Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Ukryty podatek dla wszystkich. "Najbardziej zjadliwy"

W Polsce mamy do czynienia z "podatkiem inflacyjnym". - Przez niego po pierwsze siła nabywcza naszych dochodów maleje, a po drugie zjada on nasze przeszłe dochody, bo nadwyżki gospodarstwa domowe odkładają przeważnie na depozytach. Milton Friedman mówił, że to ukryty, najbardziej zjadliwy podatek. Społeczeństwo nie wie, że jest on pobierany. A jest on powszechny i płaci go każdy. Zwłaszcza najbiedniejsze gospodarstwa domowe, bo bogatsi mogą zainwestować w mieszkania czy na giełdzie - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. Za inflację i stopy procentowe odpowiada RPP, ale nie planuje podnoszenia stóp i zatrzymania wzrostu cen. Czy to pomaga rządowi w "zakopywaniu" długów naszymi pieniędzmi? - Tak, to jest ryzykowanie i chodzenie po krawędzi klifu. Obecne stopy procentowe pomagają budżetowi, bo tanio pożycza pieniądze i ma niskie koszty obsługi. To pomaga, ale na krótką metę. Jeśli ludzie się przestraszą inflacji i...

rozwiń
85
Podziel się:
KOMENTARZE
(85)
Ted
3 lata temu
Stara metoda. Opowiadają jak jest dobrze, uczą religii zamiast podstaw ekonomicznego zarządzania. Dzięki temu łatwo doić obywateli. Zapominają tylko dodać , że dobrze to jest tylko tym przy ich korycie.
Niestety
3 lata temu
Nic nie będziemy WYWOŁYWAĆ! Żadnej inflacji. Ona już jest i to w najgorszej formie jaka może być , bo nakręcana ku uciesze zwykłych ekonomicznych tłuków z 500+.
Karol
3 lata temu
Ja tam jestem z tego zadowolony. W 2015 roku, jak brałem z żoną kredyt hipoteczny na mieszkanie, to rata wynosiła około 75% mojej pensji netto. Dziś jest to około 45% mojej pensji netto. Dodam, że w tym czasie nie zmieniłem ani pracodawcy ani stanowiska pracy. Po prostu moja płaca rosła, bo rosła płaca minimalna a i oprocentowanie spadło. Tak więc mimo tej inflacji i tak jestem bardziej zadowolony z obecnej sytuacji. Po opłaceniu raty, za to co nam zostaje i tak kupimy więcej niż kiedyś.
jaaa
3 lata temu
Dług jest narzędziem kontroli mas. Rządy (nie tylko polski) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
lolek
3 lata temu
nic nie drożeje !!! to złoty traci na wartości !!! a polski fed tylko doklepuje coraz więcej pieniędzy !!!
...
Następna strona