Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ulga na dziecko po nowemu. Jedna grupa samotnych rodziców z niej nie skorzysta

19
Podziel się:

Od 1 lipca 2022 r. weszła aktualizacja przepisów podatkowych związanych z Polskim Ładem. Z punktu widzenia samotnych rodziców są one korzystniejsze nawet od zasad stosowanych jeszcze w ubiegłym roku. Jest jednak haczyk. Resort finansów w swojej interpretacji podkreśla, że z ulgi nie mogą skorzystać osoby sprawujące opiekę naprzemienną nad dzieckiem.

Ulga na dziecko po nowemu. Jedna grupa samotnych rodziców z niej nie skorzysta
Ulga na dziecko. Nie każdy samotny rodzic z niej skorzysta (zdj. ilustracyjne) (Pixabay, pasja1000)

Od 1 lipca weszła w życie aktualizacja Polskiego Ładu, która miała poprawić błędy popełnione przy wdrażaniu pierwszej podatkowej rewolucji. Samotni rodzice mogą znów skorzystać z ulgi na dziecko. A opłaca się ona jeszcze bardziej ze względu na wyższą kwotę wolną od podatku oraz wyższy próg podatkowy.

Ulga na dziecko. Ta grupa rodziców z niej nie skorzysta

Sytuacja komplikuje się, gdy rodzice opiekują się naprzemiennie dzieckiem. Wtedy prawo przestaje ich uznawać za samotnych rodziców, a to oznacza, że ulga im nie przysługuje, o czym mówią przedstawiciele Ministerstwa Finansów - zauważa "Rzeczpospolita".

Dziennik powołuje się na słowa wiceministra finansów Artura Sobonia, z których wynika, że z preferencyjnego rozliczenia podatku:

  • może skorzystać wyłącznie jeden rodzic, który faktycznie samotnie wychowuje dziecko;
  • nie może skorzystać osoba, która wychowuje dziecko wspólnie z drugim rodzicem, w tym również w przypadku opieki naprzemiennej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wiceminister radzi sobie z drożyzną? "To dotkliwe dla wszystkich"

Jak działa ulga na dziecko?

Zgodnie ze zmianami przepisów od 1 lipca samotni rodzice za 2022 r. zapłacą podatek w podwójnej wysokości od połowy swoich dochodów. Z ulgi mogą skorzystać osoby opodatkowane według skali, a przysługuje ona na trzy grupy dzieci: małoletnie, pełnoletnie niepełnosprawne oraz studentów do 25. roku życia.

Nowa-stara ulga zastąpi ulgę obowiązującą od 1 stycznia 2022 r., która polegała na możliwości odliczenia od podatku 1,5 tys. zł, co rząd wprowadził wraz z pierwszą odsłoną Polskiego Ładu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
UlgaDlaBogaty...
2 lata temu
By mieć zwrot to trzeba chyba mieć podatek płacony a więc zarabiający więcej niż ta płaca,która zwolniona jest z podatku
przytomna
2 lata temu
I wylano dziecko z kąpielą. Całe nasze ustawodawstwo.
Wojtek
2 lata temu
Naprzemiennie tzn. np 2 tygodnie u ojca, 2 tygodnie u matki. Itp
ola
2 lata temu
"nie może skorzystać osoba, która wychowuje dziecko wspólnie z drugim rodzicem"- a co to znaczy? Jak dziecko na weekend jedzie do ojca i 1 miesiąc wakacji i 1 święta jest z ojcem wg wyroku sądu to już jest wspólne wychowywanie?
Gajowy
2 lata temu
Samotna matka samotny ojciec wychowujący dziecko to taka osoba ,kiedy jedno z rodziców tego dziecka umiera. Prosta i czytelna definicja.