Forum Forum prawnePracy

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Money.pl / 2007-03-16 07:44
Komentarze do wiadomości: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy .
Wyświetlaj:
kaśka38 / 46.238.231.* / 2014-08-26 18:52
Witam. Pokrótce przedstawię swoją historię. Pracowałam w sklepie (salonik prasowy)na umowę na czas nieokreślony. Mój szef dostał wypowiedzenie(agent kiosku), a ja dostałam propozycje przejęcia kiosku. Pracodawca wysłał mnie na urlop cały zaległy miałam di wykorzystania, było to na początku lipca. W połowie sierpnia wyslalam poczta rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia,ponieważ nie dostałam pensji za lipiec. W dniu wczorajszym dostałam listem zwolnienie dyscyplinarne z data 31 lipca. Czy pracodawca mógł z taka data wystawić? Oczywiście świadectwa pracy brak.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-08-26 21:12
Kluczowe jest to, czy Pani oświadczenie w ogóle do niego dotarło. Jeśli tak-to nie mógł- bo jego zachowanie wskazuje, że Pani oświadczenie zlekceważył i uznał, że po prostu Pani porzuciła pracę.

Tymczasem nawet niezasadne rozwiązanie umowy przez pracownika w trybie art. 55 jest skuteczne, a pracodawca jeśli z nim się nie zgadza może je zaskarżyć do sądu pracy.
kaśka38 / 46.238.231.* / 2014-08-27 09:05
Bardzo dziękuję za odp. Tak mam zwrotne potwierdzenie odbioru listu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-08-27 09:36
No więc nawet w sytuacji, gdyby owe zwolnienie dyscyplinarne było uzasadnione, dotyczyło zupełnie innej sprawy np. z końca czerwca, to byłoby nieskuteczne, w chwili odbioru przez Panią nie była już Pani pracownikiem, bo umowa została rozwiązana wcześniej na skutek 'dyscyplinarki' złożonej przez Panią.

Ze względu na treść św. pracy i kwestię zasiłku dla bezrobotnych- należy odwołać się do sądu pracy. Nie wiemy, czy pracodawca nie uczynił tego w stosunku do Pani oświadczenia, ale jak napisałem było ono skuteczne, nawet jeśli nieuzasadnione. To, że nieuzasadnione - sąd mógłby uznać- bo jak rozumiem jedynym powodem było jednorazowe niewypłacenie wynagrodzenia w terminie. To trochę 'mało' jeśli chodzi o ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy, gdzie niezbędna jest wina, zamierzenie, uporczywość.....
Mógł więc pracodawca je zaskarżyć i domagać się odszkodowania, ale wtedy alogiczna byłaby dyscyplinarka, bo odwołanie od wypowiedzenia pracownika jasno oznacza uznanie jego skuteczności.
dominika_52 / 78.8.103.* / 2014-08-13 22:19
Witam. Nie dawno zostałam zaproszona na dzień szkolenia, który był też niejako pierwszym dniem pracy. Wstawiłam się na szkolenie, ale umowa została mi wręczona na sam koniec zmiany. Nie podpisałam umowy i zabrałam ją do domu w celu zapoznania się z nią, Umowa mi nie odpowiadała więc następnego dnia skontaktowałam się z miejscem pracy. Telefon odebrał zastępca kierownika i po moich wytłumaczeniach nie chciał podać mi numeru do kierownika w celu ustalenia dalszego postępowania w tej sprawie. Zakończyło się na tym, że poinformowałam salon telefonicznie o swojej rezygnacji. Kilka dni później dostałam pismo z kadr o zwolnieniu dyscyplinarnym z art. 52.
Moje pytanie brzmi: Czy pracodawca ma prawo wystawić mi takie zwolnienie jeżeli umowa nie została zawarta?? Dodam jeszcze, że podpisałam się pod datą przejścia szkolenia.
Bardzo proszę o odpowiedź.
szklarek / 2014-08-14 11:18
Wszystko rozbija się o owo "niejako"- do czego się Pani zobowiązała. Niekoniecznie na piśmie. Umowa o pracę dla swej skuteczności może być zawarta ustnie, a następnie potwierdzona formą pisemną. Jest też pojęcie 'dorozumianego' rozpoczęcia stosunku pracy- z jednej strony przez stawienie się pracownika na stanowisku, z drugiej przez jego dopuszczenie do pracy.

