Trwa ładowanie...
bECumlyZ
Notowania

Piotr Arak – Wszystkie wiadomości

Bierzesz kredyt? Przemyśl to. Inflacja może sporo namieszać. Ekspert ostrzega
9
13.09.2021 12:12

EKONOMIA
 / 
Bierzesz kredyt? Przemyśl to. Inflacja może sporo namieszać. Ekspert ostrzega

- Inflacja nie jest tematem, który należy zamiatać pod dywan. Jest raczej kwestią, którą trzeba się martwić, jeśli utrzymuje się na wysokim poziomie. Mamy kilka miesięcy wzrostów. Część Rady Polityki Pieniężnej mówi, że jest potrzeba podwyżki stóp procentowych. Gdybym dzisiaj brał kredyt, czy był osobą spłacającą, raczej bym się zastanowił nad ryzykiem podniesienia stóp procentowych, bo większość banków centralnych w naszym regionie już to zrobiła, przy niższej stopie inflacji. A na te kraje oddziałują te same czynniki, czyli energia i paliwo - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Jeżeli ten wzrost inflacji nie będzie krótkoterminowy i będzie dalej utrzymywać się jesienią, nie widzę podstaw, dla których Rada Polityki Pieniężnej nadal miałaby odwlekać decyzję o podwyższeniu stóp procentowych - dodał.

Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa
3
13.09.2021 11:52

PODATKI
 / 
Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa

Rząd planuje opodatkować korporacje. Szuka nowych wpływów do budżetu? - Jest to postulat Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Cezarego Kaźmierczaka, by wprowadzić minimalny podatek korporacyjny. Rozumiem, że Ministerstwo Finansów wsłuchało się w głos biznesu. Moim zdaniem to rozwiązanie jest przydatne, wzorowane na tym, co zrobił Donald Trump w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Wprowadzono taki podatek od pomniejszania bazy podatkowej, to do tego się sprowadza - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Tak naprawdę dla bardzo dużych podmiotów, pomijając wszystkie koszty związane z wydatkami inwestycyjnymi, dołączając wszystkie wydatki pasywne, będzie naliczany podatek od przychodu w stawce 0,4 proc. To ani wysoko, ani dużo. Kopiując amerykańskie podejście być może uda się pozyskać 2 miliardy złotych przychodu do sektora finansów publicznych. Można mówić nawet o 5 miliardach, ale jestem bardziej sceptyczny - dodał. Został też zapytany o parapodatek dotyczący pieniędzy niewykorzystanych z kart pre-paid do telefonów komórkowych. Niewykorzystane środki wrócą do Skarbu Państwa. - Nie znam tego mechanizmu. Obecnie po pewnym czasie niewykorzystane z pre-paidu przepadały. Trzeba było się odzywać do operatora i on te pieniądze oddawał, ale zgłaszała się po to pewnie mniejszość. Jakiś sens tego rozwiązania jest, bo to zdaje się ma iść na specjalny fundusz, związany z inwestycjami w światłowody. Natomiast konkretów w tym wypadku nie znam - odparł Arak.

Protest medyków. Ekspert komentuje: Cały sektor powinien więcej zarabiać
20
13.09.2021 11:31

LEKARZE
 / 
Protest medyków. Ekspert komentuje: Cały sektor powinien więcej zarabiać

Przed kancelarią premiera powstało białe miasteczko. Medycy ponownie protestują. Polski Ład poprawi ich sytuację? - Tu jest niestety problem ograniczonych zasobów. Z jednej strony mamy mikroprzedsiębiorców krytykujących zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, z drugiej - cały sektor ochrony zdrowia, który powinien więcej zarabiać. Ja się kierunkowo zgadzam z tymi protestami pielęgniarek, czy częściowo rezydentów, których zarobki są niższe. Ogromne różnice płacowe w tym sektorze występują także między płciami wśród kadry lekarskiej. Lekarz średnio zarabia 23 tysiące złotych brutto miesięcznie, a lekarka 16 tysięcy złotych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Zgadzam się z postulatem, pytanie tylko, czy stać nas na tak szybkie podnoszenie wynagrodzeń, jak chce tego sektor ochrony zdrowia, bo oni chcą wzrostu o 30 proc. Na pewno w planie NFZ tego typu wydatek by się nie zmieścił. Trzeba jednak zagwarantować wzrost płac, po pierwsze, żeby praca w zawodzie pielęgniarskim była bardziej atrakcyjna, bo w tym zawodzie jest za mało osób. To wymaga niestety podniesienia nakładów - dodał.

