Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Podwyżki podatku od nieruchomości w całej Polsce. Aż 92 proc. gmin zmieniło stawki

122
Podziel się:

Na początku lutego samorządy rozpoczęły akcję rozsyłania listów do mieszkańców. Niestety, Polacy nie znajdą w kopertach dobrych wiadomości, chodzi bowiem o zapłatę podatku od nieruchomości. Okazuje się, że stawki w 2023 r. podwyższyło aż 92 proc. gmin w Polsce - wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powołując się na własne obliczenia.

Podwyżki podatku od nieruchomości w całej Polsce. Aż 92 proc. gmin zmieniło stawki
Większość gmin w Polsce podniosła stawkę podatku od nieruchomości na ten rok (Adobe Stock, DAREK11)

Większość gmin w Polsce zdecydowała się na podniesienie stawek podatku w 2023 r. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) podwyżkę wprowadziło 92 proc. gmin w kraju. To więcej niż w poprzednich latach (w 2022 r. odsetek ten wynosił 88 proc., a w 2021 r. - 70 proc.).

To podwyższona inflacja zachęciła samorządy do aktualizowania wartości opodatkowania. Jak tłumaczą eksperci PIE, gminy chcą w ten sposób utrzymać wpływy budżetowe podobne do lat ubiegłych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Średnio 10 tys. zł. O tyle mogą zdrożeć mieszkania przez nowe przepisy

Analitycy wskazują, że tempo wzrostu opłat za nieruchomości w 2023 r. przeciętnie było dwucyfrowe. To najwyższy skok od 20 lat. Zwykle podwyżki były jednocyfrowe.

W skali kraju wysokość podatku od budynków mieszkalnych wynosi przeciętnie 0,82 zł/m kw., budynków pod działalność – 24,42 zł/m kw., zaś gruntów pod działalność – 1,02 zł/m kw. Oznacza to wzrost stawek kolejno o: 11,6 proc., 10,3 proc. oraz 11,3 proc.

Gminy decydują same. Ministerstwo wyznacza górną granicę

Gminy same podejmują decyzje o opłatach w oparciu o maksymalne dozwolone prawem stawki podatków od nieruchomości. Górne granice kwot ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów.

Resort posiłkuje się przy tym danymi GUS, które mówią o poziomie inflacji za pierwsze półrocze. Tym razem wyliczenia urzędu pozwoliły ministrowi podnieść maksymalne stawki podatku o 11,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(122)
ona
rok temu
...wymiotuję na te wasze bzdurne komentarze
bfx
rok temu
Wysokie podatki, coraz to nowe pomysły na nie, nowe regulacje (podatek bankowy, płaca minimalna, zakaz handlu w niedziele, podatek handlowy, cyfrowy, od cukru, od mięsa itp.) doprowadzą do upadku niejednej firmy i utraty pracy przez wiele osób oraz wzrostu cen. Studenci nie mogą sobie dorobić w weekendy. Zaczną kraść? Ludzie muszą zrozumieć, że wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy wybranych polityków, bo oni nam niewiele pomogą. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
ZK590
rok temu
Nie rozumiem jak za podatki mieszkańców gminy finansują pobyt dzieci w żłobkach i przedszkolach? Przecież dzięki temu te matki pracują i zarabiają i powinny płacić za opiekę nad własnymi dziećmi. Może by wreszcie ograniczyć te dary dla jednej grupy kosztem tych co na to pracują?
qwka
rok temu
Ciekawa jest ta ekonomia według tzw. ekspertów. Jak ceny w sklepach idą w górę, jak podatki rosną to nic złego się nie dzieje. Ale jak pracownicy dopominają się o podwyżkę swojego wynagrodzenia, bo nie stać ich na podstawowe wydatki, to jednogłośnie eksperci podnoszą larum, że przez to inflacja będzie większa.
Polaku płać
rok temu
Impreza komika kosztuje, przyjeżdża dziadek, balanga dalej będzie trwała. Goście są wymagający, im się wszystko należy i tak od roku. Polak ma harować, bo dziadek musi gdzieś wysyłać sprzęt do utlylizacji, a że gina ludzie to szczegół. Ta impreza to dla Przyjaciół zza oceanu świetny biznes.
...
Następna strona