Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Tarcza dla przedsiębiorców działa. Kolejne korzystne wyroki sądów

49
Podziel się:

Walka ze skarbówką nie zawsze jest skazana na porażkę. Warszawski sąd wydał w ostatnich dniach dwa wyroki korzystne dla przedsiębiorców. Urzędnicy nie mogą już bezkarnie wszczynać postępowań podatkowych tylko po to, by uniknąć przedawnienia.

Tarcza dla przedsiębiorców działa. Kolejne korzystne wyroki sądów
Przedsiębiorcy mają swoją tarczę w walce ze skarbówką (Adobe Stock, Dusko)

- Cieszę się, że ta tarcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą działa i mogą oni dzięki niej uchronić się przed instrumentalnym wszczynaniem postępowań karnych skarbowych. Wierzę, że dzięki niej uda się pomóc jeszcze wielu przedsiębiorcom - podkreśla Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców (MŚP).

Pod pojęciem tarczy należy rozumieć majową uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego, która została wydana na wniosek właśnie rzecznika MŚP. Sądy już kilkukrotnie wykorzystywały ją w swoich wyrokach, chroniąc przedsiębiorców przed skarbówką, a dokładniej przed jej działaniami, mającymi na celu uniknąć przedawnienia starych spraw.

Najnowszym przykładem są dwa wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. To wyroki w sprawach skarg złożonych przez przedsiębiorców na decyzje określające wysokość podatku od towarów i usług. Sąd wskazał na nieprawidłowe wszczynanie postępowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

W tych konkretnych dwóch przypadkach chodziło o decyzje określające wysokość podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2013 roku.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podzielił stanowisko rzecznika MŚP, że w sytuacji, gdy wszczynane jest postępowanie karne skarbowe na krótko przed upływem terminu przedawnienia, organ odwoławczy powinien sprawdzić czy celem nie jest tylko uniknięcie przedawnienia.

Eksperci firmy doradczej KPMG wskazują, że organy podatkowe często stosują praktykę polegającą na wszczęciu w ostatnich miesiącach przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego postępowania karnego skarbowego, przede wszystkim po to, aby zawiesić bieg przedawnienia i zyskać dodatkowy czas na prowadzenie działań, obchodząc w ten sposób przepisy.

"Uchwała NSA jest bardzo istotna dla wszystkich podatników, wobec których prowadzone są lub były postępowania podatkowe" - przyznają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Mafiooła
3 lata temu
Malo tego skarbówka nie płaci odsetek ustawowych za zablokowanie firmie kasy, tez o tym jest art Otwierajcie oczy że żyjecie już od dawna w oborze i chlewie, a nie państwie
Lukasz
3 lata temu
Przykre to ze Polska traktuje Polakow jak wrogow! Takie praktyki tylko u nas... W każdym cywilizowanym panstwie rozloza Tobie podatek nawet na 12mc zebys mial wygodniej zebys go zaplacil bo na tym im zalezy. PL idzie w inna strone. Teraz Ci przedsiebiorcy bede musieli uwazac na kazdy nawet maly blad bl skarobowka ich ukara... Przykre to bardzo...
DODO
3 lata temu
A lepszy sort i tak jak mantrę będzie powtarzać, że za Tuska było gorzej.
kiedy
3 lata temu
skarbówka zaczną ściągać od urzędników ,polityków, władz ,kościoła ,zydów ,nasze mieni z które ograbili naród a nie nękać tych co niczego nie uczelni dla siebie
sprawiedliwoś...
3 lata temu
pewnie pewnie emerytowi to podwyżki 50 zl minus podatek ale ściganie to do końca świata a mandat to najlepiej 2000 zl ....
...
Następna strona