Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd zapowiedział rewolucję w podatkach. "Oby nie oznaczało to ich podwyżki"

31
Podziel się:
Rząd zapowiedział rewolucję w podatkach. "Oby nie oznaczało to ich podwyżki"
(Stanislaw Kowalczuk/East News.)

- Gdyby założyć, że jedyna zmiana dotyczy ułatwienia poboru i naliczania danin poprzez zastąpienie ich jedną - byłoby pięknie. Ale może się okazać, że będzie to zmiana bardzo szkodliwa - mówi mec. Piotr Zimmerman o planach wprowadzenia jednolitego podatku łączącego PIT i składki na NFZ i ZUS.

"Nie znamy jeszcze rzeczywistej treści proponowanej ustawy, dlatego trudno skomentować te zamierzenia. Gdyby założyć, że jedyna zmiana dotyczy ułatwienia poboru i naliczania danin poprzez zastąpienie ich jedną - płatną w jednym miejscu i rozliczaną w kontaktach z jednym statio fisci - byłoby pięknie" - powiedział mecenas Piotr Zimmerman, radca prawny z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy, zajmującej się między innymi sprawami podatkowymi.

"Ale jeżeli zmiana ma sprowadzać się do tego, że będziemy płacili składkę zdrowotną i na ZUS rosnącą w nieskończoność wraz ze wzrostem zarobków, albo że przy okazji zniknie podatek liniowy, to zmiana taka byłaby bardzo szkodliwa" - uznał Zimmerman. "Jestem zwolennikiem uszczelnienia systemu podatkowego, ale zdecydowanie nie podnoszenia podatków. Niskie, liniowe podatki to podstawowy motor rozwoju gospodarczego i, jak pokazuje doświadczenie krajów, które je konsekwentnie stosują, najefektywniejsza metoda zbierania danin publicznych" - dowodził.

Według zapowiedzi przedstawicieli rządu w 2018 roku ma zostać wprowadzony w Polsce nowy podatek w formie jednej daniny łączącej obecne PIT oraz składki na NFZ i ZUS. Jak mówił niedawno PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, pod koniec lipca zostaną przedstawione założenia stosownego projektu. Kowalczyk dodał, że reforma ma trzy cele: "Po pierwsze zlikwidować degresywność. Po drugie wprowadzić kwotę wolną od podatku - 8 tys. zł, przynajmniej dla najmniej zarabiających - żeby dotrzymać słowa. Po trzecie ujednolicić, uprościć podatek, równocześnie obniżając obciążenia działalności gospodarczej".

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
kameleon333
7 lat temu
Tak robili komuniści centralizacja wszystko do jednego worka i jak któryś polityk weżnie kilka milionów to nie będzie wiadomo gdzie się zgubiły . Brawo politycy z PiS jednak są w śród was komuniści , i to dużo !
jajan
7 lat temu
a w 2021 roku parszywa zmiana zbuduje bombe atomową i wystrzeli statek kosmiczny na marsa może sam napulleon poleci.
samosiejka
7 lat temu
jak zus i nfz do likiwdacji to zgadzam się totalnie - im mniej pijawek tym lepiej dla kraju
mika
7 lat temu
Powinniśmy płacić jedna daninę a Państwo powinno zagwarantować nam godną emeryturę. Tak jest w Szwecji,płacą do gminy procentowy podatek i więcej podatników nie obchodzi ZUS,PIT,CIT,podatek i inne jeszcze opłaty.
Nuki
7 lat temu
Chcą aby nie płacić na OFE , wiec zrobią tak żeby tam nie odprowadzić kasy.Normalny Podatnik obywatel idąc na emeryturę nie dostanie 70% ale tak z 25% tyle żeby nie umarł ale żeby się męczył. Władza się wyżywienie co widać w postępowaniu PISu , choćby mianowanie miernoty prezesa JELCZA
...
Następna strona