Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Afera GetBack. Rzecznik Finansowy składa pierwszy pozew w sprawie

25
Podziel się:

Rzecznik Finansowy idzie do sądu w sprawie osoby, która, w jego ocenie, została wprowadzona w błąd w momencie proponowania i nabycia obligacji GetBack S.A. Jak tłumaczy Rzecznik w komunikacie, sprawa jest o tyle bulwersująca, że na ryzykowną inwestycję namówiono 85-latka.

Afera GetBack. Rzecznik Finansowy składa pierwszy pozew w sprawie
Afera GetBack. Rzecznik Finansowy rusza do sądu. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

"To modelowy przykład tzw. misselingu, czyli oferowania produktu nieodpowiedniego dla danego klienta" - ocenia całą sprawę biuro Rzecznika Finansowego. Dlatego też RF 21 sierpnia złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew w imieniu klienta Idea Bank S.A.

"Zdaniem Rzecznika został on pokrzywdzony stosowaniem przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych wprowadzających klienta w błąd oraz zakazanej praktyki missellingu w trakcie proponowania nabycia i oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack S.A." - czytamy w komunikacie Rzecznika.

- Sprawa dotyczy jaskrawego naruszenia interesów osób starszych na rynku finansowym. Klient miał zgromadzone oszczędności na bezpiecznych lokatach, a został skłoniony do ich zainwestowania w ryzykowny instrument finansowy – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Rzecznik tłumaczy w komunikacie, że klient został wprowadzony w błąd na kilku polach: odnośnie osoby eminenta, charakteru obligacji oraz ryzyka związanego z inwestycją. RF tłumaczy, że klient miał zapewnienie banku, że inwestycja w GetBack jest bezpieczna i ma gwarancję zwrotu wpłaconego kapitału.

Rzecznik zarzuca również bankowi, że ten zaproponował ryzykowną inwestycję osobie, która w tamtym momencie miała 85 lat. RF ocenił, że jest to praktyka tzw. missellingu, gdyż 85-latek nie był właściwą osobą do tego typu inwestycji. Klient ten na zakup przeznaczył środki, które miały być wsparciem do jego emerytury.

- W mojej ocenie to przykład nadużycia zaufania klienta do banku. Szczególnie osoby starsze wciąż postrzegają banki jako instytucje zaufania publicznego - wyjaśnia Mariusz Jerzy Golecki, cytowany w komunikacie.

"Rzecznik Finansowy wniósł o zasądzenie na rzecz klienta tytułem odszkodowania kwoty wpłaconej na nabycie obligacji GetBack S.A., której klient nie może obecnie odzyskać. Dodatkowo wniósł o zasądzenie 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia na cel społeczny związany z ochroną konsumentów. W tym wypadku na rzecz Federacji Konsumentów z siedzibą w Warszawie" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
wstyd
4 lata temu
Najbardziej okropny jest Bank PKO BP. Sami zarabiają, a my mamy konta z zerową lokatą. I to jest Bank Polski. Skandal. Nastąpiło to jak nastał PIS
Alex
4 lata temu
No i co, że 85 lat? Im starszy, tym mądrzejszy, nie? Przykładem Kaczyński.
Tam można szy...
4 lata temu
...został on pokrzywdzony stosowaniem przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych wprowadzających klienta w błąd oraz zakazanej praktyki missellingu. Jakby ktoś nie wiedział, to Morawiecki kompetencje zdobywał w bankach.
bankowiec
4 lata temu
interesujące że cały ten KNF nie widział fałszowanych sprawozdań finansowych, audytor finansowy też nic nie widział i nagle firma ogłasza że ma miliardowe straty i nie wykupi obligacji - pytam po co nam taki audytor i taki KNF? co uczestniczą w przestępstwie firmując celowe oszustwo? Oszukano a właściwie okradziono 9.000 inwestorów na 3 mld zł i jaka jest odpowiedzialność ludzi z KNF i audytorów Deloite? to Deloite i KNF powinni teraz zwracać ludziom te 3 mld zł
Emeryt
4 lata temu
Pewnie ktoś z rodziny. Nie uwierzę, że za normalnym człowiekiem się ujęli.
...
Następna strona