Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

"Skandal i patologia". Triki fiskusa pod lupą Rzecznika MŚP

71
Podziel się:

Przedsiębiorcy skarżą się Rzecznikowi MŚP na triki stosowane przez skarbówkę. Chodzi o wielokrotnie opisywane przez money.pl wszczynanie postępowań karnoskarbowych tuż przed upływem terminu przedawnienia. Choć resort finansów jest przeciwny tej praktyce, to "teren" nic sobie z tego nie robi.

Skarbówka robi wszystko, by ściągnąć z przedsiębiorców jak najwięcej pieniędzy
Skarbówka robi wszystko, by ściągnąć z przedsiębiorców jak najwięcej pieniędzy (East News, DAMIAN RUCINSKI/REPORTER)

Po analizie zgłoszeń przedsiębiorców dot. praktyk fiksusa, okazało się, że jednym z najwiękzych problemów jest wszczynanie postępowania karnoskarbowego tuż przed upływem terminu przedawnienia danego zobowiązania podatkowego. To częste działanie organów podatkowych i celno-skarbowych, które umożliwia przeciąganie spraw.

- Słyszałem już wcześniej o podobnych przypadkach. Informacje te docierały bezpośrednio do mnie, pojawiały się także w mediach. Dane, które przekazali mi przedsiębiorcy, dowodzą, że przez instrumentalne wykorzystanie prawa karnego skarbowego, urzędnicy skutecznie zawieszali bieg terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych w ich sprawach - mówi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz

Legalne, ale...

Działania fiskusa są legalne, co zaznacza prof. Witold Modzelewski. Były wiceminister finansów nie ma jednak wątpliwości, że równocześnie prawo jest nadużywane. Wszczyna się postępowanie karnoskarbowe tylko po to, żeby przerwać bieg przedawnienia. Z punktu widzenia aksjologii prawa to skandal i patologia. Mówimy o wykorzystywaniu instrumentu najcięższego kalibru. Podatnikowi przypisuje się podejrzenie popełnienia przestępstwa, aby osiągać prymitywne efekty.

Zobacz także: Afera żarówkowa. "Urzędnicy powinni oprawić sobie prawa przedsiębiorców w ramki"

- Dlaczego akurat przed samym terminem przedawnienia zobowiązań podatkowych urzędnicy przypominają sobie o zaległościach? Być może maskują w ten sposób swoją nieudolność, nieskuteczność, a czasem zwyczajną bierność w ostatnich 5-6 latach, gdy można było kontrolować rozliczenia podatnika i na bieżąco reagować na sytuację. Skoro istnieje instytucja przedawnienia zobowiązań podatkowych to powinna być traktowana przez fiskusa poważnie - podkreśla Rzecznik MŚP.

500 plus z karania przedsiębiorców

Dr Jacek Matarewicz, adwokat i doradca podatkowy oraz ekspert BCC przypomina, że takie sytuacje zdarzały się już w przeszłości. Obecnie niepokojącym jest to, że postępowania wszczyna się na bardzo wczesnym etapie kontroli. Takie działania mają zmierzać do wniesienia docelowo aktu oskarżenia albo innej procesowej formy ukarania "podatnika", np. poprzez dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. KKS zakłada pierwszeństwo kary finansowej. Można więc to uznać za kolejne narzędzie pozwalające na gromadzenie środków publicznych, żeby zrealizować jakieś programy społeczne.

- Nie można mówić o stabilności prawa, gdy organ skarbowy sztucznie i celowo wydłuża bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Jako Rzecznik MŚP zostałem powołany po to, by zapisy Konstytucji Biznesu były realizowane właśnie w codziennej praktyce administracji publicznej. Natomiast takie nadużycia urzędników są kompletnie wbrew jej zasadom. Przedsiębiorca ma być partnerem w kontaktach z administracją publiczną, a nie jej petentem - komentuje Adam Abramowicz.

Jak dodaje dr Matarewicz, postępowania są wszczynane w sprawach, w których do tej pory ich nie prowadzono. Dotyczy to m.in. błędów klasyfikacyjnych czy stawkowych, gdzie de facto można natrafić na odmienne interpretacje. Postępowania te są prowadzone, mimo że przedsiębiorcy przedstawiają 2 sprzeczne stanowiska wynikające z niejednolitego orzecznictwa sądowego, interpretacyjnego, czy podejścia ekspertów podatkowych. Zasadą odpowiedzialności karnej, w tym karnoskarbowej, jest wina sprawcy. Podstawą do wszczęcia postępowania powinno być uzasadnione i niebudzące wątpliwości podejrzenie popełnienia przestępstwa, a nie zastosowanie się do jednej z wielu możliwych i uzasadnionych prawnie wykładni przepisu.

