Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|

PIT 2018. Jak rozliczyć podatek w przypadku śmierci współmałżonka

1
Podziel się:

Śmierć współmałżonka nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia podatku. Nawet, jeśli zmarł w ciągu roku podatkowego.

Śmierć współmałżonka nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia podatku. Nawet jeśli zmarł w ciągu roku podatkowego.

Prawo do wspólnego rozliczenia przysługuje osobom będącym w związku małżeńskim i posiadającym wspólny majątek. Jeśli zdarzy się, że jedno z małżonków umrze, żyjąca osoba nadal ma prawo do wspólnego rozliczenia.

W formularzu podatkowym należy zaznaczyć odpowiednie okienko - wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy.

Dalej w treści zeznania trzeba wpisać dane swoje i współmałżonka oraz dochody, jakie uzyskał przed śmiercią. Uwaga! Osobie rozliczającej PIT wspólnie ze zmarłym małżonkiem nie przysługuje ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Oglądaj też: Darmowa komunikacja, zniżki na basen, a nawet samochód. Samorządy walczą o nasze PIT-y

W przypadku śmierci jednego z małżonków, rodzinie dalej przysługuje ulga prorodzinna. Można ją sobie odpisać od podatku, pod warunkiem że dochód uzyskany przez oboje małżonków nie przekroczył w ciągu roku 112 tys. złotych.

Jeśli zmarły małżonek ponosił wydatki, do których przysługują ulgi podatkowe, spadkobierca (żyjący małżonek) może odliczyć je od wspólnie rozliczanego podatku. O tym trzeba jednak poinformować Urząd Skarbowy w terminie 30 dni od otrzymania informacji o dochodach zmarłego.

Żyjący małżonek, jako spadkobierca, ma też prawo do otrzymania zwrotu z podatku za zmarłego męża/żonę. Jeśli wystąpiła niedopłata, to również małżonek, razem z pozostałymi spadkobiercami, ma obowiązek zapłaty zaległego podatku. Jedynym sposobem na uniknięcie konieczności zapłaty jest zrzeczenie się spadku. Można to zrobić w sądzie lub u notariusza.

podatki
pit
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Agata 38
5 lata temu
Czy mozna checi zwrot podatku żąnie zmarłego po zrzeczeniu sie majątku za zakup pomika pogrzebowy zakupiony w Polsce .Ale rozliczac bede sie w Niemczech poniewasz mieszkam tu razem z dziecimi i pracuje . Oraz z jakich rzeczy można jeszcze sie rozliczyc? Np zwrot dojazdu do Polski Autobusem, w Polsce tez jestesmy zameldowani. Dziekuje za szypko odpowiec I próbe pomocy .