Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polski Ład namiesza w wypłatach 1 proc. podatku? Jest odpowiedź wiceministra

33
Podziel się:

Beneficjenci 1 proc. podatku alarmują, że w tym roku ich dochody mocno się uszczuplą. Wszystko przez Polski Ład i podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Zgodnie z wyliczeniami rządu na takim rozwiązaniu skorzysta 9 mln Polaków, którzy nie zapłacą podatku. A skoro go nie zapłacą, to nie odliczą też 1 proc. dla firm pożytku publicznego. Głos w tej sprawie zabrał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polski Ład namiesza w wypłatach 1 proc. podatku? Jest odpowiedź wiceministra
1 proc. podatku dla firm pożytku publicznego. 9 mln Polaków go nie zapłaci? (Adobe Stock, bzyxx)
bFelInkR

Wyborcza.biz zwraca uwagę, że wyższa kwota wolna od podatku zawarta w Polskim Ładzie uderza w beneficjentów 1 proc. podatku. Zgodnie z rządowymi wyliczeniami dzięki podniesieniu jej do 30 tys. zł 9 mln osób przestanie płacić PIT, a łącznie 18 mln Polaków zapłaci niższe podatki.

Polski Ład to mniejsze przychody dla organizacji pożytku publicznego

To oznacza, że znaczna grupa podatników albo nie będzie miała w ogóle możliwości przeznaczenia 1 proc. podatku - gdyż nie zapłaci go w ogóle - albo kwota ukryta za 1 proc. podatkiem będzie mniejsza.

- Ogrom ludzi w ogóle nie będzie płacić podatku dochodowego. Jak wskazują badania, to właśnie ta grupa najczęściej przekazywała swój 1 proc. podatku. Osoby mało zarabiające i emeryci stanowili najbardziej rzetelną grupę darczyńców 1 proc. - mówi wyborczej.biz Agnieszka Jóźwicka, redaktorka naczelna portalu NaRencie.pl.
bFelInkT

Serwis podaje też przykład Fundacji Avalon. Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji, w rozmowie z wyborczą.biz wylicza, że w 2021 r. z 1 proc. do ich podopiecznych trafiło ponad 53 mln zł. Po wejściu w życie zmian spodziewa się wpływów niższych nawet o 5-6 mln zł.

Zobacz także: "Polski Ład". Główny ekonomista MF: "Potężna propaganda przedsiębiorców"

Sarnowski uspokaja

W czwartek o tę kwestię posłowie pytali Jana Sarnowskiego. Politycy chcieli się dowiedzieć, m.in. jak rząd zamierza skorygować błąd dotyczący beneficjentów 1 proc.

bFelInkZ
- W 2021 r. organizacje pożytku publicznego otrzymały tytułem 1 proc. należnego podatku środki w wysokości 972 mln zł. Jeśli chodzi o ten rok, 2022 r., to organizacje pożytku publicznego otrzymają środki według starych zasad na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r. - poinformował wiceminister.

Zapewnił też, że w 2022 r. środki płynące do organizacji pożytku publicznego nie będą zmniejszone. - To się po prostu nie wydarzy - zapewnił. Dodał jednocześnie, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad uzupełnieniem systemu wsparcia takich organizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFelInlu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
Jhgfd
4 dni temu
Skąd tych żebraków tyle w Polsce? 1% dawno nie powinno być żyją z tego mafie żebraczy
Mark
4 dni temu
Tak wygląda ta reforma jak jego wypowiedz . Słychać ,że fachowiec
Franek
5 dni temu
Spoko, mniejszy podatek zapłacą wyznawcy PiSu, ale oni i tak zawsze dawali tylko na KK. Reszta zapłaci podatek dużo większy, zatem 1% też będzie większy. Nie po to jest ten nieład, żeby podatki były mniejsze, wręcz przeciwnie. U mnie podatek wzrośnie o kilkanaście procent.
bFelInlv
aaa
5 dni temu
pieniędzy nie ma i nie będzie
qwqw
5 dni temu
Czy to znaczy że Polski Ład się skończy z 2022 rokiem i kwestia 1% nie będzie już istotna????? Przecież wiadomo, że nie mówimy o wpływach w 2022 tylko w roku przyszłym.
...
Następna strona