Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Sejm odrzucił poprawki Senatu. Polski Ład już od początku 2022 roku

726
Podziel się:

W czwartek Senat przyjął poprawkę, która odraczała wprowadzenie zmian w systemie podatkowym w ramach Polskiego Ładu do początku 2023 roku. Jednak w piątek Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy odrzucił pomysł wydłużenia vacatio legis. Oznacza to, że Polski Ład wejdzie w życie już na początku 2022 roku, a wraz z nim wyższa składka zdrowotna.

Sejm odrzucił poprawki Senatu. Polski Ład już od początku 2022 roku
Sejm odrzucił poprawki Senatu. Polski Ład już od początku 2021 roku (Flickr, KPRM)

W czwartek senatorzy uznali, że zmiany w systemie podatkowym, zawarte w Polskim Ładzie, są tak znaczące, iż należy wydłużyć okres vacatio legis. Dlatego też Senat przegłosował poprawkę, która odkładała wprowadzenie nowych przepisów do stycznia 2023 roku.

- Długo się nad tym zastanawialiśmy, mieliśmy wiele postulatów i apeli, aby ta ustawa nie weszła w życie w kształcie, w której uchwalił ją Sejm, bo to by była kompletna katastrofa - mówił szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki, cytowany przez PAP.

Sejm odrzucił poprawki Senatu. Polski Ład już od początku 2022 roku

Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy zwracała uwagę na to, że o przesunięcie terminu wprowadzenia nowych przepisów podatkowych apelował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednak Sejm w piątek nie zgodził się ze stanowiskiem senatorów.

Zobacz także: Ujawniamy strategię PiS. "Niebezpieczna dla Polski"

Głosami Zjednoczonej Prawicy, co nie jest dużym zaskoczeniem, postanowiono odrzucić czwartkową poprawkę Senatu ws. odłożenia wejścia zmian podatkowych z Polskiego Ładu.

Polski Ład to podatkowa rewolucja

Oznacza to, że spore zmiany w polskim prawie podatkowym wejdą w życie już w roku 2022. Za sprawą Polskiego Ładu dojdzie m.in. do podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Podniesiono też próg podatkowy, do którego obowiązuje stawka PIT 32 proc. z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Sejm postanowił też, że zmienią się zasady odliczania składki zdrowotnej od podatku. Obecnie stanowi ona 9 proc. dochodu, ale 7,75 proc. z niej można odliczyć. Uchwalona w piątek ustawa likwiduje taką możliwość, na czym stracą polscy pracownicy. Natomiast ci na samozatrudnieniu zapłacą składkę w wysokości 4,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(726)
MAX
2 lata temu
PIS NAS WYKOŃCZY
Nikoś Dyzma
2 lata temu
Najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji jest zawieszenie działalności oczywiście jednoosobowej i przeczekanie do wyborów może się coś zmieni na lepsze. Gdyby większość zawiesiła działalność zmalały by wpływy do ZUS do US może wtedy dotarło by do tych pustych łbów żeby ograniczyć rozdawnictwo. Powinni wprowadzić obowiązek pracy dla tych którzy pobierają 500+ przynajmniej dla jednego z rodziców.
Grześ
2 lata temu
Nie widzicie jednego to nie oni czyli prezesi przedsiębiorcy stracą tylko ty. Oni podniosą na tyle ceny że będziesz musiał wydawać 750zł na życie tygodniowo a nie jak do tej pory 400zł za dwa lata nie będziesz biedny będziesz żył w skrajnym ubóstwie
Gość
2 lata temu
Dyskryminacja samotnych matek to prawdopodobne paręset tysięcy głosów mniej dla PiS.
buziaczki
2 lata temu
do okradziony w ...Żeby coś ZOBACZYĆ ,to należy MYŚLEĆ LOGICZNIE ,a nie ŚLEPO WIERZYĆ w to ,co opowiadają w tv rządowej czy w toruńskim radiu .
...
Następna strona