Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

NBP pokazuje, jak zarabiają banki. W ciągu miesiąca zysk wzrósł o 4,37 mld zł

11
Podziel się:

Zysk banków po dziesięciu miesiącach 2022 r. wyniósł 9,8 mld zł - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez NBP. Zysk banków tylko od września do października wzrósł o 4,37 mld zł.

NBP pokazuje, jak zarabiają banki. W ciągu miesiąca zysk wzrósł o 4,37 mld zł
Zysk banków od września do października wzrósł o 4,37 mld zł (WP, Tomasz Sąsiada)

Przychody odsetkowe sektora bankowego sięgnęły 92,8 mld zł, co oznacza wzrost w październiku o 11,3 mld zł. Z kolei koszty odsetkowe wyniosły 32,2 mld zł, a więc wzrosły o 5,1 mld zł.

Tak zarabiają banki, ale nie na wszystkim

Przychody z tytułu opłat i prowizji podliczono na 20,2 mld zł (wzrost o 1,9 mld zł w stosunku do września), a koszty z tytułu opłat i prowizji wyniosły 4,7 mld zł (wzrosły o ponad 440 mln zł).

Z danych NBP wynika także, że wartość kredytów na nieruchomości, udzielonych gospodarstwom domowym, po 10 miesiącach roku wyniosła nieco ponad 406 mld zł, a więc spadła w stosunku do września o blisko 1,86 mld zł, a portfel kredytów we frankach miał wartość prawie 56,6 mld zł, czyli o 12,5 mld zł mniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja dociska, złoty słabnie. "Jest to pewnego rodzaju odwrócona wojna walutowa"

Spór o WIBOR

Jeden z kredytobiorców złotówkowych w pozwie przeciwko bankowi powołał się na sygnalistę z sektora, który sugeruje, że WIBOR może być zmanipulowany. Z pozwu prawnika, opartego na relacji sygnalisty, wynika, że WIBOR nie spełnia warunków tzw. unijnego rozporządzenia BMR dotyczącego reprezentatywności, rynkowości i adekwatności.

We wtorek, 6 grudnia na informacje te zareagowała Komisja Nadzoru Finansowego. Według KNF stawianie tez o manipulacji wskaźnikiem referencyjnym WIBOR należy traktować jedynie jako spekulację, bo nikomu nie udowodniono takiej procedury.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w komunikacie ponadto wskazuje, że opracowywanie stosowanego w Polsce przez banki i inne podmioty nadzorowane kluczowego dla naszego rynku finansowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR (ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytów) odbywa się zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu i Rady UE.

Stopy procentowe bez zmian

Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. i już po raz trzeci z rzędu pozostaje na niezmienionym poziomie - taką decyzję podjęła w środę, 7 grudnia Rada Polityki Pieniężnej. To może oznaczać koniec cyklu podwyżek.

Przypomnijmy, że przez 11 kolejnych miesięcy stopy procentowe rosły, a główna stopa referencyjna wzrosła w tym czasie z poziomu 0,1 proc. aż do 6,75 proc. Dla wielu kredytobiorców był to szok, bo raty kredytów drastycznie zaczęły drożeć. W październiku i listopadzie w końcu zdecydowano o utrzymaniu stóp na aktualnym poziomie, bez ich podnoszenia.

Samo utrzymanie stóp na obecnym poziomie jest powodem do zadowolenia dla kredytobiorców, bo ich raty, choć dużo wyższe niż przed czy w trakcie pandemii, to na razie nie będą rosły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
8 gwiazd
2 lata temu
I dobrze. Banki to są spółki akcyjne, stworzone po to, żeby ZARABIAĆ! Banki obracają ok. 2000 mld zł i zarobiły na tym przez 10 m-cy ok. 10 mld. Czy tak na chłopski rozum to jest dużo? To tak jakbyś obracał 2000 zł i zarobił na tym 10 zł!
Pracownik lid...
2 lata temu
Szkoda, że nie pokazują jak ubożeją Polacy. Ale w tym wszystkim właśnie o to chodzi.
hjhh
2 lata temu
a to wszystko dzieki PISowi, ktory wprowadzil podatek bankowy, a banki wprowadzily oplaty jak widac nierownomierne do podatku bankowego!!! za wszystko za co dzisiaj placicie wiecej niz placiliscie odpowiada PIS!!!!
???
2 lata temu
"Samo utrzymanie stóp na obecnym poziomie jest powodem do zadowolenia dla kredytobiorców, bo ich raty, choć dużo wyższe niż przed czy w trakcie pandemii, to na razie nie będą rosły." Cieszycie się kredytobiorcy?
Kocie życie j...
2 lata temu
Bagno nie rząd chce wykończyć i zadłużyć Polaków. Ile wzrósł dług Polski przez 7 lat rządów mejzow i kk.