Notowania

Polacy pokochali piwo. Roczne spożycie przekroczyło 100 l na osobę

Chociaż w zeszłym roku padł rekord spożycia, to branża jest przygotowana do tego, że w 2019 roku popyt na złocisty trunek spadnie. Jednak piwo nadal będzie liderem w Polsce na rynku alkoholi. Dlatego producenci innych chcą zmian w sposobie opodatkowania produktów piwowarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ponad 90 proc. Polaków deklaruje, że pije piwo.

W 2018 roku spożycie piwa wyniosło 100,5 l na osobę i pierwszy raz przekroczyło barierę 100 l – podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wynik ten pokazuje, jak zwiększa się piwny rynek w Polsce – jeszcze w latach 90. przeciętny Polak spożywał ok. 30 l, a w pierwszej dekadzie XXI w. ok. 60-80 l.

Na zeszłoroczny wynik wpłynęły dwie imprezy sportowe mające miejsce w 2018 roku – Mistrzostwa Świata oraz Igrzyska Olimpijskie. Dlatego też branża jest przygotowana na to, że w tym roku Polacy wypiją mniej piwa – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska uplasowała się w pierwszej czwórce największych rynków piwnych w Europie. Więcej od nas spożywają tylko Czesi, Niemcy i Austriacy.

Zobacz także: Piwo w cenie "małpki". "To jest cel lobbingu branży spirytusowej"

Do powiększającej się branży odnieśli się przedstawiciele sektora spirytusowego i eksperci zdrowia publicznego. Ich zdaniem to głównie piwo przyczynia się do zwiększenia spożycia czystego alkoholu przez Polaków (w 2018 roku wynik ten wyniósł 9,55 l na osobę). W czasie powiększania się rynku piwnego wódka nie odnotowała zmian (3,3 l na osobę rocznie), a wino nawet spadło o 0,1 l do 6 l rocznie.

Polacy chętnie sięgają po piwo – rocznie wypijamy ok. 97 litrów piwa na osobę.
Polacy coraz chętniej wybierają piwo. Rynek jest warty już 17 mld złotych

Dlatego też producenci innych trunków chcą zmian w systemie naliczania akcyzy. Postulują równe traktowanie wszystkich rodzajów alkoholu i proponują naliczanie podatku w zależności od zawartego etanolu w trunku.

Browarnicy nie zgadzają się z tymi zarzutami i wskazują, że do spożytego piwa dolicza się te w wariancie bezalkoholowym. W ich opinii obecny sposób naliczania akcyzy od piwa jest charakterystyczny dla krajów o silnej tradycji piwowarskiej.

Polacy kochają piwo. Najbardziej jasne i pianką
Ponad 90 proc. Polaków deklaruje, że pije piwo. Głównie z alkoholem i jasne

Obecnie podatek na browary naliczany jest na podstawie skali Plato. Obrazuje ona zawartość ekstraktu (głównie cukru) w roztworze, z którego później powstanie piwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: browarnictwo, rynek alkoholi w polsce, rynek alkoholi, akcyza, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki, browary
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2019

pawJeśli chodzi o piwa z wielkich koncernów to są sprzedawane pomyje a nie piwo

22-10-2019

johnnyProblem jest taki, że większość piw w Polsce produkowana jest przez międzynarodowe koncerny, które produkują, a nie warzą, "eurolagera", … Czytaj całość

22-10-2019

samA co w tym kraju może nie podrożeć, jak mafii potrzeba każdego grosza na przetrwanie.

Rozwiń komentarze (13)