Z Polskiego Ładu nici? Rząd wycofuje się z części zmian. Ekspert komentuje
103
13.09.2021 10:41

PODATKI
 / 
Z Polskiego Ładu nici? Rząd wycofuje się z części zmian. Ekspert komentuje

"Polski Ładzik" zamiast Polskiego Ładu? Rząd wycofuje się z części propozycji, które miały pojawić się w ramach nowego programu. - Składka zdrowotna nadal będzie proporcjonalna w stosunku do dochodu dla działalności gospodarczych, które są na podatku liniowym. Duża część przedsiębiorców będzie płaciła więcej. Podwyżka będzie mniej bolesna, ale nadal różnica opodatkowania przedsiębiorców i osób na umowach o pracę będzie bardzo duża - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Nie wiem, czy to jest aż tak duży krok w tył. Jednak jest tak, że większe składki będą pobierane od przedsiębiorców na rzecz ochrony zdrowia. Będzie 4,9 proc. na stałe, od przyszłego roku. Z mojej perspektywy istotne jest to, że wprowadzana jest wysoka kwota wolna od podatku, system będzie trochę uproszczony przez to, że ta składka zdrowotna będzie nieodliczalna od podatku, a przede wszystkim podnoszony jest próg podatkowy. Czyli podatki dla dołów społecznych, osób mniej zarabiających będą niższe. Będzie też jakaś progresja podatkowa. Dla mnie to jest dobre - dodał.

Money. To się liczy. Polski Ład. Kto zyska, kto straci?
4
13.09.2021 6:51

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Polski Ład. Kto zyska, kto straci?

Dziś w programie tematem najnowsze propozycje rządzących w ramach Polskiego Ładu. Gościem będzie Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W drugiej części o dofinansowaniu do montażu paneli fotowoltaicznych i aut elektrycznych mówią: Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz Rafał Kręcisz, dyrektor Departamentu Transportu Zeroemisyjnego NFOŚiGW. Zapraszamy od 9.15.

bECumlzb
Stać nas na podwyższenie drugiego progu podatkowego? Ekonomista wylicza
95
15.05.2021 15:45

PODATKI
 / 
Stać nas na podwyższenie drugiego progu podatkowego? Ekonomista wylicza

- Ten sam rząd ostatnio podwyższał próg podatkowy, więc czekaliśmy 12 lat, żeby drugi próg podatkowy się zwiększył. Coraz więcej osób wpadało w ten próg i powyżej 85 tys. dochodu płaciło od każdej złotówki 32 proc. podatku. To jest szczególnie dobry moment, wychodzenia z pandemii, żeby to zrobić i rozbujać gospodarkę. Wydaje mi się, że to nie będzie neutralne budżetowo. Możliwe, że się będzie bilansować w średnim terminie, bo będziemy mieli przychody z podatków pośrednich. Dodatkowe tysiące złotych, które się pojawią w gospodarstwach domowych, będą bezpośrednio wydatkowane. To będzie impuls konsumpcyjny. Jeden z banków już zrewidował swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w przyszłym roku powyżej 5 proc. - mówił w programie "Newsroom" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Europa zadłużona po uszy. Można wymazać dług pandemiczny?
28
24.03.2021 12:10

ZADŁUŻENIE
 / 
Europa zadłużona po uszy. Można wymazać dług pandemiczny?

