Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd zapowiedział rewolucję w podatkach. "Oby nie oznaczało to ich podwyżki"

31
Podziel się
Rząd zapowiedział rewolucję w podatkach. "Oby nie oznaczało to ich podwyżki"
(Stanislaw Kowalczuk/East News.)
bDIetTit

- Gdyby założyć, że jedyna zmiana dotyczy ułatwienia poboru i naliczania danin poprzez zastąpienie ich jedną - byłoby pięknie. Ale może się okazać, że będzie to zmiana bardzo szkodliwa - mówi mec. Piotr Zimmerman o planach wprowadzenia jednolitego podatku łączącego PIT i składki na NFZ i ZUS.

"Nie znamy jeszcze rzeczywistej treści proponowanej ustawy, dlatego trudno skomentować te zamierzenia. Gdyby założyć, że jedyna zmiana dotyczy ułatwienia poboru i naliczania danin poprzez zastąpienie ich jedną - płatną w jednym miejscu i rozliczaną w kontaktach z jednym statio fisci - byłoby pięknie" - powiedział mecenas Piotr Zimmerman, radca prawny z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy, zajmującej się między innymi sprawami podatkowymi.

"Ale jeżeli zmiana ma sprowadzać się do tego, że będziemy płacili składkę zdrowotną i na ZUS rosnącą w nieskończoność wraz ze wzrostem zarobków, albo że przy okazji zniknie podatek liniowy, to zmiana taka byłaby bardzo szkodliwa" - uznał Zimmerman. "Jestem zwolennikiem uszczelnienia systemu podatkowego, ale zdecydowanie nie podnoszenia podatków. Niskie, liniowe podatki to podstawowy motor rozwoju gospodarczego i, jak pokazuje doświadczenie krajów, które je konsekwentnie stosują, najefektywniejsza metoda zbierania danin publicznych" - dowodził.

bDIetTiv

Według zapowiedzi przedstawicieli rządu w 2018 roku ma zostać wprowadzony w Polsce nowy podatek w formie jednej daniny łączącej obecne PIT oraz składki na NFZ i ZUS. Jak mówił niedawno PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, pod koniec lipca zostaną przedstawione założenia stosownego projektu. Kowalczyk dodał, że reforma ma trzy cele: "Po pierwsze zlikwidować degresywność. Po drugie wprowadzić kwotę wolną od podatku - 8 tys. zł, przynajmniej dla najmniej zarabiających - żeby dotrzymać słowa. Po trzecie ujednolicić, uprościć podatek, równocześnie obniżając obciążenia działalności gospodarczej".

bDIetTiW
gospodarka
prawo
Źródło:
KOMENTARZE
(31)
Włodzimierz
5 lata temu
Ogłupiania "ciemnego ludu" ciag dalszy ! Już sie rozpoczeło odbieranie 500+ , i to w formie haraczu ściąganego od wiekszosci ; OC+AC wzrosło o 30%, obsługa kont bankowych (osób fizycznych ) okj 20%, niebawem podrożeje woda i scieki, opłaty za auta starsze niż 10 lat , itd ! Ciesz sie "ciemny ludu" i "kupuj" kolejne socjal - obietnice "dobrej zmiany" !
Kaszmir
5 lata temu
Wielka Brytania kwota wolna to 10 tyś funtów, Polska kwota wolna to 600 funtów rocznie. W Angli podatnik jest grabiony 20 razy mniej. Ceny towarów i usług są takie same. Mówi wam to coś?
Ad
5 lata temu
Kiedy będzie opodatkowana y kościół?
bDIetTiX
antymichnik
5 lata temu
Nie popieram tego pomysłu, bo trąci mi komuną jak diabli. Połączenie tych 3 różnych sfer: NFZ, ZUS i budżetu zagraża stabilności finansów państwa. Jestem przeciw
ola
5 lata temu
wszystko robi się po to by udusić pracujących a dac tym co są suwerenem pis czyli pijakom nierobom i oszustami. zmusić klasę średnia i wszystkich wsadzić w bagno. taki jest cel.
...
Następna strona