Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Ubezpieczenie grupowe w pracy opłaca się bardziej od ubezpieczenia indywidualnego?

6
Podziel się:

W kategorii ubezpieczeń na życie wymienić można różne konfiguracje polis. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę osób ubezpieczonych w jednym pakiecie, można wyróżnić ubezpieczenia grupowe oferowane pracownikom w miejscu zatrudnienia, jak i polisy indywidualne. Czy ubezpieczenia grupowe są korzystniejsze od tych zawieranych indywidualnie, na własną rękę?

Ubezpieczenie grupowe w pracy opłaca się bardziej od ubezpieczenia indywidualnego?
Grupowe ubezpieczenie na życie jest specyficznym rodzajem polisy, która obejmuje wielu klientów, zatrudnionych w jednym zakładzie pracy (Getty Images, filadendron)

Czym jest grupowe ubezpieczenie na życie?

Grupowe ubezpieczenie na życie jest specyficznym rodzajem polisy, która obejmuje wielu klientów, zatrudnionych w jednym zakładzie pracy. Działa ono na określonych zasadach, a jego warunki są negocjowane przez ubezpieczającego – pracodawcę – z wybranym towarzystwem.

Ubezpieczyciel nie podpisuje umów z każdym pojedynczym klientem, a jedynie z pracodawcą. Nie zna więc automatycznie wieku, personaliów pracowników, ich zarobków czy stanu zdrowia. Propozycja ubezpieczenia grupowego dopasowana jest nie tyle do indywidualnego klienta, ale do osób różniących się między sobą potrzebami związanymi z ubezpieczeniem na życie.

Bardzo często polisę na życie w formie grupowej można rozszerzyć również na osoby bliskie pracownikowi – na jego współmałżonka lub dzieci. 

Co obejmuje grupowe ubezpieczenie na życie?

Elementów składowych grupowego ubezpieczenia na życie jest wiele. Podstawą oferty jest ochrona życia danej osoby – pracownika firmy lub członka jego najbliższej rodziny, co zapewnia wypłatę świadczenia, w przypadku gdy w okresie trwania ubezpieczenia dojdzie do śmierci osoby nim objętej. Wówczas uposażeni w polisie lub spadkobiercy otrzymają pełną kwotę świadczenia na wniosek o wypłatę.

Natomiast najczęściej oferty ubezpieczeń grupowych na życie są o wiele bardziej rozbudowane i uwzględniają przede wszystkim:

  • śmierć ubezpieczonego – naturalną, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, wypadku komunikacyjnego i wypadku przy pracy, udaru czy zawału serca,
  • pobyt w szpitalu,
  • ryzyko poważnego zachorowania, np. na nowotwór,
  • ryzyko udaru czy zawału,
  • urodzenie dziecka,
  • śmierć bliskiej osoby,
  • uszczerbek na zdrowiu,
  • trwałą utratę zdolności do wykonywania pracy,
  • inwalidztwo.

Ponadto grupowe ubezpieczenie na życie może być połączone z ubezpieczeniem zdrowotnym (pakietem medycznym), zapewniającym szybkie wizyty u lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne czy bezpłatne szczepienia.

Indywidualne ubezpieczenie na życie – co obejmuje?

Grupowe i indywidualne ubezpieczenia na życie mają dokładnie takie same cele. W indywidualnym towarzystwo może dostosować propozycję do potrzeb i oczekiwań oraz możliwości finansowych klienta. Zakład ubezpieczeń przeprowadza wtedy ankietę medyczną, zna wiek i stan zdrowia klienta. Określa, z jakich świadczeń może skorzystać zainteresowany.

Decydując się na indywidualne ubezpieczenie na życie, klient sam może wybrać sumę ubezpieczenia, pod kątem potrzeb finansowych swojej rodziny, której chce zapewnić ochronę na wypadek własnej śmierci. W podstawowym wariancie taka polisa będzie gwarantowała wypłatę środków uposażonym, czyli osobom uprawnionym do otrzymania świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego. Umowę z towarzystwem można zawrzeć na czas określony lub dożywotnio. 

Polisa indywidualnego ubezpieczenia na życie może uwzględniać rozszerzony wariant i chronić w przypadku:

  • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • hospitalizacji,
  • poważnego zachorowania,
  • czasowej lub trwałej niezdolności do pracy,
  • niektórych chorób, jak zawał, udar i tym podobne.

