Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2010-10-08 12:16
Nie. To są dochody nie podlegające łączeniu i inne podatki. Ten od nieruchomości wykazuje się w PIT 39, który jest jednocześnie deklaracją wykorzystania dochodu w ciągu "dwu lat" na cele mieszkaniowe. Jeśli z góry decyduje Pani, że jakaś część nie będzie na ten cel wydatkowana (np. te 30 tys.) to odpowiadający jej podatek należy zapłacić w terminie do końca kwietnia roku następnego, czyli tak jak jest ostateczny termin złożenia PIT 39 niezależnie od podatków z PIT 37 czy 36 , czyli tych "zarobkowych". Nie ma tu podwójnego opodatkowania.
wiwan / 2010-10-08 10:41
Oczywiście po dniu sprzedaży. Przepraszam- mój błąd. Równolegle na innym subforum pewnie coś o darowiźnie pisałem...Miejmy nadzieję, że "doti104" jeszcze tu zajrzy.
wiwan / 2010-10-08 09:35
No więc należy to potraktować jak zwykły dochód.
W związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowani:
1.Jeśli poza tym i ew. innymi dochodami brytyjskimi w 2010 r. nie będziesz miał żadnych dochodów w Polsce- zeznania żadnego nie składasz.
2. Jeśli będą dodatkowo dochody polskie- do końca kwietnia 2011 składasz PIT-36 i PIT-ZG.
Wykazuje się oba źródła, a opodatkowanie jest metodą "wyłączenia z progresją" (co oznacza, że dochody uzyskane w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii) są zwolnione z opodatkowania w Polsce, jednak dochody te trzeba uwzględnić przy obliczaniu stawki podatkowej mającej zastosowanie do dochodów, które podatnik uzyskał w naszym kraju podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej (np. z umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, renty rodzinnej, etc.).
Dochód brytyjski wykazuje się w PIT-ZG w części C-1, kol.b, oraz w PIT-36 w części H.
Dochód ten wylicza się odejmując od Przychodu brutto 30% diet za podróż służbową zagraniczną, następnie przelicza po kursie NBP z dnia przelewu na złotówki, następnie odejmuje zryczałtowane polskie koszty uzyskania przychodu.

Jest więc sporo z tym zabawy.
PIT-y można sobie podejrzeć tu:
http://www.money.pl/podatki/formularze/pit/#interaktywne2008.
W razie trudności warto zaglądnąć tu na forum w "sezonie pitowym" tj. marcu-kwietniu.

Re: Praca w UK - dziwny przypadek

wiwan / 2010-10-07 20:21
Zbyt mało szczegółów. To bardziej wygląda na stypendium. Czy zatem oprócz tego było stypendium? Kto jest płatnikiem- polska uczelnia czy brytyjska - od kogo przelew?
Tylko wtedy można precyzyjnie odpowiedzieć jak ustawa o PIT się na ten dochód zapatruje...

Re: Urząd skarbowy źle wysłał podatek

wiwan / 2010-10-07 19:41
Na pewno skarga bezpośrednio do naczelnika US nie zaszkodzi, bo już samo odwlekanie odpowiedzi marzec- lipiec jest bezprawne gdyż:
1. Skargi i wnioski podlegają załatwieniu bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu do urzędu.
2. Jeżeli skarga lub wniosek nie może być załatwiona w terminie, komórka organizacyjna lub pracownik rozpatrujący sprawę powiadamia o tym zainteresowanego, podając przyczyny opóźnienia i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

Jak rozumiem ani jedno, ani drugie nie miało miejsca- więc właściwie można "uderzać" już "wyżej"-
Wyższą instancją jest Dyrektor Izby Skarbowej ( zasięg wojewódzki ).

