Minister finansów Andrzej Domański podczas rozmowy z tygodnikiem "Newsweek" podkreślił, że nie ma żadnej dyskusji na temat podniesienia wieku emerytalnego.
Zapewnił również, że obecnie jego ministerstwo nie prowadzi prac nad podwyżkami podatków. Dodał również, że rząd posiada pewien margines bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o poziom długu publicznego w stosunku do Produktu Krajowego Brutto (PKB).
"Nie pracujemy nad podwyżkami podatków"
Domański wyjaśnił, że "w Ministerstwie Finansów ciągle analizujemy stronę dochodową budżetu, ale w tej chwili nie pracujemy nad podwyżkami podatków".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapewnił, że wiek emerytalny nie zostanie zmieniony, ponieważ jest to zgodne z wolą Polaków. Dodał, że powinniśmy stworzyć warunki, które pozwolą ludziom na dłuższą aktywność zawodową i zachęcą do oszczędzania na emeryturę.
Minister zaznaczył, że Pracownicze Plany Kapitałowe mogą być dobrym rozwiązaniem, ale "będziemy pracować nad innymi pomysłami". Domański podkreślił również, że scenariusze, w tym te opracowane przez MFW, które przewidują, że w latach 2026-2027 poziom długu publicznego przekroczy 60 proc. PKB, dotyczą długu liczonego według metodologii unijnej. Ta metodologia uwzględnia zadłużenie budżetu państwa, samorządów oraz zobowiązania pozabudżetowe, takie jak BGK i PFR.
Zapis ustawowy dotyczy natomiast długu liczonego według krajowej definicji. Czyli został nam margines bezpieczeństwa — podkreślił Domański.
Ogromne wyzwania Polski
Minister Finansów dodał, że rząd skupia się na poszukiwaniu sposobów na zwiększenie dynamiki PKB i na budowaniu trwałej konkurencyjności polskiej gospodarki. "Na bazie tego będą rosły dochody budżetowe z VAT i innych podatków" - powiedział Domański.
Według niego państwo stoi przed ogromnymi wyzwaniami inwestycyjnymi i rząd nie może polegać tylko na budżecie i sektorze bankowym, musi zaangażować również kapitał prywatny.
Będziemy przedstawiać rozwiązania, które sprawią, że będzie on więcej inwestował — zapowiedział.
Domański dodał, że rząd jest świadomy niedoskonałości podatku bankowego i jest otwarty na dyskusje na jego temat, ale budżet ma swoje potrzeby i nie można pozwolić na spadek wpływów z tego tytułu.
Ten dylemat powinno pomóc rozwiązać bardzo szybko rosnące zainteresowanie Polaków naszymi obligacjami. Miesiąc temu sprzedaliśmy obligacje warte 11,7 mld zł, to dobry sygnał dla stabilności finansów państwa - zakończył minister finansów.
Wiek emerytalny: Lewica nigdy nie zgodzi
- Lewica nigdy nie zgodzi się na podwyższenie wieku emerytalnego - zadeklarował wicepremier Krzysztof Gawkowski (Lewica).
Wicepremier pytany przez "Super Express" o wypowiedź minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz dotyczącą możliwości podwyższenia wieku emerytalnego, powiedział, że Lewica na podwyższenie wieku emerytalnego nigdy się nie zgodzi.
- Co nie zmienia faktu, że nie słyszę dzisiaj żadnych postulatów ani projektów ustaw, które by chciały te wiek emerytalny zmieniać - dodał.
- Nigdy i nigdzie o tym na poziomie rządowym nie było mowy. Padają czasem takie wypowiedzi medialne, jak ta pani ministry Pełczyńskiej-Nałęcz, ale żadne prace się w tym temacie nie toczą - podkreślił członek rządu.