Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Podatki 2020. Dobra zmiana w VAT opóźniona. W pełni pojawi się w lipcu

99
Podziel się

Odkładana przez półtora roku dobra zmiana dla przedsiębiorców w 2020 r. wreszcie wejdzie w życie. Najpóźniej od lipca nie będą musieli dublować wysyłanych do skarbówki dokumentów - zniknie obowiązek wysyłki deklaracji VAT-7.

W 2020 r. koniec z bezsensowną podwójną wysyłką dokumentów do skarbówki
W 2020 r. koniec z bezsensowną podwójną wysyłką dokumentów do skarbówki (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bDgqSNPF

Miały zniknąć z końcem 2018 r., w połowie 2019 r. i z końcem 2019 r. Ostatecznie zaczną znikać w kwietniu 2020 r., by wszyscy mogli o nich zapomnieć na zawsze w lipcu. Deklaracje VAT-7 składane co miesiąc (lub co kwartał – red.) przez przedsiębiorców już dziś są nieco bezsensownym rozwiązaniem. Urzędnicy Ministerstwa Finansów wiedzą to doskonale i od kilkunastu miesięcy pracowali nad wykreśleniem wysyłki z obowiązków nałożonych na przedsiębiorców.

Jest to ruch ze wszech miar sensowny - deklaracje VAT-7 oraz VAT-7K zawierają te same informacje, co Jednolite Pliki Kontrolne VAT. Te drugie są jednak o wiele dokładniejsze – poza kwotami, zawierają także informacje o przeprowadzonych transakcjach zakupu i sprzedaży. Stąd wysyłka VAT-7 była bezsensownym dublowaniem obowiązku.

bDgqSNPH

- Zmniejszenie czynności związanych ze składaniem deklaracji jest pozytywną zmianą - mówi w rozmowie z money.pl Dariusz Gałązka, doradca podatkowy w Grant Thornton. Równocześnie dodaje, że poza zmniejszeniem obciążeń administracyjnych, likwidacja deklaracji VAT będzie wiązać się z pewnymi kosztami.

Oglądaj też: Przedsiębiorco, co wiesz o białej liście?

- Konieczne będzie większe lub mniejsze zwiększenie wydatków na dostosowanie infrastruktury informatycznej do nowych wymogów – wyjaśnia. To efekt zmiany struktury pliku JPK VAT, w którym poza częścią ewidencyjną, pojawi się część deklaracyjna. Nowy plik JPK VAT zostanie tym samym uznany za równoważny z obecnymi deklaracjami VAT i ewidencją VAT.

Nowy sposób raportowania zacznie obowiązywać dla dużych przedsiębiorstw od 1 kwietnia 2020 r. (wysyłka dokumentów za kwiecień musi odbyć się do 25 maja) Pozostałe firmy, w tym mikroprzedsiębiorcy, wejdą w nowy reżim 1 lipca 2020 r. (faktyczny termin wysyłki to 25 sierpnia), choć dobrowolnie mogą korzystać z uproszczenia już od kwietnia.

bDgqSNPN

Uproszczenie prawa zostało ponadpartyjnie poparte w lipcu – ustawę nowelizującą przepisy o VAT poparło w lipcu 428 z 429 głosujących posłów.