Czas na zmiany

- Jeśli okaże się, że w zgłoszeniach są ewidentne naruszenia Konstytucji Biznesu, będę podejmował stosowne interwencje w sprawach przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów zna sprawę wszczynania postępowań karnoskarbowych na chwilę przed upływem terminu przedawnienia, w celu jego przerwania. Jest przeciwne stosowaniu tego typu praktyk przez urzędników. Apelowało do dyrektorów Izb Administracji Skarbowej, aby w tej kwestii wzmocnili nadzór procesowy. Zwróciło także uwagę na to, by urzędnicy bardzo dokładnie ustalali podstawy wszczęcia postępowań karnych i skarbowych - opisuje Rzecznik MŚP.

Według prof. Modzelewskiego, obecna patologia wynika z tego, że w Polsce obowiązuje bardzo krótki okres przedawnienia zaległości podatkowych. Obecnie wynosi on 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności. W opinii eksperta, powinien być 2 razy dłuższy. Jednocześnie trzeba zdecydowanie ograniczyć przerywanie i zawieszanie biegu przedawnienia. Wyjątkiem mogłyby być postępowania przed sądami administracyjnymi. Były wiceminister finansów przekonuje, że takie zmiany są realne.

- Jeżeli chodzi o zmiany dotyczące przedawnienia zobowiązań podatkowych, to pięcioletni okres w zupełności wystarczy. Dzisiaj organy podatkowe mają odpowiednie narzędzia, np. JPK, które pozwalają szybko zidentyfikować większość nieprawidłowości. Wykorzystywana analityka jest bardzo profesjonalna i szczegółowa, umożliwiając wytypowanie podmiotów i błędów w taki sposób, aby kontrola była efektywna - mówi ekspert BCC.

Ordynacja dobra, choć z wadami

Sam Adam Abramowicz podkreśla, że jest już gotowy nowy projekt Ordynacji podatkowej. Usunięto z niego przesłankę zawieszania biegu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania karnoskarbowego. Zdaniem Rzecznika MŚP, Ministerstwo Finansów proponuje przyjazne i przejrzyste dla podatnika rozwiązania. Mają to być zapisy, które będą równoważyć interesy podatnika i fiskusa. I jak dodaje Rzecznik MŚP, zmiany mogą zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.

- Niestety, projekt Ordynacji podatkowej pod wieloma względami jest niezmiernie zachowawczy. Powtarza to, co do tej pory jest, czyli nie rozwiązuje tego najbardziej palącego problemu związanego z przerywaniem biegu przedawnienia. Pięcioletni okres pozostaje nierealistyczny w naszych warunkach. Zmiana jest konieczna, ale wymaga tzw. pozytywnej debaty - analizuje prof. Modzelewski.

W opinii Matarewicza, proponowane w projekcie nowej Ordynacji podatkowej przepisy dotyczące przedawnienia są mniej korzystne niż obecnie obowiązujące. Dopuszczają możliwość egzekwowania należności publicznoprawnej nawet po 25 latach od powstania obowiązku podatkowego, podczas gdy zdaniem eksperta z BCC zasada pewności prawa wymaga wprowadzenia krótszego terminu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MondayNews
KOMENTARZE
(71)
keram 18
5 lata temu
To jest ordynarne draństwo, znam przypadki ze przez 5 lat dreptali w miejscu, a potem z przedsiębiorcy działającego legalnie, płacącego podatki od wielu lat robią przestępcę. Bez karania urzędników tego się nie wytępi !!!
heniex
5 lata temu
Dziś prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to samodzielne zakładanie sobie stryczka na szyje. Od czterech lat firma za granicą i śpię spokojnie.
xxx
5 lata temu
Terminy przedawnienia roszczeń to fikcja.Można napisać ustawę o miesięcznym czasie przedawnienia i co miesiąc wysyłać wezwanie do zapłaty i tak aż do śmierci. Podobnie z hipoteką. Mieszkanie warte milion sprzedają za ułamek procenta i każdy jest dłużnikiem aż do śmierci .Potem obciążają rodzinę.Bandycki system.
Uczciwy podat...
5 lata temu
Biznoprzestępcy są oburzeni bo już już myślą że ich przestępstwa ujdą im na sucho a tu nagle buch - urząd jednak podejmuje działania. I wielkie oburzenie , " jak tak można , już przecież prawie byliśmy bezkarni "
TMP
5 lata temu
Nigdy nie uproszczą systemu podatkowego bybył jasny i przejżysty! Najważniejszym powodem jest obecna łatwość dojenia podatnika jak tylko brakuje kasy w budżecie!
...
Następna strona