- Mamy w tej chwili kryteria z Maastricht: 3 proc. deficytu i 60 proc. zadłużenia w relacji do PKB, które spełnia bardzo niewiele krajów. Dojście z powrotem do tych kryteriów może zająć szereg lat wielu krajom europejskim, a w przypadku Grecji czy Włoch może to być wręcz nierealistyczne w perspektywie dekady - mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Przyznaje, ze w Unii Europejskiej trwa dyskusja o wyższym dopuszczalnym poziomie zadłużenia, z zastrzeżeniem, by jednak w jakiejś perspektywie dojść do poziomów sprzed pandemii. Jednocześnie są głosy włoskich polityków, którzy chcą anulowania zadłużenia wywołanego pandemią. - Przywoływany jest tu przykład Niemiec, które po drugiej wojnie światowej miały anulowany dług jeszcze z pierwszej, tak by mogły rozwijać się gospodarczo. Tyle że wtedy Niemcy miały zadłużenie na poziomie 25 proc. w relacji do wielkości swojej gospodarki, a dzisiaj one same mają o wiele wyższy poziom długu - pokazuje różnicę Piotr Arak.

Kościński zapowiedział reset podatkowy. To może być rewolucja. Ekonomista komentuje
45
24.03.2021 12:06

PODATKI
 / 
Kościński zapowiedział reset podatkowy. To może być rewolucja. Ekonomista komentuje

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że szykuje się reset podatkowy, bo w tej chwili w Polsce osoby mniej zarabiające płacą procentowo więcej podatków niż bogaci. - Nie jest tajemnicą, że od wielu lat ze względu na brak zmian w systemie podatkowo-składkowym osoby zarabiające płacę minimalną są mniej więcej opodatkowane i oskładkowane tak samo, jak osoby, które zarabiają pięć razy tyle - komentuje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i podaje przykład radcy prawnego i sprzątaczki, zatrudnionych na umowę o pracę, którzy procentowo w składkach i podatkach płacą mniej więcej tyle samo. Jak można zmienić system, by chronić osoby mniej zarabiające? - Można zmienić koszty uzyskania przychodów, by była premia dla osób pracujących na niższych wynagrodzeniach. Można zmieć kwotę wolną, można też wprowadzić inne progi podatkowe - wylicza Piotr Arak.

Lockdown uderzy w gospodarkę. Które sektory zamknie rząd?
134
24.03.2021 10:49

WIDEO
 / 
Lockdown uderzy w gospodarkę. Które sektory zamknie rząd?

Pierwszy bank obniżył już prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok. Chodzi o Bank Ochrony Środowiska, który zareagował na przywrócenie obostrzeń w Polsce. - Pewnie takich decyzji będzie więcej - przewiduje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, bo wiele wskazuje, że będą dalsze ograniczenia, które dotkną gospodarkę w jeszcze większym stopniu. - Jeśli dojdzie do tego, co było w zeszłym roku, czyli ograniczeń w przemieszczaniu się czy podróży wewnątrz kraju, to może spowodować, że wyrwa w gospodarce II kwartale może być większa - mówi Piotr Arak. Problemem, zwłaszcza dla małych ekip, może być zamknięcie sklepów budowlanych. A przypomnijmy, remonty miały w ubiegłym roku pozytywny wpływ na koniunkturę w Polsce. Z drugiej strony Piotr Arak dodaje, że jednak zmienił się nasz model konsumpcji, dużo kupujemy przez internet, a przemysł pracuje.

bECumlzh
Money. To się liczy. Czeka nas twardy lockdown? Co z gospodarką
10
24.03.2021 8:47

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Czeka nas twardy lockdown? Co z gospodarką

Dziś w programie pytamy o kolejny lockdown i jego konsekwencje dla gospodarki. Gościem będzie Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W drugiej części o rynku pracy mówi Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj. Zapraszamy od 9.15.

Gigantyczny dług państwa. Co będzie po pandemii?
204
04.03.2021 17:10

KRYZYS
 / 
Gigantyczny dług państwa. Co będzie po pandemii?

