Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tauron kupi aktywa kopalni Brzeszcze. Minister skarbu: wkrótce porozumienie

0
Podziel się:

- Jest w interesie zarówno Tauronu, jak i Brzeszcz, żeby się porozumieć - zapewnia Andrzej Czerwiński.

Tauron kupi aktywa kopalni Brzeszcze. Minister skarbu: wkrótce porozumienie
(PAP/Marcin Bielecki)

Minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński (na zdjęciu) spodziewa się, że wkrótce zostanie podpisane porozumienie dotyczące zakupu przez Tauron części aktywów kopalni Brzeszcze. - Jest w interesie zarówno Tauronu, jak i Brzeszcz, żeby się porozumieć - ocenił w środę w Krakowie minister.

- Z moich informacji wynika, że to porozumienie jest blisko - powiedział dziennikarzom Czerwiński.

Pytany, czy do podpisania porozumienia dojdzie przed wyborami odparł, że będzie ono zawarte "lada dzień", ale finalizowanie zawartych w nim zapisów potrwa "być może jeszcze parę tygodni". - Mówimy np. o dokapitalizowaniu i przekazaniu pewnych akcji pod zarząd Tauronu - zaznaczył szef resortu skarbu.

- Ministerialny plan dokapitalizowania Tauronu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obu stron, by móc stworzyć takie warunki, że rozwiązanie tego problemu, do tej pory bardzo trudnego, przyjdzie szybko - dodał minister.

W zeszłym tygodniu Tauron, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), ZEW Niedzica i FTF Columbus poinformowały o rozwiązaniu porozumienia dotyczącego zakupu części aktywów kopalni Brzeszcze. Oznacza to, że w przetargu ogłoszonym przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) koncern będzie negocjował kupno zakładu samodzielnie, poprzez spółkę celową RSG.

Według komunikatu ostatecznie jedynym wspólnikiem RSG pozostanie Tauron. Wcześniejsze porozumienia z pozostałymi stronami - dotyczące ustalenia podstawowych warunków nabycia części kopalni oraz wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę celową - zostały rozwiązane.

Tak rząd ratuje górnictwo

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń celem ich restrukturyzacji i sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: RSG, Węglokoks Kraj i należąca do jednego z najbogatszych Polaków, Michała Sołowowa, FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się.

Pod koniec września SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę RSG za "respektującą interes Skarbu Państwa", ale - jak zaznaczyła - rozmowy z tym podmiotem będą kontynuowane w trosce o los górników z Brzeszcz i ich rodzin. Na początku miesiąca SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.

Następnie zmieniony w międzyczasie zarząd Tauron Polska Energia potwierdził zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i zadeklarował chęć powrotu do rozmów ze SRK. Taka sama deklaracja padła wówczas ze strony SRK. Negocjacje zostały wznowione w środę.

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej. Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy - w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa.

Zobacz też: * *Prezes KGHM ostrzega: Podatek od kopalin to niebezpieczny balast

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)