Rząd zdecydował. Pakiet deregulacyjny przyjęty. W nim domniemanie niewinności podatnika
Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zatwierdziła pakiet deregulacyjny Ministerstwa Finansów, który przewiduje m.in. rozstrzyganie wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Nowe przepisy przyjęte przez rząd mają też ułatwić emisję papierów wartościowych.
Rząd przyjął trzy projekty deregulacyjne przygotowane przez Ministerstwo Finansów, które mają na celu wprowadzenie istotnych zmian w prawie podatkowym i finansowym.
Jednym z kluczowych elementów przyjętego pakietu jest zasada domniemania niewinności w postępowaniach podatkowych. W przypadku niejasności dotyczących stanu faktycznego urząd skarbowy będzie musiał rozstrzygać je na korzyść podatnika. To oznacza, że ciężar dowodu spoczywać będzie na urzędzie, a nie na obywatelu.
Premier Donald Tusk na konferencji przed posiedzeniem rządu zwrócił uwagę, że do tej pory, w przypadku sporu między urzędem skarbowym a podatnikiem, to podatnik musiał udowadniać, że ma rację w sprawie danego faktu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbudował 100 firm - od staników i krów po wojskowe samoloty - Piotr Beaupré w Biznes Klasie
Szef rządu mówił, że w wielu przypadkach podatnicy nie mogli udowodnić, że są niewinni, m.in. ze względu na brak dokumentów potwierdzających zdarzenia z przeszłości. - Ci, którzy mieli takie "przygody", rozumieją jak wielkiej wagi jest ta zmiana - ocenił.
Ułatwienia dla rynku kapitałowego
Kolejny projekt dotyczy zmian w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie emisji papierów wartościowych oraz zwiększenie wykorzystania instrumentów rynku kapitałowego.
Zmiany te mają szczególnie wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, które będą mogły pozyskiwać kapitał bez konieczności korzystania z pośrednictwa firm inwestycyjnych, jeśli wartość oferty publicznej nie przekracza 1 mln euro.
Trzeci projekt dotyczy ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Nowelizacja eliminuje obowiązek weryfikacji zgodności działania funduszy przez depozytariuszy, co ma na celu ograniczenie kosztów ponoszonych przez fundusze inwestycyjne.
Depozytariusze będą jednak nadal odpowiedzialni za zapewnienie zgodności działań funduszy z przepisami prawa i statutem oraz za informowanie Komisji Nadzoru Finansowego o wszelkich naruszeniach.
Zmiany w przepisach dot. postępowań restrukturyzacyjnych
Rada Ministrów zatwierdziła ponadto projekt nowelizacji Prawa restrukturyzacyjnego, który ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych standardów. Jak poinformowała kancelaria premiera, nowe regulacje mają pomóc przedsiębiorcom w trudnej sytuacji kontynuować działalność oraz przeciwdziałać likwidacji miejsc pracy.
Wśród kluczowych zmian znalazł się obowiązek przedstawienia wpływu restrukturyzacji na zatrudnienie w planie restrukturyzacyjnym oraz wymóg sporządzenia testu zaspokojenia. Test ten ma zawierać wycenę przedsiębiorstwa w trzech wariantach: realizacji planu restrukturyzacyjnego, sprzedaży w postępowaniu upadłościowym oraz sprzedaży poszczególnych składników.
Nowelizacja przewiduje także możliwość zatwierdzenia układu przez sąd, nawet jeśli nie uzyska on poparcia wszystkich grup wierzycieli.