Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2017-01-11 11:26
Tak. Współudział też jest formą własności, więc nabycie ułamkowego udziału też jest wydatkowaniem na własne cele mieszkaniowe.

Zresztą słowo sformułowanie : nabycie "części" lub "udziału" wprost pada w kluczowym tu art. 21, ust. 25 ustawy o PIT, który precyzuje zasady zwolnienia z art. 25, ust. 1, pkt. 131.

Oczywiście kwota wydatkowania na potrzeby ustalenia stopnia zwolnienia jest proporcjonalna do nabytej części/udziału.

Re: kiedy korzystniej złożyc wniosek o emeryturę

wiwan / 2017-01-11 10:54
Nie PO, ale ustawodawca.

Do rzeczy - to jest kwestia bardziej subiektywna, bo składając wniosek o 2 miesiące później sprawiamy, że świadczenie będzie wyższe, bo już mniejsza liczba miesięcy przewidywanego dalszego życia na emeryturze z tablicy dalszego trwania życia będzie do wyliczenia wzięta.
Waloryzacja kwartalna będzie ta sama.

Za to o te 2 świadczenia miesięczne sumarycznie mniej zostanie Pani wypłacone. Zatem tak naprawdę w sensie matematycznym co dało Pani większą łączną wypłatę będzie zależało od tego jak długo na emeryturze Pani... będzie.

Nowa tabela dalszego trwania życia będzie dopiero w kwietniu 2017 r.

W aktualnej tabeli różnica pomiędzy 61 lat i 3 mc a 61 lat i 1 mc wynosi 1,5 miesiąca i dla wieku 61 i 1 miesiąc wynosi 250,6 mc.
W 2016 r. więc taka różnica jak w Pani przypadku przekładała się różnicę w wysokości świadczenia brutto ok. 0,6 %

Re: pit 28- zaliczka za grudzień

wiwan / 2017-01-10 14:55
Z batonem- nie, nie jest to przychód do wykazania w PIT 28.

Odstawić tematu samochodu Pan raczej nie może, bo jeśli użytkuje go Pan bezpłatnie albo z kosztem symbolicznym to uzyskuje Pan przysporzenie o wartości równej wartości rynkowej takiego korzystania z czyjegoś samochodu albo różnicy między taką wartością rynkową a ponoszonym kosztem symbolicznym. I wartość ta w związku z tym, że ściśle samochód jest związany z DG jest do wykazania w PIT 28, co wynika m.in. z art. 6, ust. 1a Ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym i powinno być też wcześniej uwzględniane przy wyliczaniu ryczałtów za każdy mc.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2017-01-10 10:01
Oczywiście, ale powinna być ona zgłoszona w ewidencji gruntów w starostwie powiatowym. No i co do zasady przenosi ona obowiązek ubezpieczeniowy na dzierżawcę.

Re: pit 28- zaliczka za grudzień

wiwan / 2017-01-10 08:54
Pan jest 'podwykonawcą' i do wykonywania swej działalności wykorzystuje auto 'wykonawcy'. Jest jakaś umowa użyczenia osobna czy zapis o takim użytkowaniu wynika z umowy współpracy. No i czy (pomijając owe myjnie itp.) płaci Pan wykonawcy za to udostępnienie przez niego samochodu do użytkowania ?

Re: praca w USA a pieniadze w Polsce

wiwan / 2017-01-10 08:07
Jaka jest Pana rezydencja podatkowa, zarabia Pan za granicą wykonując pracę w Polsce, czy wyjeżdżając ?

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2017-01-10 08:05
Jako posiadacz min. 1 ha przeliczeniowego domyślnie z ustawy o ub. społ. rolników prowadzi Pani dz. rolniczą, a więc podlega obowiązkowo ub. rolniczym od 1 dnia po ustaniu stosunku pracy.
Jeśli dz. rolnicza nie jest prowadzona, należałoby KASĘ o tym przekonać. Oczywiście w razie wydania decyzji przez Kasę o podleganiu ubezpieczeniu można to uczynić na etapie odwołania od takiej decyzji.