Istotnym terminem dla przedsiębiorców będzie luty 2020 – Ministerstwo Finansów uruchomi wówczas środowisko testowe dla nowego formatu plików, które nazywać będą się VAT7M oraz JPK 7K.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgqSNQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
aswd
10 miesięcy temu
No łaskawcy. To niewyobrażalne dla przedsiębiorców udogodnienie.
Babka
10 miesięcy temu
PIS od początku bardzo martwi się o przedsiębiorców.Jak nikt wcześniej,
Jan K
10 miesięcy temu
Ten rząd wprowadził tyle nienormalnych przepisów że aż trudno wszystkie wymieniać.Mam czasem wrażenie że bałagan robi sie specjalnie żeby utrudnić Polakom prowadzenie działalności.
bDgqSNQj
wiola
10 miesięcy temu
Po co utrudniać coraz bardziej prowadzenie działalności. Oficjalnie wprowadzić zakaz prowadzenia firmy , będzie mniej ofiar .
Adaś
10 miesięcy temu
Co za niewyobrażalna ulga! Dwa kliknięcia mniej! Za to dołożono tzw. BDO (ewidencję odpadów), kasy online, wzrost zusu o 15% etc, etc. Jaka dobra władza!
Najnowsze komentarze (99)
Dom
8 miesięcy temu
Dobra znaczy dojna brawo pis
Ola
10 miesięcy temu
Mi w wystawianiu plików jpk pomaga CRM, z którego korzystam https://firmao.pl/register
ms70
10 miesięcy temu
Wysłanie deklaracji VAT7 nie jest żadnym problemem wiekszym poroblemem moze byc ujmowanie w JPK np kwoty przeniesienia nadwyzki z poprzedniego miesiąca , zaznaczanie kwadracików i krateczek nie wiadomo po co .Tu zapewne będzie więcej błędów niż w deklaracji a kazdy błąd to potencjalna kara więc wiadomo po co te ułatwienia
Jola
10 miesięcy temu
Niech dalej pozwalaja budować Markety a małe sklepy plajtują Jeszcze trochę czasu potrwa a do centrum miasta nikt nie przyjedzie bo po co jak wszystko pom zamykane. Tak się wykancza ludzi i sklepikarzy. Miasta zaczynają wymierać to jest katastrofa . Do czego nadza władza doprowadziła.
PIS okradł
10 miesięcy temu
milion przedsiębiorców i mikro przedsiębiorców metodą obciążenia roboczogodzinami niezbędnymi do sporządzania JPK, płatności dzielonej i dziesiątki innych obciążeń biurokratycznych w tym zakupem komputerów przez szewców i murarzy i roboczogodzinami nauki o nich, zakupem aplikacji i nauką o nich. Obciążył roboczogodzinami wizyt w biurach księgowych i opłacaniem ich. Tak zrabowane pieniądze przeznaczył na nam się należało, ojca belzebuba, hotel Prawa i Sutenerstwa, wieżowce i dziesiątki innych przekrętów w tym na 500+ by nazajutrz podnieść ceny towarów i usług.
A, te oszusty
10 miesięcy temu
nadal utrzymują obowiązek meldunkowy. Jak gdyby nic nie obiecali. Padalce.
Zyć nie umier...
10 miesięcy temu
Za PIS moje koszty obsługi przez Biuro Rachunkowe wzrosły o 30%
Jest super
10 miesięcy temu
Ale doszły za to większe koszty ZUS i sprawdzanie nr kont w białej księdze.
bDgqSNQb
ja
10 miesięcy temu
Wysokie podatki, coraz to nowe pomysły na nie, nowe regulacje (podatek bankowy, płaca minimalna, zakaz handlu w niedziele, podatek handlowy itp.) doprowadzą do upadku niejednej firmy i utraty pracy przez wiele osób oraz wzrost cen. Studenci nie mogą sobie dorobić w weekendy. Zaczną kraść? Ludzie muszą zrozumieć, że wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy wybranych polityków, bo oni nam niewiele pomogą. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Dom
10 miesięcy temu
Dobra zmiana jeszcze nigdy nie okazała się dobrą 😐 masakra
eldorado jark...
10 miesięcy temu
mieszkam w mieszkaniu +dostaje 500+ jezdze elektrycznym samochodem + niemam podwyzki pradu no zyc nie umierac same plusy
JPK
10 miesięcy temu
Szkoda że zapomnieli napisać że każdy błąd w Tym nowym JPK to wasz nowy program + 500 kary.
kiki
10 miesięcy temu
BAŃKA MIESZKANOWA!!!!!! BAŃKA MIESZKANOWA!!!!!! BAŃKA MIESZKANOWA!!!!!! BAŃKA MIESZKANOWA!!!!!! BAŃKA MIESZKANOWA!!!!!! BAŃKA MIESZKANOWA!!!!!! BAŃKA MIESZKANOWA!!!!!! BAŃKA MIESZKANOWA!!!!!!
FILUTEK z Lub...
10 miesięcy temu
dobrą zmianą byłoby zniesienie opodatkowania emerytur, podniesienie kwoty wolnej od podatku, możliwość czasowego wyrejestrowania samochodów i motocykli! to co robi rząd to prymitywne chwyty dla prymitywnych wyznawców kaczyzmu!
...
Następna strona