Grupowe czy indywidualne ubezpieczenie na życie? Co się bardziej opłaca? A może obie polisy? 

Przy porównywaniu ze sobą propozycji ubezpieczenia indywidualnego i ubezpieczenia grupowego wyraźnie widoczne jest to, że przy niższej składce więcej można uzyskać z tej drugiej oferty

Towarzystwo jest skłonne do zaoferowania szerszego zakresu ochrony i znacznie wyższych sum gwarancyjnych w przypadku grupowego ubezpieczenia na życie w pracy, z uwagi na to, że do jednej polisy dołączają dziesiątki, a nawet setki osób. 

Do atutów ubezpieczenia grupowego pracowników na tle ubezpieczenia indywidualnego należą:

  • niska składka miesięczna,
  • duży zakres ochrony, łącznie z wysokimi świadczeniami za pobyt w szpitalu, nieszczęśliwy wypadek czy poważne zachorowanie,
  • możliwość pobierania składki bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika.

Na korzyść indywidualnego ubezpieczenia na życie przemawia to, że pozwala ono na dopasowanie ochrony ściśle do swoich potrzeb, ale wysokość składki jest zwykle wyższa, przy jednocześnie niższych sumach ubezpieczenia dla różnych ryzyk ujętych w ofercie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
M.R.
2 lata temu
Od 12 lat zajmuję się sprzedażą na dużą skalę ubezpieczeń i śmiało śmiem twierdzić, że ubezpieczenie grupowe to doubezpieczenie... Prawdopodobnie autor powyższego artykułu nigdy nie miał przeprowadzonej analizy potrzeb klienta... Co z tego, że ubezpieczenie grupowe ma więcej świadczeń skoro marne sumy ubezpieczenia... Klienci w przypadku poważnej choroby potrzebują po kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych, a średnia suma ubezpieczenia w grupowym to 7.000 zł jednorazowo... Mało tego... Dlaczego autor nie wspomnie o tym, że osiągając rentę z tytułu niezdolnosci chorobowej 90% ubezpieczeń rozwiąże umowę, nie wypłaci renty chorobowej bo jej nie ma... Zakończy umowę.... Jest wiele czynników, które spowodują, że klient zostanie z ręką w nocniku... Następnie klienci powiedzą, że ubezpieczyciele to złodzieje... Kwestia jest sprzedawcy... Jak z lekarzem, jednen z powołania a reszta dla pieniędzy... Też nie ma grabi, które grabią w drugą stronę... Ubezpieczenia indywidualne są droższe, nie można zaprzeczyć... Ale dają zdecydowanie wyższą ochronę, odpowiedzialność... Skupiając się na świadczeniach drobnych jak śmierć teścia 1500 ludzie rezygnują z bardzo ważnych np poważne zachorowanie 200.000 zł dorosłego lub 200.000 dziecka... Tego nie da żadna polisa grupowa... Ale każdy jest dorosły i wie co jest dla niego najlepsze...
abc
2 lata temu
Porównanie jest bez sensu. To tak jak porównać co się bardziej opłaca: jazda własnym samochodem czy komunikacją zbiorową. Jest wiele czynników, które przemawiają za jednym czy drugim ale nie można jednoznacznie stwierdzić że któreś jest lepsze. Generalnie ubezpieczenia grupowe mają małe składki i dość szeroki zakres ochrony (wiele ryzyk), ale niskie sumy ubezpieczenia. Przy wysokich sumach i niskich składkach z reguły jest wiele wyłączeń, kiedy ubezpieczenie nie zadziała. Dobór właściwego rodzaju i zakresu ubezpieczenia to proces analogiczny do właściwego doboru leków - dokładna analiza potrzeb i dostosowanie do indywidualnych możliwości.
Luk
2 lata temu
Jako ekspert powiem - to zależy. Jak jesteś zdrowy i potrzebujesz wysokiej sumy ubezpieczenia, to indywidualne. Jak trochę chorujesz i nie zależy Ci na wysokiej sumie ubezpieczenia, to grupowe.
gfhgfhh
2 lata temu
szkoda kasy na ubezpieczenia
animals
2 lata temu
nie warto się ubezpieczać bo firmy biorą do 76% zysków .A po przejściu na emeryturę zmieniają sumy ubezpieczenia na dużo mniejsze.To zwykłe złodziejstwo.