Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Czynny żal przez internet. Nowa e-usługa

31
Podziel się:

Rząd zachęca: jeśli naruszyłeś przepisy podatkowe, od teraz możesz wyrazić "skruchę" w formie elektronicznej, bez odwiedzania urzędu.

Czynny żal przez internet. Jest nowa e-usługa
Czynny żal przez internet. Jest nowa e-usługa (East News, Anna Golaszewska/East News)

Z powodu epidemii koronawirusa rząd wprowadza nową funkcjonalność: zgłaszanie czynnego żalu przez internet.

Jak czytamy na stronie gov.pl, czynny żal to instytucja uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym. Umożliwia ona odstąpienie od ukarania wobec sprawców, którzy wyrazili "skruchę" z powodu popełnienia czynu zabronionego i dopełnili ciążących na nich obowiązków.

Od teraz czynny żal można zgłosić za pomocą skrzynki e-PUAP właściwego urzędu skarbowego lub portalu podatkowego. Rząd rekomenduje korzystanie ze skrzynki ePUAP i składanie czynnego żalu na wzorze pisma ogólnego do czasu uruchomienia funkcjonalności na portalu podatkowym.

Zobacz także: Obejrzyj też: Tarcza antykryzysowa. "Wielu przedsiębiorcom nie pomoże. Przez polityków"

Urzędnicy zastrzegają: zgłoszenie czynnego żalu jest nieskuteczne, jeżeli zostało złożone w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub "po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej".

Co do zasady jednak z nowej usługi mogą skorzystać sprawcy przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, którzy zawiadomią o popełnieniu czynu zabronionego, podadzą istotne okoliczności tego czynu i wpłacą uszczuploną należność publicznoprawną (jeżeli czyn polega na jej uszczupleniu).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
Dudik
3 lata temu
Ja w ramach Czynnego Żalu mogę ministrowi podać numer konta - żal mi że jest tak skąpe...
OLO
3 lata temu
Czynny żal to ci wszyscy urzędnicy z tych wszystkich urzędów będa wyrażać jak kraj zbankrutuje i zacznie się Irak w Polsce.Ludzie ich znajdą.Będzie bilet w jedna stronę jak w piosence.
obserwator II...
3 lata temu
Czynny żal może zgłosi PiS i Kaczyński oraz urzędnicy z Morawieckim na czele.Do tego towarzystwa dołączyć jeszcze kancelarię Prezydenta z A.Dudą na czele za łamanie Konstytucji,lecz to jest nieskuteczne bo cały naród a przynajmniej część myśląca wie o tym fakcie i cały plan zgłoszenia żalu czynnego bierze w łeb i w przyszłości trzeba będzie ponieść karę.
abcd
3 lata temu
I na koniec trzeba zlozyc tez samokrytyke?
Jacek
3 lata temu
Rząd nas okrada, ajak przyszło pomóc obywatelom, to szykuje dalsze kradzieże i rozbuj. Nie dawajcie się nabierać. Jacek
...
Następna strona