Zatem jest możliwa sytuacja, w której formalnie doszło do nawiązania stosunku pracy, a 'rezygnacja' traktowana jako porzucenie pracy a więc istnienie podstawy do zw. dyscyplinarnego.

Jak zawsze można się od niego odwołać do sądu pracy, jako nieprawnego- podnosząc kwestię np. tego, że Pani zdaniem do nawiązania stosunku pracy w ogóle nie doszło.

Ustalenie przez sąd, że doszło rodzi jednak też po Pani stronie ewentualne roszczenie o ...wynagrodzenie za 1 dzień pracy ( szkolenie odbyło się w godzinach pracy, jest wliczane - art.229 KP) oraz o ekwiwalent za urlop, choć to już zależy od tego, czy przed 2014 r. była Pani w zatrudnieniu lub tego, jak wyglądała kwestia urlopu w 2014 r. u poprzedniego pracodawcy.
veronika_84 / 2014-07-27 22:26
Witam . Prowadze wlasna dzialalnosc gospodarcza- sklep.Moja corka jest wlacicielem, ja jestem jej pelnomocnikiem. Moja corka wieksza czesc w roku spedza za granica ze swoim mzezem. Mam pracownika , ktory w piatek poinformowal moja zone , ktora przyszla zamienic ja na popludniowa zmiane, ze w poniedzialek nie moze stawic sie w pracy, gdyz ma miec jakies badanie na polipa w gardle. Moja zona poinformowala pracownika, ze takie kwestie ma uzgadniac ze mna. Skontakowala sie ze mna telefonicznie w weekend i poinformowala o sprawie. powiedzialem jej, ze z uwagi na moje wazne obowiazki w poniedzialek w pracy ( pracuje w urzedzie) prosze ja o stawienie sie w poniedzialek w pracy i wybranie sobie innego dnia na owe badanie w ciagu tygodnia. Na tymn sie rozstalimy. W poniedzialek pracownik mimo mojego braku zgdoy nie zglosil sie w pracy. Zadzwonilem do niego tego dnia, ale nie odbieral. uslyszelismy sie bodaj dnia nastepnego, po moim telefonie do niego i dowiedzialem sie tylko, ze jest na badaniach na ginekologii. do konca tyg nie zglosil sie do pracy, nie onformujac o tym, ze lezy w szpitalu. Z powodu takiego, ze musielm zaniedbac swoje obowiazki sluzowe, wyslalem w piatek pismo informujace o zwolnieniu dyscyplinarnym. Tego samego dnia po poludniu pracownik zjawil sie w moim domu ze zwolnieniem , jednka mnie nie bylo, ale pracownik nie proponowal zostawienia jej zwolnienia. Zjawil sie dnia nastepnego w sklepie, w sobote ( w dniu wolnym od jego pracy), tego dnia byla moja zona, ktora odmowila przyjecia zwolnienia. Teraz pracownik podal mnie do sadu, za zwolnienie dyscyplinarne, Jak sie okazalo pracownik byl w ciazy i poronil. Podejrzewam ze byl na zabiegu w szpitalu. Choc sa to moej podejrzenia. czy mam jakies szanse w sadzie?
szklarek / 2014-07-28 11:00
Trochę to zagmatwane.
Będzie trudno, jeśli owo ZLA opiewa na wszystkie dni nieobecności, łącznie z owym "na polipa"- zwłaszcza, jeśli jest wystawione już w tym dniu.