Niezależnie od powyższego może Pani uzyskać status bezrobotnej (bo nie ma przekroczenia 2 ha przeliczeniowych). Ale nie uzyska Pani zasiłku dla bezrobotnych (a więc i ub. społecznego ZUS) bo jak rozumiem wynagrodzenie z etatu było niższe niż minimalne długotrwale tj. nie miała Pani w ciągu ostatnich 18 miesięcy min. 365 dni z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne.

W kwestii ubezpieczeń zatem :
- jeśli dz. rolnicza jest prowadzona, podlega Pani ub. KRUS, społeczne są do opłacania, zdrowotne pokrywa przy tym areale budżet państwa.
- jeśli dz. rolnicza nie jest prowadzona - podlega Pani ub. zdrowotnemu jako członek rodziny męża, powinien zgłosić on Panią u swego płatnika.

Re: Renta rodzinna w ZUS a składki KRUS

wiwan / 2017-01-10 07:54
10/95 = 2/19

Kolizji z posiadaniem ziemi rolnej nie ma, bo renta rodzinna jest z ZUS jak napisałaś.
Kolizja byłaby, gdyby była to r. rodzinna z KRUS a mama dz. rolniczą prowadziła- chodzi o zawieszanie wypłaty części uzupełniającej świadczenia z ub. rolniczego.

Re: Renta rodzinna w ZUS a składki KRUS

wiwan / 2017-01-09 19:58
Doprecyzujmy- jako rencistka rodzinna rzeczywiście NIE może podlegać ub. emerytalno-rentowemu rolników. Może podlegać jedynie ub. wypadkowemu/chorobowemu/macierzyńskiemu rolników jeśli dz. rolnicza stanowi jej stałe źródło utrzymania, i jest to ub. ograniczone w zakresie świadczeń jedynie do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Wiek mamy i młodszej siostry wskazuje, że prawo mamy do r. rodzinnej jest dożywotnie, bo ukończy 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania córki uprawnionej do r. rodzinnej. Czyli nawet jeśli młodsza siostra nie będzie się uczyć i utraci rentę w wieku 16 lat, to wraz z 50 urodzinami mama prawo do renty odzyska. Jeśli młodsza siostra będzie się uczyć, mama zachowa ciągłość prawa, bo 18 urodziny siostry przypadną po 50 urodzinach mamy.

Nie wiem co emeryturą mamy, to zależy od tego czy na rencie będzie dorabiała i będzie to dorabianie 'ozusowane'. Zależy od tego, jaki ma już staż ub. rolniczego.
Innymi słowy, czy w grę wchodziłaby e. rolnicza oraz zusowa, czy tylko zusowa ze zwiększeniem za okresy opłacania ub. rolniczego.
Okres pobierania r. rodzinnej bez innego tytułu do ubezpieczeń nie wlicza się do stażu ubezpieczeniowego, nie są odprowadzane składki emerytalne. Nie zwiększa emerytury.

To, że renta rodzinna jednej osoby uprawnionej jest niższa ( o 2/19 ) niż suma rent trzech osób uprawnionych jest Wam wiadome ?

Mama ma jeszcze teraz kwestię zwrotu nienależnie opłaconych przez nią składek KRUS za okres od uzyskania r. rodzinnej wstecz. No i wsteczne pozbawienie jej tego stażu ub. rolniczego.

Na dopłatach się nie znam.

Wniosek mamy o wykluczenie z kręgu uprawnionych nie zadziała wstecz.

Re: Pozyczka hipoteczna a wynajem mieszkania

wiwan / 2017-01-09 13:03
Pytanie o pożyczkę jest na forum bankowe, a nie podatkowe.

Odsetki od kredytu mogłyby być odliczane jako KUP gdyby kredyt był zaciągnięty na nabycie lub remont/wykończenie/przystosowanie lokalu do najmu.

Jak wiemy kwestia kredytu na nabycie tu nie ma miejsca.

