Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Lokaty bankowe mniej atrakcyjne. Prezes ZBP wskazuje kluczową przyczynę

31
Podziel się:

Majowa obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej o 50 punktów bazowych przyniosła już realne skutki dla klientów banków. Oprocentowanie lokat oraz kredytów o stałej stopie zaczęło spadać, co potwierdza w wywiadzie dla PAP Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich. Zjawisko to jest naturalną konsekwencją zmian na rynku finansowym.

Lokaty mniej atrakcyjne
Lokaty mniej atrakcyjne (ZBP, Pixabay)

RPP na początku maja obniżyła główną stopę referencyjną z 5,75 proc. do 5,25 proc., co stanowi pierwszą redukcję od października 2023 roku. Stopa redyskontowa spadła do poziomu 5,30 proc., a dyskontowa weksli do 5,35 proc. Prezes ZBP podkreśla, że "obniżki stóp muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w oprocentowaniu depozytów. Te – zwłaszcza jeśli chodzi o promocyjne warunki oprocentowania, które banki przewidują na kilka miesięcy do przodu – już widać. Takie są prawidła rynkowe".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozmowa Zandberg-Trzaskowski? "Limuzyna nie będzie kartą przetargową"

Mechanizm przenoszenia obniżek i wpływ na oferty bankowe

Według Tadeusza Białka, proces dostosowywania ofert wynika bezpośrednio ze zmian wskaźnika WIBOR, który po ostatnich działaniach NBP spadł o ponad 70 punktów bazowych. Instytucje finansowe mogą dzięki temu oferować niższe stawki na lokatach przy jednoczesnym zachowaniu marży. Prezes ZBP wyjaśnia, że wiele produktów depozytowych jest oprocentowanych w oparciu o stawkę WIBOR powiększoną o określoną wartość procentową, co automatycznie prowadzi do korekty wszystkich ofert.

Równocześnie banki zareagowały na obniżkę stóp procentowych wprowadzeniem tańszych kredytów hipotecznych o okresowo stałej stopie procentowej. W wielu instytucjach oprocentowanie w pierwszym, pięcioletnim okresie stałym zostało zredukowane średnio o 20–30 punktów bazowych. Jak zauważa Białek, "obserwując spadające stawki WIBOR banki starają się szybko odzwierciedlać te zmiany w warunkach kredytowania, żeby przyciągnąć nowych kredytobiorców i utrzymać konkurencyjność na rynku".

Dysproporcja między depozytami a kredytami i sytuacja sektora bankowego

Prezes ZBP zwraca uwagę na znaczącą nierównowagę między poziomem depozytów i kredytów w bankach. Od początku 2020 roku do końca 2024 roku depozyty sektora niefinansowego wzrosły o 687 miliardów złotych, podczas gdy kredyty jedynie o 84 miliardy złotych. W rezultacie banki stały się "wysoce nadpłynne", co Białek tłumaczy zarówno czynnikami podażowymi, jak i popytowymi.

Szef ZBP stanowczo odrzuca tezę, jakoby banki "spały na pieniądzach i nie chciały kredytować gospodarki", nazywając ją "kosmicznym nieporozumieniem". Podkreśla, że kredytowanie gospodarki jest naturalną rolą banków, ale do tego potrzebny jest również popyt ze strony przedsiębiorców. Białek przypomina, że gdy firma decyduje się na finansowanie zewnętrzne, w 87 proc. przypadków korzysta właśnie z usług banków.

Tadeusz Białek zauważa również, że poziom inwestycji w Polsce w relacji do PKB wyniósł w 2024 roku 16,9 proc., co oznacza spadek z 17,9 proc. w roku poprzednim. Jest to wynik znacznie poniżej średniej unijnej, która wynosi 21,2 proc. Prezes ZBP wskazuje, że obecnie "koszty ryzyka prawnego są wyższe niż koszty ryzyka kredytowego. Bank, udzielając obecnie kredyt w mniejszym stopniu obawia się tego, czy kredyt zostanie spłacony, a w większym, czy nie zostanie zakwestionowany".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
lokaty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
RAY NANCHESTE...
3 tyg. temu
Rząd po goni Grecję pod względem zadłużenia .
Marek Zaborow...
3 tyg. temu
Ludzie tacy jak Anonim uważają , że przez obniżkę stóp procentowych nie opłaca się oszczędzać . Ale przedtem chcieli obniżki stóp procentowych , żeby płacić mniejsze odsetki za kredyty . Nie mogą się zdecydować . A poza tym to Belka wprowadził podatek od odsetek .
ZK590
3 tyg. temu
To dotychczasowe oprocentowanie lokat w wys. 3-4% minus podatek belki ten ekspert nazywa "atrakcyjnymi'?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
:-)
3 tyg. temu
Nasze tzw "banki" powinny być wystawione w Sevres pod Paryżem, jako wzorce lichwy
emeryt
3 tyg. temu
A niby kiedy Polacy zarabiali na lokatach? Jeszcze kilka lat temu, jak dostałem 3 grosze odsetek na koncie, to od razu zabrali mi te 3 grosze na podatek belki. Teraz moje konto jest oprocentowane w wysokości 0,00%.
Anonim
3 tyg. temu
Czy ktoś wie czemu bankster przez rok zarabia tyle co większość Polaków przez całe zycie ?
...
Następna strona

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.