Ps. Jako pracodawca/płatnik ZLA powinniście przyjąć, choćby w celu sprawdzenia, czy nie opiewa na dni sprzed zw. dyscyplinarnego- bo pozostaje kwestia m.in. wynagrodzenia/zasiłku chorobowego za owe dni.
Aldona211 / 178.42.255.* / 2014-05-30 12:42
Witam,
16 maja trafiłam do szpitala powiadamiając o tym fakcie pracodawcę że nie będzie mnie w pracy, w szpitalu okazało się że jestem w ciąży.dostałam zwolnienie z kodem B2 do 27 maja.28,29 maja nie poinformowałam szefa że nie będzie mnie w pracy ponieważ zwolnienie zostało mi przedłużone.
dzisiaj otrzymałam wypowiedzenie z pracy z art 55 czyli porzucenie pracy oraz informację że nie zastosowałam się do regulaminu który mówi że muszę poinformować o tym że nie będzie mnie w pracy w tym samym dniu.Czy miał prawo mnie zwolnic?Przecież jestem w ciązy a umowę mam do końca 2015r!
H Szatkowski / 2014-05-30 13:14
Obowiązek zawiadamiania pracodawcy o swojej niezdolności do pracy niezależnie od obowiązku dostarczania ZLA nie musiał być zawarty w umowie, bo wynika on z treści § 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Brak zawiadomienia jest naruszeniem obowiązków pracowniczych, ale nie tak ciężkim by uzasadniało zwolnienie dyscyplinarne.
No i pierwszy powód zwolnienia podany w piśmie jest nieprawdziwy, zwolnienie jak rozumiem do pracodawcy dostarczono później.

Pomijam fakt, że dyscyplinarka dla pracownicy w ciąży wymaga zgody organizacji związkowej jeśli takowa jest i do niej ona należy lub na jej prośbę reprezentuje.
Zatem odwołanie do sądu pracy od rozwiązania umowy ze względu na jego nieprawność jak najbardziej wskazane, roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie, termin 14 dni.

Przydatne orzeczenia SN:
- z dnia 4 sierpnia 1999 roku, sygn. akt I PKN 126/99
- z dnia 18 kwietnia 2001 roku sygn. akt I PKN 363/00
- z dnia 14 listopada 2012 roku sygn. akt I PK 117/12

Podstawa- art. 52 oraz 56 i dalsze KP
krzychu81 / 87.206.80.* / 2014-05-17 11:34
To nie trzeba sie było spóżniać!
to nie przedszkole tylko prawdziwe życie, ktos za Ciebie odprowadza składki,i nie bawi sie w berka, tylko tez ma jakiś, zakład, firmę, gdzie coś sie robi, a twój pracodawca ma podpisane umowy.
Ale co tam ! przecież ja sie tylko spóżniałem! czy to aż tak wiele?! a jak nie wyrabiałeś te 30km, to trzeba było wyjechać godzinę wcześniej.
Ps. moja żona codziennie dojeżdza 100km w jedną stronę, a jak wie ,że są korki to wyjeżdza wczesniej
Pseudo pracowniku
marta488 / 91.236.32.* / 2014-04-18 20:35
witam.dostałam rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia. powod jest nastepujacy: przez 3 dni miałam nocki i spoznialam się 30 do pracy w każdy dzień.czy to jest ciężkie naruszenie praw pracy? i czy na chrobowym może mi wreczyc takie zwolnienie.mam umowę o prace na czas określony od 9 miesięcy niennaganna praca.prosze o komentarze.
szklarek / 2014-04-18 23:33
Najkrócej- w moim odczuciu nie jest to ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, które uzasadniałoby rozwiązanie umowy w tym trybie. Sytuacja raczej na karę porządkową z art. 108 i dalszych KP.

Natomiast zdecydowanie usprawiedliwiona nieobecność pracownika jaką jest zwolnienie lekarskie NIE jest przeszkodą w zwolnieniu dyscyplinarnym.

