Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Czy to jeszcze gmach NBP, czy już słup reklamowy? Prezes Glapiński ma kłopoty

130
Podziel się:

Fasada budynku Narodowego Banku Polskiego przy placu Powstańców Warszawy miała się kojarzyć przechodniom z otwartym sejfem. Trudno jednak ją dostrzec, ponieważ przesłania ją wielka reklama numizmatów. Nie podoba się to synowi projektanta. Do tego stopnia, że chce on wytoczyć proces prezesowi NBP prof. Adamowi Glapińskiemu.

Czy to jeszcze gmach NBP, czy już słup reklamowy? Prezes Glapiński ma kłopoty
Tak obecnie wygląda gmach Narodowego Banku Polskiego (Agencja Gazeta, Flickr, Adam Stepien, Agencja Wyborcza.pl)

O sprawie pisze warszawska "Gazeta Wyborcza". Przytacza historię budynku, który powstawał etapami. W latach 70. powstała fasada zaprojektowana przez zespół związany z Zakładami Doświadczalnymi Akademii Sztuk Pięknych, złożony z plastyka Mirosława Duchowskiego, architekta Jerzego Łozińskiego i konstruktora Eugeniusza Karwatki. Zgodnie z zamysłem miała się kojarzyć z otwartym sejfem.

Syn projektanta zapowiada pozew

Trudno dziś to jednak dostrzec, ponieważ elewację przesłania banda reklamowa promująca numizmaty wydane w podzięce dla lekarzy walczących z pandemią koronawirusa. W money.pl pisaliśmy zresztą, że przy wydaniu tej monety Narodowy Bank Polski zaliczył wpadkę, gdyż podziękował "służbie zdrowia", która... nie istnieje od 1999 r. Po reformie została przekształcona w "system ochrony zdrowia".

Okazuje się, że to nie koniec kłopotów NBP i samego prezesa banku. Oprócz problemów wizerunkowych Adamowi Glapińskiemu od miesięcy zarzucano opieszałość w kwestii podnoszenia stóp procentowych. Teraz dochodzi kolejny aspekt - tym razem natury prawnej. Pozew w sprawie oszpecenia elewacji zamierza złożyć syn jednego z projektantów - pisarz i publicysta Krzysztof Łoziński.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: W dużych miastach mieszkają panikarze? "Są przyzwyczajeni do wygodnego życia"
Autorem tej elewacji był mój ojciec, architekt Jerzy Łoziński. Projekty architektoniczne podlegają prawu autorskiemu. Jestem jedynym żyjącym spadkobiercą praw autorskich do elewacji Narodowego Banku Polskiego. Nie życzę sobie, żeby NBP traktował ją jak słup ogłoszeniowy dla swoich bohomazów - powiedział "Gazecie Wyborczej" Krzysztof Łoziński.

Fasada bandą reklamową

Dziennik zwraca też uwagę, że wykorzystanie budynku banku centralnego jako słupa reklamowego jest regularną praktyką, odkąd stery w NBP objął Adam Glapiński. Wcześniej reklamowano w ten sam sposób banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego.

Choć budynek NBP figuruje w gminnej ewidencji zabytków, to miasto ma w tym wypadku związane ręce. W 2017 r. wojewoda z nadania Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Sipiera odebrał kompetencje wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, a w 2020 r. - wojewoda Konstanty Radziwiłł (również z PiS-u) uchylił tzw. ustawę krajobrazową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(130)
Matkapolka
2 miesiące temu
KIEDY WRESZCIE SKONCZY SIE W POLSCE PASIENIE OLIGARCHII PARTYJNEJ I NOMENKLATURY KOMUNY !!!KIEDY WRESZCIE TAKI STARY PAMPERS Z ALZHAIMEREM PRZESTANIE ZARZĄDZAĆ MAJATKIEM PANSTWA I NBP!!!NIE DOSC ZE TEN STARUCH SIE MYLI W WYPOWIEDZIACH TO PRZYSYPIA I JESZCZE BYKI WALI NA BANNERACH PAŃSTWOWYCH .A DO TEGO OBSTAWIONY JEST BLOND GŁUPIMI BABAMI OD REKLAM REFORM A RACZEJ DAMSKICH RAJTUZ .MOZE SKOŃCZY SIE JUZ ERA PRZYSPAWANYCH TYŁKÓW DO STOŁKÓW AZ DO SMIERCI PARTYJNYCH STARYCH OLIGARCHOW W POLSCE ..BO TO ZAKRAWA NA ŚMIESZNOŚĆ I TRAGICZNOŚĆ. GDYBY NIE TO, ZE TEN STARY GRZYB ZE SWOJA SWITA UTRZYMYWANY JEST Z MOICH PODATKÓW OD PODATKOW ..
To ja
2 miesiące temu
Popieram, milioner z państwowych uposażeń ma z czego płacić, strugnąć go tak aby poczuł
inflator
2 miesiące temu
truteń w banku .
gezzz
2 miesiące temu
mam dość tego Klapa-ińskiego
sdvsv
2 miesiące temu
Inflacja prawie 10%, lokaty na 1%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
...
Następna strona