Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

UOKiK stawia zarzuty ubezpieczycielowi. Firma wymyśliła cwaną zagrywkę

17
Podziel się:

Spółka Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie wysyłała do klientów oferty rozszerzenia zakresu ubezpieczenia za wyższą składką, a brak reakcji konsumentów uznawała za zgodę. Teraz grozi jej ogromna kara.

UOKiK stawia zarzuty ubezpieczycielowi. Firma wymyśliła cwaną zagrywkę
UOKiK stawia zarzuty ubezpieczycielowi. Firma wymyśliła cwaną zagrywkę (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bierze się za ubezpieczyciela. Jak podaje urząd, spółka Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., należąca do Vienna Insurance Group, w związku ze zbliżającą się rocznicą ubezpieczenia wysyłała do swoich klientów pisma z podziękowaniami i informacją o specjalnej ofercie.

Proponowała w nich rozszerzenie zakresu ubezpieczenia np. na pobyt w szpitalu w następstwie nieszczęśliwego wypadku, co wiązało się z podwyższeniem składki.

Do szczegółów oferty odsyłała na kolejną stronę pisma. Można było tam przeczytać, że jeśli konsument jest zainteresowany ofertą, to wystarczy, że będzie wpłacał wyższą składkę. Natomiast osoby, które nie chcą rozszerzenia ubezpieczenia, powinny zawiadomić o tym Compensę. Konsumenci, którzy tego nie zrobili, byli następnie informowani o niedopłacie i wzywani do zapłaty brakującej kwoty.

Zobacz także: Będzie drożej, wbrew słowom prezesa UOKiK. Ceny mieszkań wzrosną

- Konsument nie ma obowiązku dogłębnego zapoznawania się ze szczegółami ofert, które go nie interesują - tłumaczy Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Jednocześnie tak istotne zmiany, jak rozszerzenie trwającej umowy ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka i podniesienie wysokości składki wymagają wyraźnej, jednoznacznej zgody konsumenta. Nie może być ona domniemana, analogicznie jak niedopuszczalne byłoby zawarcie umowy ubezpieczenia na podstawie milczącej akceptacji klienta – dodaje.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie i postawił spółce Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie zarzut stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Jeśli się on potwierdzi, przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Ggg
2 lata temu
Brawo UOKiK!
009
2 lata temu
To samo zrobiło ze mną PZU.
Polak
2 lata temu
Proszę o maksymalną karę dla złoczyńców
HaeM
2 lata temu
Wyjątkowo bezczelna zagrywka! Domniemana zgoda na kolejny haracz! Kara powinna być adekwatna do przychodów (czyli zysków....)
Zdzich
2 lata temu
Naprawiałem kiedyś samochód z OC sprawcy ubezpieczonego w Compensa. Nikomu nie życzę.