Zatem można próbować odwoływać się podnosząc nieprawność zwolnienia z powodu ...braku wystarczającego powodu, a nie okoliczności dokonania w czasie choroby.
Miroslaw777 / 2014-02-18 22:53
Witam
Dostałem info. listem poleconym o moim zwolnieniu z dniem 11.02.14 paragraf 52.
Miąłem umowę na czas nieokreślony. Ponad dwa miesiące temu czyli w dniu 10.12.13 dąłem pracodawcy wypowiedzenie umowy o prace. Po umowie ustnej ustaliłem ze po znalezieniu i przeszkoleniu zastępcy pracodawca zgodzi sie skrócić czas 3miesiecznego wypowiedzenia. Poinformowałem o tym nowego pracodawcę. Niestety pracodawca ociągał sie ze znalezieniem zastępcy. A po wybraniu odpowiedniej osoby nie przekazał mi jej w celu przeszkolenia. Niemiałem możliwości wywiązania sie z umowy. Mogę do pewnego stopnia udowodnić ze mój przełożony działał na moja niekorzyść. Podjąłem decyzje o porzuceniu pracy i rozpoczęciu nowej. Przed tym wydarzeniem poinformowałem pracodawcę o moim zamiarze na piśmie. (podpisał ze nie przyjmuje do wiadomości) wysłałem również wniosek o wypowiedzenie za porozumieniem stron listem poleconym dzień przed otrzymaniem wypowiedzenia dyscyplinarnego.
Chce sie odwołać do Sądu Pracy w celu zmiany świadectwa pracy. Czy mam szanse?
Kilkukrotnie byłem na konsultacji w PIP.
wiwan / 2014-02-19 10:28
Moim zdaniem tylko w przypadku udowodnienia, że do owego ustnego porozumienia stron o skróceniu okresu wypowiedzenia, a raczej przyrzeczenia zawarcia porozumienia doszło. Co przy braku formy pisemnej będzie po prostu trudne bez dowodów typu nagranie, zeznanie świadka.

Poza sprostowaniem świadectwa w grę wchodzi jeszcze odszkodowanie z art. 58 KP, w tym konkretnym przypadku jednak moim zdaniem nie w wysokości 3miesięcznego wynagrodzenia, ale wynagrodzenia proporcjonalnego do końca już formalnie biegnącego przed dyscyplinarką wypowiedzenia złożonego przez Pana.
Zakończyłoby się ono 31 marca, więc odszkodowanie dotyczyłoby wynagrodzenia za okres 11 lutego-31marca, czyli 5/3 wynagrodzenia miesięcznego.
Miroslaw777 / 2014-02-24 12:53
Witam, Czy w celu udowodnienia można użyć korespondencji e-meil? Dodam ze jest to korespondencja wewnętrzną naszej firmy obejmująca tematem tylko moja ustna umowę pomiędzy kierownikiem a mną w sprawie wcześniejszego zakończenia okresu wypowiedzenia. Dysponuje również świadkiem który wie (słyszał jedna z moich rozmów z kierownikiem – dotyczącej tematu) ze takie nieformalne ustalenia miało miejsce. Czy opierać sie na samym świadku czy użyć wszystkich innych form by to udowodnić?
Mam pytanie do drugiego punktu, czy moge jednocześnie ubiegać sie o wspomniane odszkodowanie z art. 58? Zalezy mi glownie na zmianie swadectwa pracy. Ale jesli istnieje i taka mozliwosc to skorzystam również.
wiwan / 2014-02-24 13:14
Odwołanie od zwolnienia dyscyplinarnego odbywa się na podstawie uznania przez pracownika, że jest ono nieprawne- czy to ze względów formalnych, czy to ze względu na brak podstaw/powodu.
Jeśli sąd je za takowe uzna- to zmiana treści św. pracy jest tego po prostu konsekwencją nawet bez składania wniosku o to, bez względu na to, czy zostanie zasądzone przywrócenie do pracy, czy odszkodowanie.