Na pewno konsekwencją będą odsetki od kwoty należnego zwrotu liczone od dnia złożenia PIT bo już termin 3 miesięcy dawno minął. Obecnie wynoszą one 10% w skali roku, a tu można je sobie policzyć:
http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/odsetkowy/

Re: zajęcie komornicze

wiwan / 2010-10-07 18:09
Nie. Nie przelewać. Ekwiwalent ten nie jest elementem wynagrodzenia. To zwrot kosztów już poniesionych z wynagrodzeń pomniejszonych o zajęcie komornicze.Obowiązuje ta sama zasada co ochrona przed zajęciem diet za delegację- art.831 i 833 KPC.
Jeszcze z netu:
"Nie można ściągnąć niczego z należności i diet wypłaconych pracownikowi odbywającemu podróż służbową na polecenie przełożonego. Zajęciu nie podlegają również inne świadczenia, których celem jest zrekompensowanie pracownikowi poniesionych przez niego wcześniej wydatków (ekwiwalenty za pranie i konserwację obuwia i odzieży roboczej, za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, ekwiwalenty za używanie przez pracownika własnych narzędzi, materiałów lub sprzętu na potrzeby pracodawcy, ryczałty za używanie przez pracownika samochodu prywatnego do celów służbowych).Izabela Nowacka
specjalista w zakresie kadr i płac#

Kodeks:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-postepowania-cywilnego

Re: Emerytura za prace za granica.

wiwan / 2010-10-07 17:19
A z moich i strony ZUS, że ten okres to minimum jeden rok i nie ma obowiązku bieżącego informowania ZUS o ubezpieczeniu w innym kraju.
Generalnie obowiązuje "wspólnotowa koordynacja rent i emerytur", która sprowadza się do tego, że jeśli ma się okresy ubezpieczenia w tych krajach, można po spełnieniu warunków emerytalnych jednego kraju wystąpić o świadczenie, a okresy ubezpieczenia z innych krajów zostaną uwzględnione. Czyli jeśli np. za 35 lat osiągnie Pan irlandzki wiek emerytalny będzie Pan mógł wystąpić o irlandzką emeryturę, która uwzględni polskie okresy ubezpieczenia. I vice versa. Będzie również możliwy transfer już wypłacanego świadczenia do kraju pobytu emeryta.
Instytucje ubezpieczeniowe w tym postępowaniu będą się wymieniać między sobą dokumentami.
Teraz pozostaje Panu po prostu pieczołowicie zbierać 'kwity" dokumentujące okresy ubezpieczeniowe w Irlandii i przechowywać je do dnia składania wniosku o własną emeryturę w Polsce lub, nie daj bóg do wykorzystania przez Pana żonę czy dzieci gdy zdarzy się sytuacja potrzeby przyznania im renty rodzinnej po Pana śmierci itp.

Właściwą dla koordynacji z Irlandią komórką ZUS, w której można pytać o szczegóły jest :
I Oddział ZUS w Warszawie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
+ 48 (22) 569-36-04
+ 48 (22) 569-36-13
+ 48 (22) 569-35-93
+ 48 (22) 569-36-50
wiwan / 2010-10-07 12:02
Liczy się tak, jak jest najkorzystniej dla pracownika, czyli staż najdłuższy. I mówi o tym wielokrotnie tu już przytaczany KP. Pod tym względem studia licencjackie są traktowane TAK SAMO jak magisterskie.
I doprecyzujmy- ta druga praca już po studiach zaczęła się 2 paź. 2008 ?
Więc jest tak jak Pani uważa- uzyskała Pani 10 letni staż urlopowy i prawo do 26 dni obliczeniowych urlopu a tym samym do dni uzupełniających już wykorzystany urlop.
I dla kadrowej:
1. liczenie korzystne dla pracownika
art.155 ust. 2 KP (http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy )
2. równość w tym aspekcie licencjatu z magisterium:
Ukończenie szkoły wyższej potwierdza dyplom zawierający uzyskany tytuł zawodowy. Ustawodawca określił w § 2ROZPORZÑDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WY˚SZEGO1)
z dnia 19 grudnia 2008 r.
w sprawie rodzajów tytuΠów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów
oraz Êwiadectw wydawanych przez uczelnie (http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;nauki;i;szkolnictwa,dziennik,ustaw,2009,011,61.html) następujące tytuły zawodowe nadawane absolwentom studiów wyższych: magister, magister inżynier, inżynier, lekarz, licencjat. Oznacza to, że absolwenta, który ukończył szkołę wyższą z tytułem licencjata czy inżyniera, należy w zakresie uprawnień urlopowych traktować tak jak absolwenta, który uzyskał tytuł magistra. Osoby te również ukończyły wyższą uczelnię. W obu przypadkach do stażu urlopowego z tytułu nauki wlicza się 8 lat.
wiwan / 2010-10-07 10:43
Nie taka prosta. Kolokwialnie- dopóki ZUS perswazją lub egzekucją należnych składek nie ściągnie- to ich ze swoich środków nie uzupełni. Niewiarygodne, ale to właśnie potwierdziłem telefonicznie w oddziale. A brak składek- brak renty. Nawet w świetle jasnych dowodów, że to płatnik jest winien.
Co więcej, gdy np. po roku składki zostaną uzupełnione- nie ma wstecznego wyrównania renty rodzinnej za ten czas.

