Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Podatki 2020. Dobra zmiana w VAT opóźniona. W pełni pojawi się w lipcu

99
Podziel się:

Odkładana przez półtora roku dobra zmiana dla przedsiębiorców w 2020 r. wreszcie wejdzie w życie. Najpóźniej od lipca nie będą musieli dublować wysyłanych do skarbówki dokumentów - zniknie obowiązek wysyłki deklaracji VAT-7.

W 2020 r. koniec z bezsensowną podwójną wysyłką dokumentów do skarbówki
W 2020 r. koniec z bezsensowną podwójną wysyłką dokumentów do skarbówki (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Miały zniknąć z końcem 2018 r., w połowie 2019 r. i z końcem 2019 r. Ostatecznie zaczną znikać w kwietniu 2020 r., by wszyscy mogli o nich zapomnieć na zawsze w lipcu. Deklaracje VAT-7 składane co miesiąc (lub co kwartał – red.) przez przedsiębiorców już dziś są nieco bezsensownym rozwiązaniem. Urzędnicy Ministerstwa Finansów wiedzą to doskonale i od kilkunastu miesięcy pracowali nad wykreśleniem wysyłki z obowiązków nałożonych na przedsiębiorców.

Jest to ruch ze wszech miar sensowny - deklaracje VAT-7 oraz VAT-7K zawierają te same informacje, co Jednolite Pliki Kontrolne VAT. Te drugie są jednak o wiele dokładniejsze – poza kwotami, zawierają także informacje o przeprowadzonych transakcjach zakupu i sprzedaży. Stąd wysyłka VAT-7 była bezsensownym dublowaniem obowiązku.

- Zmniejszenie czynności związanych ze składaniem deklaracji jest pozytywną zmianą - mówi w rozmowie z money.pl Dariusz Gałązka, doradca podatkowy w Grant Thornton. Równocześnie dodaje, że poza zmniejszeniem obciążeń administracyjnych, likwidacja deklaracji VAT będzie wiązać się z pewnymi kosztami.

Zobacz także: Oglądaj też: Przedsiębiorco, co wiesz o białej liście?

- Konieczne będzie większe lub mniejsze zwiększenie wydatków na dostosowanie infrastruktury informatycznej do nowych wymogów – wyjaśnia. To efekt zmiany struktury pliku JPK VAT, w którym poza częścią ewidencyjną, pojawi się część deklaracyjna. Nowy plik JPK VAT zostanie tym samym uznany za równoważny z obecnymi deklaracjami VAT i ewidencją VAT.

Nowy sposób raportowania zacznie obowiązywać dla dużych przedsiębiorstw od 1 kwietnia 2020 r. (wysyłka dokumentów za kwiecień musi odbyć się do 25 maja) Pozostałe firmy, w tym mikroprzedsiębiorcy, wejdą w nowy reżim 1 lipca 2020 r. (faktyczny termin wysyłki to 25 sierpnia), choć dobrowolnie mogą korzystać z uproszczenia już od kwietnia.

Uproszczenie prawa zostało ponadpartyjnie poparte w lipcu – ustawę nowelizującą przepisy o VAT poparło w lipcu 428 z 429 głosujących posłów.

Istotnym terminem dla przedsiębiorców będzie luty 2020 – Ministerstwo Finansów uruchomi wówczas środowisko testowe dla nowego formatu plików, które nazywać będą się VAT7M oraz JPK 7K.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
Dom
2 lata temu
Dobra znaczy dojna brawo pis
Ola
2 lata temu
Mi w wystawianiu plików jpk pomaga CRM, z którego korzystam https://firmao.pl/register
ms70
2 lata temu
Wysłanie deklaracji VAT7 nie jest żadnym problemem wiekszym poroblemem moze byc ujmowanie w JPK np kwoty przeniesienia nadwyzki z poprzedniego miesiąca , zaznaczanie kwadracików i krateczek nie wiadomo po co .Tu zapewne będzie więcej błędów niż w deklaracji a kazdy błąd to potencjalna kara więc wiadomo po co te ułatwienia
Jola
2 lata temu
Niech dalej pozwalaja budować Markety a małe sklepy plajtują Jeszcze trochę czasu potrwa a do centrum miasta nikt nie przyjedzie bo po co jak wszystko pom zamykane. Tak się wykancza ludzi i sklepikarzy. Miasta zaczynają wymierać to jest katastrofa . Do czego nadza władza doprowadziła.
PIS okradł
2 lata temu
milion przedsiębiorców i mikro przedsiębiorców metodą obciążenia roboczogodzinami niezbędnymi do sporządzania JPK, płatności dzielonej i dziesiątki innych obciążeń biurokratycznych w tym zakupem komputerów przez szewców i murarzy i roboczogodzinami nauki o nich, zakupem aplikacji i nauką o nich. Obciążył roboczogodzinami wizyt w biurach księgowych i opłacaniem ich. Tak zrabowane pieniądze przeznaczył na nam się należało, ojca belzebuba, hotel Prawa i Sutenerstwa, wieżowce i dziesiątki innych przekrętów w tym na 500+ by nazajutrz podnieść ceny towarów i usług.
...
Następna strona