Skoro na sąd się pan decyduje- użyć wszelkich możliwości i dowodów. Zwłaszcza, że świadkowie czasem jednak miękną, jeśli u pracodawcy pozostają.
Miroslaw777 / 2014-02-24 14:34
Dziękuje za cenną informacje.
Akurat pisze pozew. Świadek o którym pisałem zakończył juz prace w firmie. Udało mu sie zakończyć bez art, 52. Inni pracownicy boja sie wiec postanowiłem nie powoływać sie na nich w sądzie.
kaja980 / 83.8.254.* / 2014-02-17 18:59
witam zostałam zwolniona dyscyplinarnie 28 styczna w ten sam dzień zostałam przywrócona do obowiązków ale atmosfera jest fatalna teraz sama chcę odejść z pracy jak mam się zwolnić żebym nie miała żadnego wpisu na swiadectwie pracy o zaistniałej sytuacji co mam robić ktoś mi powiedział że w ciągu 30 dni mogą cofnąć mi to zwolnienie dyscyplinarne czy to prawda? czy mam jakieś prawa?
wiwan / 2014-02-17 22:09
Zwolnienie dyscyplinarne jest natychmiastowym rozwiązaniem umowy. Co to znaczy "zostałam przywrócona". Można przywrócić, jeśli dyscyplinarkę się wycofa. A nie można jej wycofać bez zgody pracownika. Zgodziła się Pani na to ?
hyzio2002 / 91.240.30.* / 2014-02-11 20:41
czy można zwolnić dyscyplinarnie sprzątaczkę ? pytam poważnie !!!!
wiwan / 2014-02-12 10:46
Można każdego, kto jest pracownikiem. Oczywiście są grupy pracowników, w których przypadku jest to dużo trudniejsze i bardziej prawnie obwarowane. Ale nie są to grupy zawodowe, ale grupy mające inny status- np. pracownica w ciąży, pracownik związkowiec.
katarzyna19851985 / 37.31.61.* / 2014-02-05 07:34
Akurat z tego co mi wiadomo to z takimi papierami od pracodawcy, to ja z PUP nie dostanę żadnych pieniędzy, a zarejestrować się nie mogę bo złożyłam odwołanie od decyzji lekarza orzecznika. Wydaje mi się że nie rozumie Pan o czym ja piszę.... Teraz zakładając taka sytuację że ZUS przedłuży mi zasiłek rehabilitacyjny, i obecność będzie usprawiedliwiona, to nadal będzie Pan uważał że miał takie prawo??? Ja rozumiem że miał ale nie w art. 52.
szklarek / 2014-02-05 11:01
Ze zwolnieniem dyscyplinarnym- owszem są dużo mniejsze szanse na zasiłek- bo jego okres pobierania jest krótszy o 180 dni i o 180 dni opóźniony. Czyli szansa w ogóle na jego otrzymanie jest dla tych, którym w innych okolicznościach przysługiwałoby prawo do zasiłku 12 miesięcznego.
A to zależy od stopy bezrobocia w powiecie albo samego bezrobotnego- chodzi tu o bezrobotnego

b) powyżej 50 roku życia oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
c) którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego.

To, że na skutek odwołania ewentualnie uzyska Pani wstecznie za owe kilka dni orzeczenie i przedłużenie świadczenia nie zmieni tego, że w czasie zwolnienia Pani nieobecność w pracy była moim zdaniem nieusprawiedliwiona.

No chyba, że uznany że okres oczekiwania na przedłużenie prawa do świadczenia traktować identycznie jak okres oczekiwania po wyczerpaniu 182 zasiłku chorobowego na przyznanie świadczenia w ogóle- bo w tej drugiej sytuacji zdecydowanie jest to okres nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej, tyle, że pracodawca musi mieć wiedzę o wniosku takiego złożeniu. W takim czasie "zawieszenia" rzeczywiście zwolnienie czy to z art. 52 czy art. 53 jest nieprawne.

