Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Bank Pocztowy będzie oddawał pieniądze. Jest decyzja UOKiK w sprawie kredytów

35
Podziel się:

"Quasi-porozumienie" - tak o decyzji UOKiK w sprawie zwrotów pieniędzy za spłacone przed czasem kredyty konsumenckie pisze Bank Pocztowy. Bank ma odłożone na ten cel ponad 35 mln zł.

Bank Pocztowy będzie oddawał pieniądze. Jest decyzja UOKiK w sprawie kredytów
Bank Pocztowy będzie oddawał pieniądze. Jest decyzja UOKiK w sprawie kredytów (money.pl, Rafał Parczewski)

O decyzji UOKiK Bank Pocztowy poinformował we wtorkowym komunikacie giełdowym. "Decyzja nie nakłada na bank kar pieniężnych i ma charakter zobowiązujący, co oznacza, że jej istota stanowi quasi-porozumienie pomiędzy Prezesem UOKiK a przedsiębiorcą" - czytamy.

Zwrot kosztów kredytu. UOKiK zdecydował

Decyzja UOKiK dotyczy zwrotu kosztów w przypadku przedterminowej spłaty całości lub części kredytów konsumenckich udzielonych od dnia 18 grudnia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. Kończy ona postępowanie mające na celu ustalenie, czy bank stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów w zakresie rozliczania kosztów.

Zgodnie z postanowieniem UOKiK, Bank Pocztowy będzie musiał oddać część pieniędzy. Jak informuje spółka, dotyczy to klientów, którzy wzięli kredyt gotówkowy "Pożyczka na Poczcie", kredyt gotówkowy "Kredyt Raz Dwa" oraz kredyt gotówkowy "Kredyt Pocztowy" we wspomnianym wyżej okresie.

Zobacz także: Pytanie o szczepienia podczas rekrutacji? "Jest inne, które mocno otwiera"

Jeśli kredyty te zostały w całości lub częściowo spłacone przed terminem, klienci mogą teraz dostać od banku proporcjonalny zwrot kosztów, które byli zobowiązani ponieść w związku z zawartą umową o kredyt konsumencki, stanowiących "całkowity koszt kredytu" (w rozumieniu art. 5 pkt 6 ustawy z dnia 12 moja 2011 r. o kredycie konsumenckim).

35 mln zł odłożone na zwroty

Kwota zwrotu jest proporcjonalna do okresu, o który skrócono czas obowiązywania przedmiotowej umowy o kredyt konsumencki. Dokonanie wyliczenia ww. kwoty zwrotu nastąpi przy zastosowaniu tzw. "metody liniowej" - podaje bank.

Na zwroty bank ma już odłożone 35,1 mln zł. Taką rezerwę utworzył na koniec grudnia 2020 roku - przypomina PAP. To jednak niejedyne problemy banku. Do końca września Bank Pocztowy ma zwolnić 235 osób.

Nie tylko Bank Pocztowy musi oddawać pieniądze. W maju UOKiK wydał podobne postanowienie dotyczące kredytów, których udzielał mBank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Trójmiasto
9 miesięcy temu
Myślę że artykuł pomija bardzo istotną informację zawartą w decyzji UOKIK, a mianowicie uprawomocnienie decyzji nastąpi 20 października 2021 roku, a Bank pocztowy jest zobowiązany wypłacić zwrot wyłącznie osobom, które złożą wniosek o wypłatę tego zwrotu. Niezależnie nie jest powiedziane że nie należą się tym klientom odsetki za zwłokę. Jednak pan prezes UOKiK nie dostrzega konieczności ujęcia tego w decyzji... Reasumując "Bank może czesać klientów odsetkami karnymi, klient banku już nie bo nie daj Boże instytucja upadnie". Nie dajmy się oszukiwać, składajmy pozwy o zwrot odsetek za nieterminową spłatę.
madry
10 miesięcy temu
Od kiedy ważne są wyroki tsue. Brać kredyty i nie spłacać jak jaki franki. 1 2 sasiny nie robią różnicy
NIgdy więcej
10 miesięcy temu
kredytu w żadnym banku. Kiedyś był i raty były płacone terminowo a sam kredyt spłacony sporo przed czasem, to kombinowali jak konie pod górę, żeby ciągle naciągać na dodatkowe opłaty np. że nie dostali raty na czas i wtedy wysyłano monit za 20 zł widoczne do góry nogami w portfelu na zdjęciu do artykułu. Pewnie, że niewiele, ale tu skubną, tam skubną z milionów szaraczków i tak zbierają się pokaźne kwoty. Natomiast kiedy raz przypadkowo zrobiłem debet na 1, 50 zł po wcześniejszym zamknięciu możliwości jego robienia, to pracownica banku ze śmiertelnie poważną miną zapytała się kiedy zamierzam to uzupełnić. Zresztą sam debet jest kredytem, tylko tak specjalnie mało widocznym, bo często z oprocentowaniem rozliczanym corocznie, a nie miesięcznie i wielu się na to łapie, że nie widzi ile kosztuje co miesiąc. Nawet jak ktoś od razu po roku zauważy, że zniknęła trzynasta pensja i zlikwiduje debet to już swoje przez ten rok chapną.
refd
10 miesięcy temu
pozyczki, kredyty... Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
dde
10 miesięcy temu
Banki, szykujcie się. Nadciąga kolejna fala "naciągniętych", którzy nie wiedzieli, że raty mogą wzrosnąć.
...
Następna strona