Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Luka w VAT. Minister finansów zabrał głos. Będą nowe narzędzia do ścigania przestępców

10
Podziel się:

- Konsekwencją tego, że uszczelniliśmy VAT, jest to, że CIT i PIT też rosną - przekonuje minister finansów Tadeusz Kościński. I zapowiada nowe rozwiązanie, które ma usprawnić walkę z oszustwami podatkowymi.

Luka w VAT. Minister finansów zabrał głos. Będą nowe narzędzia do ścigania przestępców
Minister finansów Tadeusz Kościński chwali efekty uszczelniania VAT (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)

- Gdy VAT jest uszczelniony, to więcej pieniędzy jest rejestrowane jako przychód przedsiębiorstwa, więc płaci ono też większy CIT. A jak jest większy CIT, to też przeważnie przestaje się bawić i zatrudnia już prawidłowo swoich pracowników na pełen etat na normalnych warunkach, a nie wciąż pod stołem, więc PIT też jest większy - mówił w rozmowie z serwisem wpolsce.pl Tadeusz Kościński.

Według Kościńskiego w uszczelnianiu systemu podatkowego chodzi także o uczciwą konkurencję, by firmy, które nie płacą podatku, nie zyskiwały przewagi konkurencyjnej nad rzetelnymi płatnikami.

Jak przypomniał, mamy do czynienia z różnymi rodzajami oszustw vatowskich: od prostej sprzedaży bez paragonu do skomplikowanych karuzel na skalę międzynarodową, w których udział biorą setki firm.

Zobacz także: Sąd stanął po stronie sanepidu. "Ogromny chaos prawny. To bardzo niebezpieczne"

Kościński przekonywał, że m.in. dlatego trudno oszacować dokładnie skalę wyłudzeń VAT, a różne podmioty stosują różne metody wyliczeń. Najważniejsze są więc nie same bezwzględne liczby, ale trendy w ramach jednej metody szacowania.

Ocenił, że bez względu na sposób wyliczenia widać, iż działania rządu w zakresie uszczelniania systemu przynoszą efekty.

- Pięć lat temu, szacunki nasze i unijne mówiły, że luka VAT w Polsce to ok. 22-24 proc. A w ostatnich latach i my, i KE szacujemy, że jest to ok. 12 proc. To są najważniejsze wskaźniki - mówił Kościński.

Minister finansów podkreślał też, że w zeszłym roku, pomimo pandemii i skurczenia się gospodarki, wpływy z VAT wzrosły o 20 mld zł. Zatem argument, że rosnące wpływy są połączone tylko i wyłącznie z dobrą koniunkturą, upada.

Kościński chwalił, ze że ograniczeniu luki VAT służy cały pakiet rozwiązań: pakiet paliwowy, system STIR, Jednolity Plik Kontrolny, system podzielonej płatności czy kasy fiskalne online.

Minister zapowiedział tez kolejne narzędzie, które ma pomóc w uszczelnianiu systemu podatkowego. - Jeszcze w tym roku wdrożymy tzw. e-faktury, które będą zarejestrowane w systemie centralnym. Będziemy więc mieli pełną kontrolę - stwierdził.

Jak pisaliśmy, po znaczącym zmniejszeniu luki VAT, tempo jej niwelowania zaczyna istotnie spowalniać, a dalsze wzrosty ściągalności w Polsce są coraz bardziej ograniczone - wynika z raportu CASE.

Obecnie jesteśmy unijnym średniakiem, jednak w wyniku recesji spowodowanej pandemią COVID-19 luka w VAT w Polsce może wzrosnąć powyżej unijnej średniej.

Luka VAT stała się gorącym tematem po reportażu "Superwizjera": "Kłamstwo vatowskie" wyemitowanym niedawno na antenie TVN24. Reportaż dotyczył przestępców podatkowych oraz zakładania spółek mających wyłudzać VAT, wynikało z niego, że rząd bardzo słabo radzi sobie z odzyskiwaniem pieniędzy z oszustw vatowskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Mirek
3 lata temu
Z wypowiedzi ministra nie wynika,aby cokolwiek odzyskano.Pinokio dostanie piany.Najwyraźniej kwestia odzyskania VAT-u TO ŚCIEMA PINOKIA NAWET MINISTER FINANSÓW NIE JEST W STANIE PODAĆ KONKRETNYCH ODZYSKANYCH KWOT
BKP
3 lata temu
Każdy może sprawdzić w sprawozdaniach GUS- otóż za PO + PSL średniorocznie traciliśmy przez wyłudzenia watowskie ponad 32 miliardy zł. ,a za rządów PIS mniej niż 20 miliardów rocznie! Do tego rosną wpływy z Vat i CIT.
proste finans...
3 lata temu
zlikwidować VAT z jego zawiłościami. Wprowadzić zamiast wszystkich podatków tylko jeden dziesięcina od każdej transakcji i będziemy mogli zlikwidować biurokrację, a o żadnych lukach, mafiach nie będzie mowy
minister do w...
3 lata temu
Ludzie jeśli nie mają pieniędzy to nie płaca podatków - nie są przestępcami, tylko ludźmi, których ktoś oszukał nie płacąc im. Przestępcy to siedzą w polityce i kupują niewidzialne respiratory. Podatki są za wysokie, a rząd zbyt pazerny i jeszcze w takich czasach robi sobie podwyżki i rozdaje nagrody
maren
3 lata temu
pis tak uszczelnił vat, że w ministerstwach mają mafie vatowieskie