Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czynny żal przez internet. Nowa e-usługa

Rząd zachęca: jeśli naruszyłeś przepisy podatkowe, od teraz możesz wyrazić "skruchę" w formie elektronicznej, bez odwiedzania urzędu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Czynny żal przez internet. Jest nowa e-usługa (Fot: Anna Golaszewska/East News)

Z powodu epidemii koronawirusa rząd wprowadza nową funkcjonalność: zgłaszanie czynnego żalu przez internet.

Jak czytamy na stronie gov.pl, czynny żal to instytucja uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym. Umożliwia ona odstąpienie od ukarania wobec sprawców, którzy wyrazili "skruchę" z powodu popełnienia czynu zabronionego i dopełnili ciążących na nich obowiązków.

Od teraz czynny żal można zgłosić za pomocą skrzynki e-PUAP właściwego urzędu skarbowego lub portalu podatkowego. Rząd rekomenduje korzystanie ze skrzynki ePUAP i składanie czynnego żalu na wzorze pisma ogólnego do czasu uruchomienia funkcjonalności na portalu podatkowym.

Obejrzyj też: Tarcza antykryzysowa. "Wielu przedsiębiorcom nie pomoże. Przez polityków"

Urzędnicy zastrzegają: zgłoszenie czynnego żalu jest nieskuteczne, jeżeli zostało złożone w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub "po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej".

Co do zasady jednak z nowej usługi mogą skorzystać sprawcy przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, którzy zawiadomią o popełnieniu czynu zabronionego, podadzą istotne okoliczności tego czynu i wpłacą uszczuploną należność publicznoprawną (jeżeli czyn polega na jej uszczupleniu).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, podatki, e-usługi, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-04-2020

BenCzynny żal. Sama nazwa tego to jakaś paranoja. Będę się kajać przed najjaśniejszym panem i władcą urzędnikiem. To Urzędnik ma byc dla mnie a nie ja … Czytaj całość

02-04-2020

tak bedziekazdemu powiedza ze juz wczesniej prowadzili dochodzenie w jego sprawie

02-04-2020

usłużny petentklęczenie na grochu przez 3 h

Rozwiń komentarze (31)