Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Brak PIT-11. Jak rozliczyć się z fiskusem, jeśli pracodawca nie wysłał informacji?

0
Podziel się:

To wcale nie zwalnia cię z obowiązku złożenia zeznania rocznego.

Podatnik musi złożyć deklarację PIT, nawet jeśli nie otrzymał PIT-11
Podatnik musi złożyć deklarację PIT, nawet jeśli nie otrzymał PIT-11 (Stanislaw Kowalczuk/East News.)

Do końca lutego pracodawcy mają obowiązek dostarczyć pracownikowi informację PIT-11. W niej wyszczególnione są całoroczne dochody pracownika i odprowadzone w jego imieniu zaliczki na podatek. Bez tego poprawne wypełnienie rocznego zeznania podatkowego na formularzu PIT-37 może przysporzyć wielu problemów, szczególnie, jeśli PIT-11 powinien przyjść od kilku pracodawców. Zobacz, co zrobić, jeśli nie otrzymałeś jeszcze od pracodawcy (lub zleceniodawcy) tego dokumentu.

Przede wszystkim, jeszcze przez kilka dni po terminie nie ma co podejmować żadnych nerwowych ruchów, wystarczy cierpliwie poczekać. Jeśli pracodawca wysłał PIT-11 listem poleconym, to może on dotrzeć do pracownika nawet kilka dni później.

Ważne Brak informacji od pracodawcy nie zwalnia z obowiązku złożenia zeznania rocznego w terminie do końca kwietnia. Po pierwsze - zapytaj pracodawcy

W przypadku nieotrzymania informacji o dochodach pierwsze kroki najlepiej skierować do działu kadr i płac w firmie. Może się przecież okazać, że PIT-11 został wysłany, ale przesyłka zaginęła na poczcie lub odebrał ją członek rodziny. Zawsze można poprosić pracodawcę o drugi egzemplarz.

Właśnie po to, żeby uniknąć takich sytuacji, wielu pracodawców decyduje się na osobiste wręczenie dokumentu lub przesłanie go pocztą elektroniczną, na przykład w formacie PDF. Przepisy nie mówią bowiem nic o formie dostarczenia PIT-11. Ważne tylko, żeby został zachowany odpowiedni szablon dokumentu, a pracownik potwierdził jego otrzymanie.

Samodzielne obliczenie. Lepiej się pomylić, niż nie rozliczyć

KALKULATOR PŁAC

Typ umowy:
Miesięczne zarobki: wspólne rozliczenie z małżonkiem oprócz umowy o pracę otrzymuję dochody z innych źródeł autorskie koszty uzyskania przychodu - 50%
Miesięczne zarobki:

Jeśli pracodawca nie dopełnił swojego obowiązku, to nie można go do tego zmusić. Urząd skarbowy może go co prawda ukarać karą grzywny (nawet do 35 tysięcy złotych), ale to w żaden sposób nie pomoże pracownikowi wypełnić rocznego zeznania, co musi zrobić do końca kwietnia. Wtedy pozostaje już tylko samodzielne oszacowanie odpowiednich kwot, które trzeba później umieścić w formularzu PIT-37.

O ile ustalenie rocznych dochodów nie powinno sprawić wielkich problemów (wystarczy przejrzeć chociażby wyciąg z konta bankowego lub spojrzeć w umowę o pracę), to problem pojawia się, gdy trzeba wpisać odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy czy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Żaden pracownik raczej nie interesuje się tym, ile pieniędzy z jego wypłaty trafiło do ZUS w formie składki emerytalnej, a ile w rentowej.

Pół biedy, jeśli pracownik gromadził przez cały rok tak zwane paski wynagrodzeń (jednak nie wszyscy pracodawcy używają takiej formy) lub ma możliwość uzyskania druków RMUA od pracodawcy za każdy miesiąc poprzedniego roku podatkowego. Tam wszystkie zaliczki i składki powinny być wyszczególnione.

Gorzej gdy pracodawca nie wysłał i nie wyśle PIT-11, a pracownik nie ma pasków wynagrodzeń, ani druków RMUA. Pozostaje mu wtedy tylko samodzielne obliczenie wszystkich niezbędnych danych. Przydatny może być przy tym kalkulator płac na msp.money.pl, widoczny również w ramce po prawej stronie. Za jego pomocą można obliczyć wszystkie składki i zaliczki, pod warunkiem, że pracownik zna wysokość wynagrodzenia (netto lub brutto).

Lepiej popełnić błąd przy obliczaniu składek lub zaliczek, niż zaniechać obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego. Za to drugie można bowiem dostać grzywnę z urzędu skarbowego i brak PIT-11 nie jest tutaj żadną okolicznością łagodzącą.

Dużo czasu na korektę

Warto również w takiej sytuacji do zeznania podatkowego dołączyć pismo, w którym poinformuje się urzędników, że kwoty są obliczane samodzielnie, ponieważ pracodawca nie przesłał informacji PIT-11. Wtedy podatnik uniknie ewentualnej kary za zaniżenie zobowiązania podatkowego wobec urzędu skarbowego i jeśli wyjdą jakieś błędy, to wystarczy, że złoży korektę zeznania podatkowego.

Na skorygowanie PIT-37 jest dużo czasu. Dane można zmienić przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym zeznanie zostało złożone.

Rozliczenie w usłudze "Twój e-PIT" od 2019 r.

Ważną informacją dla podatników jest uruchumienie przez Ministerstwo Finansów nowej usługi elektronicznej "Twój e-PIT", która pozwoli na wygodne rozliczenie deklaracji podatkowej PIT-37 lub PIT-38 za 2018 rok. W odróżnieniu od standardowych e-Deklaracji, które podatnik uzupełniał swoimi danymi, w usłudze "Twój e-PIT" wspomaniane deklaracje podatkowe zostaną przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Gotowy dokument podatnik może po prostu zatwierdzić, korzystając z Portalu Podatkowego, albo zmodyfikować.

Usługa "Twój e-PIT" w kontekście deklaracji PIT-11 jest o tyle istotna, że podatnik nie musi samodzielnie przepisywać niezbędnych danych z tego formularza od pracodawcy. Jest to możliwe, ponieważ płatnik jest zobowiązany do przekazania egzemplarza PIT-11 również do urzędu skarbowego (w terminie do 31 stycznia 2019 roku). Na podstawie tego dokumentu zostanie stworzona wstępna roczna deklaracja PIT-37 i PIT-38, którą urzędnicy udostępnią w usłudze "Twój e-PIT" dnia 15 lutego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozliczenie z fiskusem. Ważne terminy! Zapominalscy zapłacą kary finansowe, nawet 35 tys. złotych.
Oszczędzisz nawet 12 tysięcy na podatku Co roku z tej ulgi korzysta prawie 10 milionów Polaków
Fiskus wypełni PIT za ciebie. Sprawdź, jak przypilnować dokumentów Już od 15 lutego rusza platforma "Twój e-PIT", na której zeznanie złożą za nas urzędnicy.
prawo podatkowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)