Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Drugi kredyt hipoteczny - kiedy warto zdecydować się na kolejny kredyt i czy to się opłaca?

9
Podziel się:

Dzieci podrosły i myślisz o drugim mieszkaniu? A może widzisz potencjał w rynku nieruchomości i chcesz zainwestować w mieszkanie pod wynajem? Bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdujesz, bank może ci zaoferować drugi kredyt hipoteczny.

Drugi kredyt hipoteczny - kiedy warto zdecydować się na kolejny kredyt i czy to się opłaca?
(PAP, Tytus Żmijewski)

W sytuacji, gdy myślisz o drugim zobowiązaniu wobec banku, musisz się liczyć z tym, że twoja zdolność kredytowa nie będzie wyglądać tak dobrze, jak przy zaciąganiu pierwszego kredytu hipotecznego. Sprawdziliśmy, jakie masz możliwości, na jakie warunki możesz liczyć i które banki mają najlepszą ofertę kredytową.

Drugi kredyt hipoteczny z minimalnym wkładem własnym

W zależności od wysokości kredytu zmienia się również wielkość wkładu własnego, który potrzebujesz na start. Jeżeli nie posiadasz za dużo oszczędności i w głównej mierze chcesz oprzeć kupno nieruchomości na funduszu pozyskanym w banku, instytucje finansowe oferują kredyt hipoteczny z 5-,10- i 20-procentowym wkładem własnym.

20% wkład własny jest gwarancją niższej raty kredytu i daje większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o drugi kredyt hipoteczny. Kolejnym aspektem, który pozytywnie wpływa na przyznanie kredytu jest posiadanie hipoteki, ponieważ jest ona o wiele bardziej wartościowa niż limit samego zabezpieczenia hipotecznego.

Zobacz także: Obejrzyj także: Ekonomiczne koszty smogu. Debata money.pl

Hipoteka to nic innego jak prawo własności nieruchomości, które nadaje się bankowi w celu zabezpieczenia go na wypadek problemów ze spłatą kredytu przez kredytobiorcę. Hipoteka zaczyna obowiązywać zaraz po dokonaniu wpisu w księdze wieczystej i wygasa po spłaceniu całkowitej wartości kredytu hipotecznego. W przypadku kiedy kredytobiorca nie spłaca kredytu, bank z pomocą komornika sprzeda kredytowaną nieruchomość w celu odzyskania pieniędzy.

Jeżeli suma obu zaciągniętych kredytów jest mniejsza niż 50% wartości nieruchomości, wtedy szansa na uzyskanie kolejnych środków jest sprawą oczywistą – wiele banków gotowych jest wypłacić dodatkowe pieniądze.

Po drugi kredyt idź do innego banku

Starając się o kredyt hipoteczny czy gotówkowy, musisz wiedzieć, że z reguły lepszą ofertę dostaniesz w banku, z którym nie łączy cię żadna historia kredytowa.

Jeżeli wystąpisz z wnioskiem kredytowym do banku, w którym już masz zaciągnięty kredyt, z pewnością uchronisz się przed zbieraniem wszystkich, wymaganych dokumentów tj. zaświadczenie o dochodach. O wiele której trwa też proces obliczania zdolności kredytowej, ponieważ bank ma wszystkie informacje dotyczące Twojego wieku, historii kredytowej, miesięcznego kosztu utrzymania i aktualnych zobowiązań kredytowych.

Kredyt w innym miejscu może być tańszy, ponieważ bank przygotuje o wiele bardziej korzystną ofertę w celu pozyskania nowego klienta.
Zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie ofert wszystkich banków i wybranie najbardziej opłacalnego finansowania.

A może dwa kredyty hipoteczne na jedną, tą samą nieruchomość?

Z reguły banki z rezerwą traktują sytuację, w której kredytobiorca ma jednocześnie zaciągnięte dwa kredyty hipoteczne na tej samej nieruchomości. Wyjątkiem jest zdarzenie, w której nieruchomość w księdze wieczystej ustanowione ma dwa wpisy hipoteki dla dwóch różnych banków.

Drugi kredyt, bo w końcu wszystko jest dla ludzi

Bez różnicy, na jaki cel chcesz zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny, pamiętaj, że żeby go dostać musisz posiadać naprawdę bardzo wysoką zdolność kredytową i pewność, że nie będziesz miał problemu z ich spłatą. Jeżeli zastanawiasz się, czy masz odpowiednią zdolność kredytową, to swoją kredytową przygodę możesz zacząć od wejścia na kalkulator kredytów hipotecznych, który w przybliżeniu oceni twoje finansowe szanse.

Autorka: Dagmara Marszałek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(9)
Darek
4 lata temu
Dziwne pytanie. To zależy, czy się opłaca od planów. Osobiście chcę w ten sposób zainwestować w swoją emeryturę i kupić lokal pod wynajem. Co prawda, nie mam dużej zdolności, ale na oku mam mikroapartament w Modern Space – bardzo podoba mi się ta koncepcja i jakbym był studentem lub managerem spędzającym w Stolicy 2 dni w tygodniu, z chęcią bym wynajął. To może być fajna inwestycja.
Kredytobiorca
4 lata temu
To niech autorka wybierze się do banku i weźmie te dwa kredyty powodzenia jej życzę.😁
krkr
4 lata temu
Bardzo przepraszam... staram się nie pisać żadnych komentarzy pod tekstami w necie, ale tu MUSZĘ zrobić wyjątek. Autorka testu nie ma bladego pojęcia o czym pisze. Popełniła zbiorowisko bzdur w szczególności wskazując jako preferowaną przez banki sytuację, w której w KW nieruchomości znajdą się wpisy dwóch banków (co??!!), twierdząc, że bank od wewnętrznego klienta nie będzie chciał żadnych dokumentów, sugerując dostępność kredytów z 5% wkładem własnym oraz to, że będą zabijały się i licytowały ceną, zwłaszcza po decyzji kredytowej po to, żeby "złowić klienta". Cena kredytu hipotecznego aktualnie w większości przypadków zafiksowana jest już na etapie składania wniosku i między bajki należy włożyć takie negocjacje. A później przychodzi taki petent do banku i mówi, że wie, że mu się należy, bo taka Dagmara tak napisała... No i - jak ktoś powyżej... hipoteka to nie to, co Pani "redaktor" sobie wymyśliła...
Poirytowana P...
4 lata temu
Dostaniesz oczywiście. Wymagania - małżeństwo bez dzieci do 40-stego roku życia, umowa na czas nieokreślony. Zarobki 10tys.zł miesięcznie na rękę,oboje , i 20%wkładu własnego minimum. POWODZENIA
Jolka
4 lata temu
Drugi kredyt???? Żarcik , to chyba oboje muszą zarabiać po 10tys.zł miesięcznie i nie mieć dzieci na utrzymaniu i najlepiej tak do 40-stego rok życia