Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przedsiębiorca zapłaci podatek CIT od ukradzionego towaru. Tego chce fiskus

Od wystawionej faktury nieuczciwemu nabywcy trzeba będzie zapłacić podatek CIT od wartości skradzionego towaru. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że przedsiębiorca został okradziony i nie zapłacono mu za nie. Kradzież jest interpretowana przez skarbówkę tak samo, jak sprzedaż.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Okradziony przedsiębiorca straci dwa razy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT o przychodzie z działalności gospodarczej można mówić już w momencie powstania uprawnienia podatnika do uzyskania przysporzenia – podaje "Rzeczpospolita".

Innymi słowy, jeżeli przedsiębiorca umówi się na termin płatności za przekazane towary, to musi się liczyć z tym, że skarbówka będzie czekała na stosowny podatek. Biznesmenowi nie pomoże tutaj fakt, że trafił na nieuczciwego kontrahenta, który nie przekaże mu zapłaty.

Przed taką sytuacją stanęła firma zajmująca się sprzedażą artykułów do wystroju wnętrz, do której w marcu 2019 roku zgłosił się przedstawiciel brytyjskiego domu towarowego. Wyraził on zainteresowanie artykułami sprzedawanymi przez polską stronę.

Zobacz także: Limit 30-krotności zostaje. "Zrównoważony budżet? To chwyt wyborczy"

Polacy przeprowadzili test wiarygodności płatniczej Brytyjczyków, a także upewniła się, że osoba, która się do nich zgłosiła, rzeczywiście jest pracownikiem firmy.

Jednakże spółka działająca na Wyspach padła ofiarą kradzieży danych, a także podszywania się oszustów pod ich pracowników. Polska strona pieniędzy nie otrzymała – w brytyjskiej firmie nikt nie wiedział o transakcji. Skradzione towary nie były również ubezpieczone.

ZM Henryk Kania ugasił jeden pożar. Ale już nadszedł kolejny.
ZM Henryk Kania. CBŚ odnalazło serwer produkcyjny spółki. Ale pojawił się nowy problem

Firma z Polski zgłosiła się do fiskusa po interpretację, czy w związku z tą sytuacją można mówić o przychodzie. W jej ocenie nie zaszedł żaden stosunek prawny między nią a Brytyjczykami, a zatem polska strona nie może domagać się od zagranicznej uiszczenia opłaty.

Społecznicy proszą ministra Piotra Glińskiego o uratowanie pałacu w Białej Wielkiej (zdjęcie poglądowe).
Pałac w Białej Wielkiej niszczeje. Należał do rodziny twórcy polskiej flagi

Inne zdanie na ten temat przedstawiła skarbówka. Oznacza to, że poszkodowana firma nie tylko straciła towary, ale jeszcze zapłaci od nich podatek CIT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kradzież, cit, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2019

EwaTo podatek od straty przedsiebiorcy. Czyli jak złodziej mi ukradnie portfel to on ma nieopodatkowany przychód, a ja powinienem zapłacić podatek od … Czytaj całość

21-10-2019

SąsiadKościół też podatki będzie płacił?

21-10-2019

Mietek GrzechotnikRaz okradnie cię złodziej, drugi raz państwo polskie. Takie to mamy "prawo i sprawiedliwość" w kraju.

Rozwiń komentarze (33)