Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Nowe stawki podatku od nieruchomości

5
Podziel się:

Masz działkę, a może jesteś właścicielem domu jednorodzinnego? Jeśli tak, to z pewnością płacisz podatek od nieruchomości. Od 2023 roku wprowadzone zostaną w życie nowe stawki tej daniny. Musisz naszykować się na dość dużą podwyżkę. Jaką? Ile wynosił podatek od nieruchomości, a ile wyniesie w 2023 roku?

Nowe stawki podatku od nieruchomości
Stawki podatku od nieruchomości ulegną zmianie w bieżącym roku. (unsplash.com)

Czym jest podatek od nieruchomości?

W Polsce podatek od nieruchomości zaliczany jest do grona opłat lokalnych, które wpływają do budżetu samorządów gminnych. Regulacje dotyczące tej daniny publicznej znajdują się w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku. Ustawa ta wskazuje też, że podatek od nieruchomości obciąża pod względem finansowym właścicieli nieruchomości, choć nie wszystkich. Przedmiotem opodatkowania są:

  • grunty,
  • budynki lub ich części,
  • budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Nie płaci się natomiast podatku od nieruchomości z tytułu posiadania użytków rolnych lub lasów, za wyjątkiem tych, które są zajęte na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Kto będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od nieruchomości?

Kto musi płacić podatek od nieruchomości?

Do uiszczania regularnie podatku od nieruchomości zobowiązane są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są jednocześnie:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości czy też obiektów budowlanych,
  • użytkownikami wieczystymi gruntów,
  • posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych i ich części, które są własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (posiadaczami mienia publicznego).

Posiadanie nieruchomości wynikać powinno z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości. Może być i tak, że nieruchomość zajmowana jest bez tytułu prawnego. 

Od czego zależy wysokość podatku od nieruchomości?

Stawki, według których uiszczany jest podatek od nieruchomości, ustalane są w różnych gminach w odmienny sposób. Dlatego nie można mówić o jednej wysokości daniny. Stawki ustalone przez radę gminy muszą znaleźć się w podejmowanych przez nią uchwałach. Nie mogą one jednocześnie przekroczyć granic wyznaczonych corocznie przez Ministra Finansów w jego obwieszczeniu. 

Gminy określają kwotowo podatek od nieruchomości, oprócz stawki od budowli, która ma charakter procentowy i wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. Przeznaczenie, rodzaj czy powierzchnia to główne czynniki decydujące o wysokości tej stawki. 

Podatek od nieruchomości w 2023 roku - o ile wzrośnie?

Stawki podatku od nieruchomości podlegają corocznej aktualizacji. Zgodnie z opublikowanym z dniem 1 sierpnia 2022 roku obwieszczeniem Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych na 2023 rok, nowy podatek od nieruchomości będzie dużo wyższy niż w 2022 roku. Zgodnie z przepisami stawki te wzrosną o wskaźnik inflacji za I półrocze 2022 roku, a więc będzie to wzrost w 2023 roku o 11,8 proc. Stawka wzrośnie:

  • o 11 groszy za 1 m2 w przypadku lokali mieszkalnych – wyniesie ona 1 zł 1 m2,
  • o 3,04 zł za 1 m2 w przypadku lokali związanych z działalnością gospodarczą – wyniesie 28,78 zł za 1 m2. 

Wskazane powyżej kwoty dotyczą najwyższych możliwych do zastosowania stawek podatku od nieruchomości. To, ile wynosi danina za mieszkanie, dom czy lokal przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej, uzależnione jest od decyzji podejmowanych przez samorządy lokalne. W 2022 roku na najwyższym dopuszczalnym poziomie ustalone zostały stawki w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku czy w Krakowie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Przekaz dnia
4 miesiące temu
PO i Tusk to by 5 razy tyle dowalili
Porażka
5 miesięcy temu
Podatki od nieruchomości do góry czytałem gdzieś na jakimś portalu nie wiem czy to prawda ale podatek od RTV ma być też smartfony laptopy i tak dalej myślę że może zmniejszyć ludzi w urzędach w urzędach skarbowych w urzędach miastach w ZUS już będzie dużo oszczędność już nie wspomnę o rządzących sejmikach i tak dalej, a może zróbmy podatek w ogóle za to że człowiek się urodził pracuje płaci podatki i tak dalej no może niech robi za miskę ryżu bo już to jest zróbmy to oficjalnie
JMS
5 miesięcy temu
Dlaczego stawka dla firm jest tak absurdalnie wysoka w porównaniu ze stawkami podatkowymi dla konsumentów?
NWO
5 miesięcy temu
"Nie bedziesz mial nic i bedziesz szczesliwy"
Prezydent2025
5 miesięcy temu
KORPOHYDRA polityczno-samorządowo-urzędnicza nie zrezygnuje z żadnej okazji do podwyższenia podatków. Bo czym staje się polityk, który nie rozdaje pieniędzy ?