Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Podatki 2020. Dobra zmiana w VAT opóźniona. W pełni pojawi się w lipcu

99
Podziel się

Odkładana przez półtora roku dobra zmiana dla przedsiębiorców w 2020 r. wreszcie wejdzie w życie. Najpóźniej od lipca nie będą musieli dublować wysyłanych do skarbówki dokumentów - zniknie obowiązek wysyłki deklaracji VAT-7.

W 2020 r. koniec z bezsensowną podwójną wysyłką dokumentów do skarbówki
W 2020 r. koniec z bezsensowną podwójną wysyłką dokumentów do skarbówki (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bDSrVdVh

Miały zniknąć z końcem 2018 r., w połowie 2019 r. i z końcem 2019 r. Ostatecznie zaczną znikać w kwietniu 2020 r., by wszyscy mogli o nich zapomnieć na zawsze w lipcu. Deklaracje VAT-7 składane co miesiąc (lub co kwartał – red.) przez przedsiębiorców już dziś są nieco bezsensownym rozwiązaniem. Urzędnicy Ministerstwa Finansów wiedzą to doskonale i od kilkunastu miesięcy pracowali nad wykreśleniem wysyłki z obowiązków nałożonych na przedsiębiorców.

Jest to ruch ze wszech miar sensowny - deklaracje VAT-7 oraz VAT-7K zawierają te same informacje, co Jednolite Pliki Kontrolne VAT. Te drugie są jednak o wiele dokładniejsze – poza kwotami, zawierają także informacje o przeprowadzonych transakcjach zakupu i sprzedaży. Stąd wysyłka VAT-7 była bezsensownym dublowaniem obowiązku.

bDSrVdVj

- Zmniejszenie czynności związanych ze składaniem deklaracji jest pozytywną zmianą - mówi w rozmowie z money.pl Dariusz Gałązka, doradca podatkowy w Grant Thornton. Równocześnie dodaje, że poza zmniejszeniem obciążeń administracyjnych, likwidacja deklaracji VAT będzie wiązać się z pewnymi kosztami.

Zobacz także: Oglądaj też: Przedsiębiorco, co wiesz o białej liście?

- Konieczne będzie większe lub mniejsze zwiększenie wydatków na dostosowanie infrastruktury informatycznej do nowych wymogów – wyjaśnia. To efekt zmiany struktury pliku JPK VAT, w którym poza częścią ewidencyjną, pojawi się część deklaracyjna. Nowy plik JPK VAT zostanie tym samym uznany za równoważny z obecnymi deklaracjami VAT i ewidencją VAT.

bDSrVdVp

Nowy sposób raportowania zacznie obowiązywać dla dużych przedsiębiorstw od 1 kwietnia 2020 r. (wysyłka dokumentów za kwiecień musi odbyć się do 25 maja) Pozostałe firmy, w tym mikroprzedsiębiorcy, wejdą w nowy reżim 1 lipca 2020 r. (faktyczny termin wysyłki to 25 sierpnia), choć dobrowolnie mogą korzystać z uproszczenia już od kwietnia.

Uproszczenie prawa zostało ponadpartyjnie poparte w lipcu – ustawę nowelizującą przepisy o VAT poparło w lipcu 428 z 429 głosujących posłów.

Istotnym terminem dla przedsiębiorców będzie luty 2020 – Ministerstwo Finansów uruchomi wówczas środowisko testowe dla nowego formatu plików, które nazywać będą się VAT7M oraz JPK 7K.

bDSrVdVq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSrVdVK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
aswd
rok temu
No łaskawcy. To niewyobrażalne dla przedsiębiorców udogodnienie.
Babka
rok temu
PIS od początku bardzo martwi się o przedsiębiorców.Jak nikt wcześniej,
Jan K
rok temu
Ten rząd wprowadził tyle nienormalnych przepisów że aż trudno wszystkie wymieniać.Mam czasem wrażenie że bałagan robi sie specjalnie żeby utrudnić Polakom prowadzenie działalności.
bDSrVdVL
wiola
rok temu
Po co utrudniać coraz bardziej prowadzenie działalności. Oficjalnie wprowadzić zakaz prowadzenia firmy , będzie mniej ofiar .
Adaś
rok temu
Co za niewyobrażalna ulga! Dwa kliknięcia mniej! Za to dołożono tzw. BDO (ewidencję odpadów), kasy online, wzrost zusu o 15% etc, etc. Jaka dobra władza!
...
Następna strona