Oczywiście warto się odwołać- ma Pani na to 14 dni od daty uzyskania wiedzy o zwolnieniu tj. od 27 stycznia, bo jak rozumiem wcześniej nie dotarło ono do Pani na piśmie. Brak formy pisemnej jest znacznym uchybieniem, ale informacja ustna/telefoniczna od upoważnionego przez pracodawcę- tj. księgowej powoduje rozpoczęcie biegu okresu na odwołanie.
katarzyna19851985 / 37.31.77.* / 2014-02-03 18:19
Byłam w ZUS - ie i rozmawiałam na ten temat, usłyszałam że jest to obecność usprawiedliwiona, ale bez prawa do wypłaty zasiłku. Dzwoniłam do księgowej i poinformowałam Ja o tym, po za tym jak ja miałam się do pracy stawić 23. skoro nie wiedziałam jaką decyzję podejmie lekarz orzecznik, o tym dowiedziałam się dopiero 27. Księgowa kazała mi do pracy przyjechać 30.01.2014 r. po czym jak stawiałam się to oświadczyła że wysłali mi rozwiązanie umowy. Tak dla jasności że się od tej decyzji lekarza orzecznika odwołałam, a co jeżeli mi powie że jestem niezdolna do pracy, co wtedy powinnam zrobić oddać sprawę do Sądu??? Pracodawca zgadza się że mógł mnie zwolnić ale nie w taki sposób!!
szklarek / 2014-02-03 21:47
A co ma ZUS do prawa pracy ?

No właśnie dlatego, że nie miała Pani pewności, czy świadczenie zostanie przedłużone należało się w pracy stawić po ostatnim dniu posiadanego świadczenia/orzeczenia o niezdolności do pracy. Nie mając teraz dalszego orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy/ ani świadczenia- może się Pani zarejestrować w PUP w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych lub chociaż ub. zdrowotnego, chyba że ubezpieczy Panią mąż jako członka rodziny.
katarzyna19851985 / 37.31.77.* / 2014-02-03 16:45
Witam, mam problem z pracodawca. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, byłam 182 dni na zwolnieniu lekarskim, potem złożyłam dokumenty o zasiłek rehabilitacyjny, ZUS mi przyznał na 3 miesiące, o wszystkim informowałam księgową. 6 tygodni przed zakończeniem tego zasiłku złożyłam dokumenty o przedłużenie zasiłku, ten pierwszy miałam do 22.01.2014 r. a listem dostałam wezwanie na 27.01.2014 r. Tego dnia co wyszłam od lekarza orzecznika zadzwoniłam od razu do księgowej informując ja o nie przyznaniu dalszego zasiłku rehabilitacyjnego. Ona nie kazała mi przyjeżdżać do pracy ponieważ powiedziała że już nie jestem ich pracownikiem, z dniem 23.01.2014 r. dostałam rozwiązanie umowy art.52 & 1. czyli nieusprawiedliwioną obecność w pracy. Moje pytanie to czy pracodawca miał takie prawo żeby mnie zwolnić? Terminu na komisję lekarską sama sobie nie wybierałam i to lekarz orzecznik mi taki termin wyznaczył, dodam jeszcze że napisałam odwołanie do ZUS. Proszę o podpowiedź co mam robić??
szklarek / 2014-02-03 17:30
Idiotyczny termin ustalony przez ZUS nie ma wpływu na prawność zwolnienia dyscyplinarnego- bo tym bardziej terminu nie ustalał pracodawca. Należało po prostu stawić się do pracy 23 stycznia, a pracodawca musiałby wtedy skierować Panią na badania dopuszczające do pracy. Można było też zawnioskować o u. bezpłatny.
Co prawda po 90 dniach świadczenia i tak pracodawca mógłby się z Panią rozstać- o ile z badań, na które by Panią skierował wynikłaby dalsza niezdolność do pracy- ale byłoby to już w trybie art. 53 KP, a więc bez konsekwencji dla prawa do ewentualnego zasiłku dla bezrobotnych.