Re: Emerytura minimalna w przyszłości

wiwan / 2017-01-09 12:54
Dla stażu ubezpieczeniowego, a tu konkretnie wymiaru okresu składkowego NIE ma znaczenia wymiar etatu (u etatowca) czy liczba godzin wykonywania zlecenia zleceniobiorcy, czy nie wiadomo co u osoby prowadzącej DG. Liczy się czas trwania tytułu tj. od ZArejetrowania do ub. społecznych do WYrejestrowania do ub. społecznych.

Dla kryterium e. minimalnej DODATKOWO jednak ten staż za miesiące, w których podstawa wymiaru składki była niższa niż aktualna płaca minimalna miesięczna etatowca, zalicza się w wymiarze proporcjonalnie mniejszym. Nie dotyczy to miesięcy z zasiłkami z ubezpieczenia czyli np. chorobowym.

Zatem ma znaczenie jednak osiągane WYNAGRODZENIE. U Pani oznacza to np. zaliczenie stycznia 2017 w wymiarze 1/2 miesiąca, jeśli uzyska pani wynagrodzenie brutto 1000 zł, bo aktualna płaca minimalna miesięczna to 2000 zł.

Na potrzeby już np. świadczeń rentowych tak nie jest.
Obecnie staż minimalny dla tej gwarancji wynosi dla kobiet 22 lata, od 1.10.2017 spadnie do lat 20.

Re: Bezwarunkowy dochód podstawowy. Czy Polska powinna pójść w ślady Finlandii?

wiwan / 2017-01-09 10:20
Firmy już płacą VAT, więc owe 'za to firmy płaciłby VAT' jest bezprzedmiotowe.

Zlikwidować...
Przecież obecnie PIT + CIT stanowią około 37% wpływów budżetowych wobec VAT stanowiącego ok. 40 %.

te inne podatki wymienione przez Ciebie są symboliczne w tym rozrachunku

Re: Reportaż telewizyjny - poszukiwana osoba przechodząca na emeryturę

wiwan / 2017-01-08 19:10
Trochę OT, ale warto by w tym reportażu padła WŁAŚCIWA informacja, że dotyczy to prawa ubezpieczeń społecznych, a nie prawa pracy.

Re: Jak obliczyć kapitał początkowy w ZUS?

wiwan / 2017-01-08 18:46
A tak merytorycznie się nie da ?

Tysiące razy to napisano- ZUS nie* posiada indywidualnej historii ubezpieczeniowej ubezpieczonych sprzed 1999 r. Do tego czasu bowiem płatnicy nie wysyłali raportów imiennych o składkach, bo nie było takiej regulacji prawnej. Zatem znany jest przelew co do kwoty łącznej Zakładu X z czerwca 1987 r., ale nie ma informacji o tym, ile w tej kwocie było składek dyrektora Y, a ile sprzątaczki Z.

* z wyjątkiem tylko części ubezpieczonych w ograniczonym zakresie, tj. może je odtworzyć:

osobom, które były zatrudnione w gospodarstwach domowych i przy obsłudze prywatnych domów mieszkalnych - za okres od 1 lipca 1970 r.,
pracownikom nieuspołecznionych zakładów pracy, a od 1 stycznia 1990 r. pracownikom zakładów pracy zatrudniających nie więcej niż 20 pracowników,
osobom, które prowadziły działalność na własny rachunek i osobom z nimi współpracującym,
osobom, które wykonywały wolny zawód, w tym np.:
rzemieślnikom i osobom z nimi współpracującym - od 1 lipca 1965 r.,
właścicielom taksówek - od 1 lipca 1969 r.,
prowadzącym działalność handlowo-usługową - od 25 sierpnia 1973 r.,
twórcom i artystom objętym zaopatrzeniem emerytalnym twórców - od 1 stycznia 1974 r.,
adwokatom wykonującym zawód indywidualnie, poza zespołem - od stycznia 1983 r.,
duchownym - od 1 lipca 1989 r.

Re: Podatek na Paypal?

wiwan / 2017-01-08 18:36
Nie wiem co zrobisz. Napisałem co w świetle przepisów podatkowych powinieneś.

Najnowsze wpisy