Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Pieniądze zgromadzone przez zmarłego członka rodziny mogą pomóc przy pogrzebie. RF tłumaczy

57
Podziel się:

Każdy posiadacz konta bankowego może ustanowić tzw. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci - wyjaśnia biuro Rzecznika Finansowego. Pieniądze te mogą trafić do członka rodziny nawet przed zakończeniem postępowania spadkowego, jeżeli posłużą mu np. do opłacenia kosztów pogrzebu.

Pieniądze zgromadzone przez zmarłego członka rodziny mogą pomóc przy pogrzebie. RF tłumaczy
Pieniądze zgromadzone na koncie bankowym przez zmarłego mogą posłużyć do organizacji jego pogrzebu (zdj. ilustracyjne). (Unsplash.com, Rhodi Lopez)

W komunikacie prasowym możemy przeczytać, że dyspozycję wkładem na wypadek śmierci może ustanowić każdy, kto posiada jakikolwiek indywidualny rachunek bankowy. Może być to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, konto oszczędnościowe czy rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej.

Krzysztof Witkowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego, tłumaczy, że dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może zapewnić najbliższym zmarłego określonych wcześniej środków z jego konta bankowego.

- Środki tego mogą przykładowo posłużyć zabezpieczeniu możliwości realizacji bieżących wydatków rodziny zmarłego w okresie bezpośrednio po jego zgonie. Częstym motywem złożenia takiej dyspozycji jest chęć zapewnienia odpowiedniej kwoty na organizację pogrzebu przez posiadacza rachunku - tłumaczy ekspert.

Zobacz także: Z pałacu prezydenckiego do NBP. "Ścieżka wynagrodzeń powinna być bardziej klarowna"

Witkowski wyjaśnia, że to właściciel konta wcześniej ustala, do kogo mają trafić środki. Co ważne, te pieniądze nie wchodzą w skład spadku po posiadaczu rachunku. Dlatego też beneficjent może pobrać środki z banku jeszcze przed rozstrzygnięciem kwestii spadku po zmarłym.

- Z tego względu, może to być też pewien sposób na podzielenie środków zgromadzonych na koncie między większą liczbę osób. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach w ustanowieniu dyspozycji wkładem na wypadek śmierci - zwraca uwagę Witkowski.

Kto może być beneficjentem dyspozycji? Jak wyjaśniono w komunikacie, mogą nimi być: małżonek posiadacza rachunku, a także wstępni (czyli np. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.) lub rodzeństwo posiadacza. Nie jest więc możliwe złożenie dyspozycji przykładowo na korzyść osoby spoza najbliższej rodziny czy na rzecz osoby prawnej.

- Żeby uniknąć sporów i wątpliwości, taka dyspozycja musi mieć formę pisemną, a beneficjent musi być precyzyjnie określony. Dlatego należy w takiej dyspozycji wskazać jego imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL lub dowodu osobistego - tłumaczy Witkowski.

Maksymalna kwota dyspozycji wkładem na wypadek śmierci może być ustalona na kilka sposobów. Posiadacz rachunku może określić wysokość dyspozycji jako całość środków znajdujących się na jego rachunku w chwili śmierci albo w chwili dokonywania dyspozycji. Może to być też określony procent tej kwoty lub precyzyjnie określona kwota, przypadająca na rzecz jednego czy większej liczby beneficjentów. Łączna kwota wypłat z tego tytułu jest jednak ograniczona.

- Nie może być ona wyższa niż równowartość dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku - wyjaśnia Witkowski.

- Suma ta zaktualizuje się więc dopiero w momencie jego śmierci i obliczana będzie zawsze za ostatni miesiąc przed tą chwilą. Według stanu na grudzień 2020 roku jest to ponad 107,4 tys. złotych - dodaje radca prawny.

Inną formą wsparcia dla rodziny jest zasiłek pogrzebowy, czyli jednorazowe świadczenie wypłacane osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Nie ma w tym przypadku znaczenia stopień pokrewieństwa, a wypłaca go Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek pogrzebowy wynosi dokładnie 4 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Bolesław
3 lata temu
Informacja o wypłaconych środkach jest przekazywana do US. Żeby skorzystać ze zwolnienia trzeba złożyć SD-Z2 w terminie 6 m-cy od dnia wypłaty (!!!!!), po tym czasie będzie podatek (zależy oczywiście od kwoty), o czym autor nie raczył wspomnieć.
zbulwersowany
3 lata temu
Po prostu banki okradają ludzi w POLSCE . Jak winien to ścigają nawet małe dzieci ,ale jak muszą oddać oszczędności bliskim to problem .Wszystko robią aby okraść lub utrudnić zwrot. HIENY WSZYSTKIE PO KOLEI CHCĄ ZAROBIĆ. Po prostu porażająca skala bezprawia ,a wystarczył by zapis na wypadek śmierci . Ale co tam człowiek się nie liczy?
Wnuczka
3 lata temu
Odradzam..odradzam wkład na wypadek śmierci! Pół roku walki z bankiem o wypłacenie pieniędzy, szok! Ciągle brakowało jakiś aktów...małżeństw, urodzenia, zgonów..I to nie są sprawy odległe, miniony rok. Ani na stypę, ani na nagrobek, ani na gregorianę nie miałam!!!!
emeryt 74 !!
3 lata temu
jeszcze dopisze jak kojfne to niech inni sie martwia co ze mna zrobic !! w/g mnie mogo nawet wyzucic na smietnik ! albo oddac do akademi medycznych by studenci przyszli lekaze mogli sie uczyc na realnym modelu nie na plastyku!!
emeryt 74 !!
3 lata temu
najpierw trzeba miec oszczednosci !! kto ma to ma ja z jalmuzna po 40 latach pracy 2200 oplaty socjalne 1300 i co z czego mam odlozyc?? lekarstwa + zycie czasami brakuje !! szynki dawno nie jadlem ! za to parowki sa na codzien! no fakt zebow nie mam szynke trzeba bylo gryzc a parowka sama w gebie sie rozlatuje!!
...
Następna strona