Faktem jest, że 23 stycznia i w kolejnych dniach miała pani nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy.
Co do terminu w ZUS- dlaczego już w chwili jego ustalenia nie skarżyła Pani tego terminu jako grożącego właśnie takim stanem zawieszenia pomiędzy zdolnością a niezdolnością do pracy ?
michucopek / 2014-01-09 19:30
Witam!!!
27.12.2013 dałem wypowiedzenie 2tyg.Więc powinienem robić do 10.01.2014 lecz zostało mi 8dni urlopu.
Więc 02.01.2014 nie przyszedłem do pracy.Dnia 09.01.2014 dostałem poczta Świadectwo pracy(Porzucenie pracy Art.52 par 1 pkt 1 KP)Wypowiedzenie przyjęła.Miała do tego prawo ??
szklarek / 2014-01-10 12:05
Powód zwolnienia jest zasadny- do porzucenia pracy zdecydowanie doszło, absolutnie nie ma możliwości, by pracownik sam sobie udzielił urlopu. Co więcej w okresie wypowiedzenia pracodawca w ogóle wnioskiem o urlop nie jest związany (poza u. na żądanie, jeśli jeszcze jest w tym roku do wykorzystania).
Okres wypowiedzenia to niemal normalny okres zatrudnienia, w żaden sposób nie uniemożliwia zwolnienia dyscyplinarnego.

Jest jednak uchybienie formalne pracodawcy- zabrakło oświadczenia o ty, że zwalnia dyscyplinarnie. Samo św. pracy moim zdaniem za takowe oświadczenie nie może być uznane. jest więc podstawa odwołania właśnie z tego 'technicznego' względu, tj. wadliwości oświadczenia woli na podstawie art. 56 KP w terminie 14 dni
ewandzia / 2014-01-09 16:27
Witam, z dniem 7.01.2014 otrzymałam zwolnienie z pracy dyscyplinarne z art.52 par.1 pkt 1 lecz od dnia 4.01.2014 jestem na zwolnieniu lekarskim.Czy więc wypowiedzenie jest ważne.
szklarek / 2014-01-10 11:48
Tak. Zwolnienie dyscyplinarne może być dokonane w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika ( a więc np. w czasie zwolnienia chorobowego ). Ograniczenia w tym zakresie dotyczą rozwiązania umowy za wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę.
dzela342 / 83.24.106.* / 2013-12-30 02:57
Witam!
18.12.2013 odeszlam z pracy w ciągu 5 minut mówiąc o tym kierowniczce. 21.12 pojawilam sie w biurze mowiac szefowi ze na dobre odchodze. Pracując tam mialam 3 umowy zlecenia i 2 umowy 2miesieczne gdzie podczas drugiej umowy odeszlam. Uslyszalam tylko ze w tym wypadku widzi tylko na świadectwie artykule 52. Dziś jest 30.12 i mam umowiona kolejna wizytę po to by podpisać papierki wypowiedzenie itp. I tu pytanie czy pracodawca po uplywie 7 dni może zalatwiac ze mną takie formalności czy ja mam jakieś prawa ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2013-12-30 12:02
7 dni nie uchybia ani terminowi zwolnienia dyscyplinarnego od chwili, w jakiej pracodawca dowiedział się o zajściu, które jet jego przyczyną ( 1 mc. ). 7 dni to ostateczny termin dostarczenia świadectwa pracy od dnia rozwiązania umowy, jeśli w dniu rozwiązania umowy było to niemożliwe. W tym przypadku - 21 grudnia raczej nie było okoliczności to uniemożliwiających.

Faktem jest porzucenie pracy. Od zw. dyscyplinarnego można się odwołać, ale w tym przypadku raczej tylko z powodów formalnych- tj. tego, że nie było ono (21 grudnia) pisemne, tylko ustne. No chyba, że jutro otrzyma je Pani z datą jutrzejszą.

Najnowsze wpisy