Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier-OFE-zmiany

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk uważa, że potrzebne są zmiany w systemie emerytalnym, gdyż Otwarte Fundusze Emerytalne bardziej dbają o własne zyski, a mniej o realną konkurencję. Szef rządu zapowiedział również, że do połowy września będzie czekać na propozycje zmian systemowych ze strony przedstawicieli OFE.

Donald Tusk liczy na współpracę Funduszy w celu zmian, które miałyby usprawnić system emerytalny w kraju. Oczekuje, że środowisko, z którym się dziś spotkał, przedstawi własny projekt ustawy, który korygowałby dotychczasowe nieprawidłowości. Takie rozwiązania mogłyby wejść w życie na początku następnego roku.
Premier wyraził przekonanie, że nie wszyscy autorzy systemu emerytalnego spodziewali się, iż po kilku latach stanie się on tak kontrowersyjny. Dodał, że w jego opinii jednym ze źródeł takiej sytuacji jest sposób funkcjonowania OFE.
Premier mówił, że należy wrócić do sposobu myślenia, gdzie interes potencjalnego i aktualnego emeryta będzie na pierwszym miejscu. Zaznaczył, że oczekuje, iż OFE wezmą na siebie istotną część odpowiedzialności za działanie systemu emerytalnego. Premier powiedział też, że Otwarte Fundusze Emerytalne są w komfortowej sytuacji, gdyż nawet w czasie kryzysu mogą liczyć na szeroki i pewny strumień pieniędzy. Donald Tusk podkreślił, że oczekuje, iż bezpieczeństwo i satysfakcja finansowa OFE przełoży się na bezpieczeństwo ich klientów, czyli polskich emerytów.
Przedstawiciele Otwartych Funduszy Emerytalnych przedstawili premierowi propozycje zmian w systemie emerytalnym. Występujący w imieniu szefów OFE Andrzej Sołdyk z PZU mówił, że proponowane rozwiązania będą służyć klientom.
Projekt szefów OFE zakłada wprowadzenie wielofunduszowości, czyli rozwiązania, które pozwoli inwestować pieniądze emeryta w więcej niż jeden fundusz. Ma to zwiększyć stopę zwrotu z inwestycji. Jednocześnie mechanizm ten pozwala na ograniczenie ryzyka dla osób zbliżających się do wieku emerytalnego.
Kolejna propozycja to zastąpienie wewnętrznej stopy zwrotu poprzez ocenę zewnętrzną, tak zwany benchmark, co pozwoli porównywać wyniki OFE z tym co oferuje rynek. To rozwiązanie ma wpłynąć na urealnienie oceny i podniesienie generowanych stóp zwrotu przy jak najmniejszym ryzyku.
Szefowie OFE chcą też wzmocnienia adekwatności kapitałowej, czyli stworzenia rezerw na wypadek, gdy wyniki odchylają się od minimalnego wymaganego poziomu. OFE postulują także wprowadzenie katalogu dostępnych inwestycji. Ma to zwiększyć elastyczność inwestycyjną, która pozwoli skorzystać z nowych instrumentów finansowych, które pojawiły się w ciągu ostatnich 10 lat.
W spotkaniu oprócz Donalda Tuska uczestniczyli minister finansów Jacek Rostowski i szef doradców premiera Michał Boni. W spotkaniu nie bierze udziału nadzorująca w rządzie sprawy emerytur minister pracy Jolanta Fedak, która jest na urlopie.
To właśnie szefowa resortu pracy przygotowała zmiany w prawie o OFE, które są mocno krytykowane przez ekspertów. Dotyczą one między innymi obniżenia składki, która trafia do II filara z 7,3 do 3 procent, dobrowolności uczestnictwa w OFE czy powrotu do ZUS osób w wieku przedemerytalnym.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)