Kosztowna pomoc państwa w dobie pandemii, zostajemy z gigantycznym długiem. Co będzie dalej? - Warto wsłuchać się w to, co mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. W roku 2022 nadal zostają zawieszone reguły fiskalne na poziomie unijnym. Co to oznacza? Nadal się zadłużamy. W roku 2021 i 2022 kraje takie jak Niemcy będą dalej emitować zadłużenie, by utrzymać najbardziej zagrożone sektory gospodarki - powiedział w "Debacie WP" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Patrząc na Polskę, liczymy się z tym, że od drugiej połowy roku nie będziemy mieli potrzeby dalszego zadłużania się. Natomiast istotnym zadaniem po stronie polskich finansów publicznych będzie zapewnienie inwestycji, które wpłyną na rzeczywistą odbudowę gospodarczą - dodał.

"Money. To się liczy". Nowy wskaźnik dla gospodarki. Niepokojące dane
11
15.01.2021 8:50

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Nowy wskaźnik dla gospodarki. Niepokojące dane

Dziś w programie pytamy o stan gospodarki i nowy wskaźnik, który ma pomóc szybciej wychodzić z koronakryzysu. Gościem będzie Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W drugiej części o zaostrzającym się proteście hotelarzy mówi Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy. Zapraszamy od 9.15.

Ograniczenia w sklepach w strefie czerwonej. Ekspert: sklepy będą działać dłużej
204
16.10.2020 6:09

KORONAWIRUS
 / 
Ograniczenia w sklepach w strefie czerwonej. Ekspert: sklepy będą działać dłużej

O ograniczeniach w funkcjonowaniu handlu jego przedstawiciele dowiedzieli się z konferencji prasowej - mówi money.pl Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu. Natomiast Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewiduje, że sklepy w czerwonych strefach wydłużą godziny funkcjonowania.

bECumlzi
"Money. To się liczy". Raport. Jak firmy wychodzą z koronakryzysu
3
22.07.2020 8:58

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Raport. Jak firmy wychodzą z koronakryzysu

Dziś w "Money. To się liczy" najnowsze dane dotyczące kondycji polskich firm. Ile z nich wróciło do pełnej działalności? Które planują zwalniać, a które zatrudniać nowych pracowników? Gościem będzie Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zapraszamy od 9.15.

Ekonomiści o Sasinowskim interwencjonizmie: inwestycje tak, polityka nie
2
22.04.2020 21:58

JACEK SASIN
 / 
Ekonomiści o Sasinowskim interwencjonizmie: inwestycje tak, polityka nie

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, broni wielkich państwowych inwestycji, porównując je do planu Marshalla i decyzji o budowie portu w Gdyni. - Myli pan interes państwa z interesem PiS - odpowiada mu Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. Z kolei Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważa, że po kryzysie to i tak państwo będzie musiało być największym inwestorem.

Pandemia koronawirusa. "Polska może zyskać"
508
05.04.2020 16:31

POLSKA
 / 
Pandemia koronawirusa. "Polska może zyskać"

- To może być pozytyw, jeśli część przedsiębiorstw - zwłaszcza produkcyjnych - zdecyduje się na skrócenie łańcuchów dostaw i będzie produkować więcej w Europie. Jest szansa na przeniesienie części produkcji z Azji. Kwestią, o której się dyskutuje w Unii Europejskiej jest strategiczna produkcja części dobór, np. półproduktów do leków, które w tym momencie są produkowane tylko w Chinch - mówił podczas debaty w Wirtualnej Polsce i money.pl dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Debata money.pl: jak uratować gospodarkę od koronawirusa?
23
05.04.2020 13:40

GOSPODARKA
 / 
Debata money.pl: jak uratować gospodarkę od koronawirusa?

Jakiej pomocy potrzebują przedsiębiorcy? Co powinno znaleźć się w tarczy antykryzysowej 2.0? Czy dotychczasowe propozycje rządu były efektywne? Jak będzie wyglądała polska rzeczywistość gospodarcza po zakończeniu epidemii koronawirusa? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas debaty z udziałem ekonomistów. Zapraszamy od 14.00.

"Money. To się liczy". Czy czeka nas głęboka recesja?
24.03.2020 9:00

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Czy czeka nas głęboka recesja?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o pomoc potrzebną gospodarce do walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Gościem będzie Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zapraszamy od 9.15.