jest głupi

28-02-2020

logicznyNowe zobowiązania państwa wymuszają podatek od cukru tak jak 15% podatek od oszczędności Polaków. Komunizm nie jest tani ;(

28-02-2020

kucharek.I bardzo dobrze. Polacy nauczmy się pić kompoty, są bardzo zdrowe a nie doceniane.

Rozwiń komentarze (8)