Jedyne na co może liczyć "monnyka" to #renta rodzinna w drodze wyjątku# przyznana przez prezesa ZUS. Brak składek z winy pracodawcy może być argumentem.

Re: Tusk o jesiennej ofensywie legislacyjnej PO

wiwan / 2010-10-06 19:21

Ta ostatnia przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tych jednostkach co najmniej o 10 proc. (w przeliczeniu na pełne etaty) w stosunku do 30 czerwca 2009 r. Redukcja ma objąć państwowe jednostki budżetowe, ZUS, KRUS, NFZ, fundusze celowe i agencje (m.in. Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencję Rynku Rolnego).

Tylko 10 % ? Przecież aż prosi się o połączenie tych instytucji działających na niemal identycznych polach- odpowiednio w Zakład Ubezpieczeń i Agencję Rolną z redukcją etatów o dobre 50%. Budynków i biur nie wspominając

Re: Munio o bezpieczeństwie niewidomych w warszawskim metrze

wiwan / 2010-10-06 19:16

"Nie możemy zamontować niczego na peronach, jeżeli nie będzie to ujęte w stosownym rozporządzeniu"

Rozporządzeniu ? Nowym ? A jaki akt prawny reguluje od lat montowanie płytek z wypukłościami na krawędziach peronów tramwajowych ?

Re: Bielsko: Tablica upamiętniająca Katyń i Smoleńsk nie wróci do parku

wiwan / 2010-10-06 19:13

Pięta w rozmowie z PAP powiedział, że w najbliższą niedzielę, kiedy przypadnie dokładnie pół roku od katastrofy pod Smoleńskiem, na miejscu, w którym stała tablica, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Przecież to jakieś pogaństwo uświęcania dziwnych miejsc w kraju ostatnimi laty. Znicze po tablicy ???
Właśnie takie epatujące zachowania prawdopodobnie były przyczyną zniszczenia tablicy. Choć i zestawienie Katyń- Smoleńsk na pewno nie pomogło jej trwałości....

Re: Sejmowa bitwa na cytaty przy okazji uchwały o Roku Miłosza

wiwan / 2010-10-06 19:07

"Podobnych zniewag Polski w twórczości Miłosza jest bardzo dużo" - podkreśliła Sobecka.

Zniewag ? Diagnoz. Trafnych i niestety aktualnych do dziś. Również dzięki pani poseł.
wiwan / 2010-10-04 21:50
Skoro jest Pani i mieszkaniowy to Zmienia. Jeśli tak, to spłata wszystkich rat i odsetek po dniu darowizny jest celem mieszkaniowym. Spłat sprzed dnia darowizny w tym odliczeniu nie można uwzględnić.
art. 21, ust. 25, pkt 2 ustawy o PIT:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyposp
olitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.htm

Re: KRRiT szuka nowej siedziby

wiwan / 2010-10-04 18:50

Podobnie poszukiwania nowej siedziby wyjaśnia członek KRRiT Krzysztof Luft. "Kursowanie z jednej części miasta do drugiej jest bardzo uciążliwe. Szukamy czegoś, co z jednej strony nie obciąży naszego budżetu, a z drugiej pozwoli nam pracować w jednym miejscu"

No proszę jak przewietrzenie Rady przez nowelizację ustawy wpłynęło na jej działanie. Cyfryzacja telewizji naziemnej ruszyła i nawet zwykła biurowa logistyka :-)
Czekamy na dalsze efekty.

Najnowsze wpisy