Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Podwójna podwyżka pensji minimalnej jak niedźwiedzia przysługa? Soboń mówił o waloryzacji kwoty wolnej od podatku

107
Podziel się:

Poziom inflacji w Polsce jest na tyle wysoki, że w 2023 r. dwukrotnie zostanie podniesiona pensja minimalna. W związku z tym osoby zarabiające najniższą krajową przekroczą próg kwoty wolnej od podatku. Co wtedy? RMF FM spytało wiceministra finansów, czy rząd planuje waloryzację nieopodatkowanej sumy. Artur Soboń twierdzi, że tak. Ale to nie rozwiewa wątpliwości w tej sprawie.

Podwójna podwyżka pensji minimalnej jak niedźwiedzia przysługa? Soboń mówił o waloryzacji kwoty wolnej od podatku
Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiada waloryzację kwoty wolnej od podatku. (PAP, PAP/Piotr Nowak)

Zgodnie z nowym systemem w Polsce, kwota wolna od podatku wynosi obecnie 30 tys. zł. Jeśli czyjś dochód w ciągu roku nie przekroczy tej sumy, podatku po prostu nie musi płacić. W tym roku np. tak jest z osobami, które zarabiają pensję minimalną, wynoszącą obecnie ok. 3000 zł brutto.

Sytuacja zmieni się jednak w 2023 r. Wysoka inflacja sprawiła, że zgodnie z przepisami rząd dwukrotnie podniesie najniższe wynagrodzenie. Od 1 stycznia ma wynosić 3 383 zł brutto, a od 1 lipca - 3 450 zł. To oznacza, że przekroczą próg kwoty wolnej od podatku.

Co wtedy? Dziennikarz RMF FM na środowej konferencji spytał wiceministra finansów Artura Sobonia, czy rząd planuje waloryzację kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu (dochód roczny 120 tys. zł), po którego przekroczeniu obywatel przechodzi na wyższą stawkę PIT, czyli 32 proc.

- Z całą pewnością - odpowiedział Soboń. - W systemie podatkowym te rozwiązania wymagają zmiany legislacyjnej. Nie będzie się to działo automatem. Będziemy analizowali sytuację w poszczególnych latach podatkowych - zaznaczył jednocześnie wiceminister finansów. Co oznacza, że osoby zarabiające pensję minimalną, za 2022 r. podatku nie zapłacą. Za 2023 r. już tak. Jeśli w międzyczasie nie dojdzie do kolejnych zmian podatkowych w Polsce.

Zobacz także: Podwyżka pensji minimalnej. "To tylko napędzi wzrost inflacji"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
sdvsd
miesiąc temu
Zero stabilności prawnej i podatkowej. Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Senior78
miesiąc temu
Suma wolna od podatku topowinna być wolną a nie obciążona 9% składką zdrowotną. Więcej miałbym emerytury jak by była suma wolna 15 tyś.zl.i takie podatki jak2021r. Przedtem płaciłem podatku 550zl miesięcznie a teraz płacę 115zl. Podatku i 285zl składki zdrowotnej to razem 400zl.zysk 150 zł.a przy 15 tyś sumy wolnej miał bym 225zl zysku i mógłbym odliczyć 2280zl od podatku jako niepełnosprawny i za leki
Adams
miesiąc temu
Podatki w Polsce pisowskie Kwota do 30 tys. 9% podatku Kwota do 120 tys. 21% podatku Kwota pow. 120 tys. 41 % podatku takie są podatki tylko pisowski polityk powie inaczej lepiej kłamać w żywe oczy.
Ixik
miesiąc temu
A jeśli to 'kwota wolna od podatku' to zaliczki pobrane przez płatnika nie powinny być zwrócone tym którym zostały potrącone?
świdnik
miesiąc temu
Soboń = tragedia dla Polski, za co sie nie weżmie to z góry wiadomo, że spieprzy. Taki sobowtór Sasina.
...
Następna strona