Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polski Ład przyniesie zmianę przy korektach JPK_VAT. Koniec z czynnym żalem

13
Podziel się:

Przedsiębiorca składający korektę JPK_VAT nie będzie musiał złożyć czynnego żalu. Instytucję tę zniesie Polski Ład w swoich przepisach. Tym samym rządzący zdecydowali się uwzględnić postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, o czym poinformowało jego biuro w komunikacie. Adam Abramowicz zapewnił, że zwolni to wiele firm z niepotrzebnej biurokracji.

Polski Ład przyniesie zmianę przy korektach JPK_VAT. Koniec z czynnym żalem
Polski Ład. Koniec z czynnym żalem przy korekcie JPK_VAT (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

Czynny żal przy korekcie JPK_VAT? Już nie. W komunikacie prasowym Biuro Rzecznika MŚP poinformowało o swoim sukcesie. Postulat zniesienia tego obowiązku został uwzględniony w ramach reformy gospodarczej nazwanej przez rząd Polskim Ładem.

Czynny żal to równie czynna biurokracja

Skąd taka konieczność? W komunikacie podkreślono, że każda osoba prowadząca działalność gospodarczą wielokrotnie musiała zmagać się z opóźnionymi fakturami VAT od kontrahentów. Zdarzały się również korekty faktur, rabaty, czy błędy w otrzymanych fakturach.

W każdej z takich sytuacji przedsiębiorca musiał złożyć do urzędu korektę dokumentu JPK_VAT oraz dokonać korekty części ewidencyjnej VAT. Od 1 października 2020 roku doszedł mu też nowy obowiązek - przy tego typu sytuacjach musiał również złożyć czynny żal i to za każdym razem, gdy składał korektę części ewidencyjnej JPK.

Zobacz także: Polski Ład uderzy ich po kieszeni. Stracą przez... algorytm

Podatnicy muszą jednocześnie przysłać do urzędu elektronicznie JPK_VAT wraz z deklaracją, czyli dwuczęściowym dokumentem w formie elektronicznej. Obejmuje ewidencję VAT (czyli zestaw informacji o zakupach i sprzedaży przedsiębiorcy za dany okres, który wynika z ewidencji VAT) oraz deklarację VAT (VAT-7 i VAT-7K).

Sporny w tym wypadku był przede wszystkim art. 16a ustawy Kodeks karny skarbowy. Zgodnie z jego zapisem nie podlega karze osoba, która złożyła skuteczną korektę deklaracji podatkowej i w całości uiściła daninę niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ. Przepis ten dotyczy wyłącznie niekaralności popełnienia błędu w części deklaracyjnej nowego pliku JPK_VAT.

Co to oznacza w praktyce? Otóż jeżeli przedsiębiorca odkrył błąd na fakturze w kwocie, który skutkował korektą dokumentu JPK_VAT, to jednocześnie złożyć musiał czynny żal, co generowało dodatkową biurokrację. Przykład takiej sytuacji podaje Biuro w komunikacie.

"W październiku 2021 roku podatnik przez pomyłkę nie wykazał faktury sprzedaży w ewidencji VAT, przez co zaniżył kwotę podatku w deklaracji VAT. Wystąpił błąd zarówno w części deklaracyjnej jak i ewidencyjnej w pliku JPK_VAT. W takim przypadku, aby uwolnić od odpowiedzialności karnej, podatnicy ze względu na błąd w części ewidencyjnej zmuszeni są do składania czynnego żalu" - czytamy.

Czynny żal do lamusa. Triumf Rzecznika MŚP

Do Biura Rzecznika MŚP trafiało mnóstwo skarg od przedsiębiorców. Dlatego też Adam Abramowicz zdecydował się na interwencję i w piśmie do ministra finansów wskazał na brak spójności w zakresie w zakresie skutków niekaralności popełnionych błędów w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT.

Wniósł też o rozszerzenie wspomnianego art. 16a Kodeksu karnego skarbowego o niekaralność czynów związanych ze złożeniem korekty ewidencji VAT. Postulat ten został uwzględniony w Polskim Ładzie. Tym samym od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już obowiązku składania czynnego żalu w przypadku błędu w części ewidencyjnej lub deklaracyjnej pliku JPK_VAT. Wystarczyć w tym wypadku będzie skuteczna korekta deklaracji lub księgi.

- Rozszerzenie art. 16a Kodeksu karnego skarbowego o niekaralność czynów związanych ze złożeniem korekty ewidencji VAT, było konieczne. Przedsiębiorcy musieli składać tzw. czynny żal w sytuacjach oczywistych, co nie miało sensu i obciążało firmy zbędną biurokracją - skomentował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
mars
2 lata temu
teraz zamiast czynnego żalu, trzeba będzie Jarkowi lachę obciągnąć!! nowe PIS prawo.
mars
2 lata temu
ja mam co miesiąc żal jak tym oszustom Pisowskim płacę haracz.
Stach1962
2 lata temu
Autor nie wie o czym pisze. Składając korektę JPK_VAT należało w załączniku podać przyczynę jej złożenia. Nie było tu żadnej instytucji czynnego żalu, kiedy należy przyznać się do wykroczenia lub przestępstwa, wskazać ewentualnych wspólników, wyrazić żal i oczywiście wyrównać uszczuplenie podatkowe wraz z odsetkami. Wyjaśnienie pomyłki czy niezawinionego błędu to nie instytucja czynnego żalu.
roco
2 lata temu
Super już nie będzie trzeba składać papierków teraz wystarczy przejść w pokucie na kolanach wokół urzędu skarbowego pytanie ile razy?
Zaświadczenia
2 lata temu
Kiedy coś się zmieni w temacie zaświadczeń? Dlaczego jeden urząd państwowy tego samego państwa, finansowany z tego samego budżetu nie może pobrać danych z innego urzędu tego państwa? Mamy XXI wiek, sieci komputerowe i tekturowe państwo a w urzędach nadal średniowiecze - papiery i pieczęcie. Obywatel musi marnować czas i nosić zbędne zaświadczenia między urzędami. Przedsiębiorca zamiast zarabiać pieniądze i płacić podatki marnuje energię i czas na zaspokajanie urzędniczych zachcianek. Przez to też mamy kosztowne państwo i armię urzędników wykonujących całkowicie zbędą pracę. W jednym urzędzie sztab urzędników wystawia przeróżne zaświadczenia zaświadczenia na podstawie danych z komputera. Wszystko tylko po to aby obywatel zaniósł to do drugiego urzędu, gdzie kolejna armia urzędników przyjmuje te zaświadczenia i wklepuje w swoje komputerki. Jedni i drudzy są zbędni, bo państwo samo mogłoby od siebie te dane pobierać i w najbardziej wiarygodny sposób - przez sieć komputerową bezpośrednio między urzędami. Bez mieszania w to obywatela, ryzyka oszustwa czy podrobienia papierowych zaświadczeń. Mogliby wszystko sprawdzić czy pobrać sami od siebie pomiędzy urzędami tego samego państwa. Technicznie jest to możliwe już od dziesięcioleci. I żaden rząd nic z tym nie zrobił. Ani PiS ani PO ani SLD itd...