Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zyski banków trafiają z Polski do Włoch, USA a nawet Japonii. W sumie 2,5 mld zł

Zyski banków trafiają z Polski do Włoch, USA a nawet Japonii. W sumie 2,5 mld zł

Fot. geralt / pixabay (CC0 Public Domain)

W ciągu piętnastu lat aż 60 mld zł z zysków banków trafiło do kieszeni inwestorów. W ostatnich latach większość pieniędzy popłynęła za granicę, nawet do tak egzotycznych zakątków świata jak Japonia. Czy to "chciwi, zagraniczni bankierzy", czy normalna praktyka? Czy pomysł PiS dotyczący repolonizacji banków ma sens?

W tym roku z banków działających w Polsce prawie 2,5 mld zł wypłynęło za granicę - wynika z ostatniego raportu Komisji Nadzoru Finansowego. To jedna szósta zysków wypracowanych przez sektor bankowy w 2014 roku. Najwięcej, bo ponad 1,3 mld zł, poszło na konta we Włoszech. Spore kwoty trafiły też w ręce inwestorów z USA i Holandii. Co ciekawe, kilkanaście milionów złotych uciekło do Japonii.

źródło: KNF

Zyski banków trafiają za granicę w jak najbardziej legalny sposób - poprzez dywidendę. Właściciele akcji banków co roku decydują o sposobie rozdysponowania zysków. Okazuje się, że częściej dzielą się nimi z właścicielami banki kontrolowane przez inwestorów zagranicznych niż krajowych.

Jak to wygląda w kwotach? Banki z przewagą kapitału polskiego zarobiły w ubiegłym roku 4,63 mld zł, z czego na dywidendę przeznaczyły niespełna 8 proc. tej kwoty. W tym samym czasie banki ze strategicznym inwestorem zagranicznym zarobiły 10,47 mld zł i wypłaciły w formie dywidendy 4,1 mld zł, czyli 39,5 proc.

Trzeba przy tym zauważyć, że to i tak niewiele w porównaniu z poprzednimi latami. Komisja Nadzoru Finansowego w 2015 roku znacząco ograniczyła swobodę dysponowania zyskami banków, które udzielały kredytów w walutach obcych. Z zysku za 2013 rok banki z kapitałem krajowym wypłaciły 25,1 proc. (936 mln zł), a "zagraniczne" 65,8 proc. zysku (6,5 mld zł).

W czyich rękach są największe banki działające w Polsce?
BankInwestor strategiczny
1 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Skarb Państwa, Polska
2 Bank Pekao UniCredit, Włochy
3 Bank Zachodni WBK Banco Santander, Hiszpania
4 mBank Commerzbank, Niemcy
5 ING Bank Śląski ING Bank, Holandia
6 Bank Gospodarstwa Krajowego Skarb Państwa, Polska
7 Getin Noble Bank Leszek Czarnecki, Polska
8 Bank Millennium Banco Comercial Portugues, Portugalia
9 Raiffeisen Bank Polska Raiffeisen Bank International, Austria
10 Bank Handlowy w Warszawie Citigroup, USA
11 Bank Gospodarki Żywnościowej BNP Paribas, Francja
12 Deutsche Bank Polska Deutsche Bank, Niemcy
13 Bank BPH General Electric, USA
14 Alior Bank Carlo Tassara, Włochy
15 BNP Paribas Bank Polska BNP Paribas, Francja
16 Bank Ochrony Środowiska Skarb Państwa, Polska
17 Credit Agricole Bank Polska Credit Agricole, Francja
18 Bank Polskiej Spółdzielczości Banki spółdzielcze, Polska
19 Santander Consumer Bank Banco Santander, Hiszpania
20 Idea Bank Leszek Czarnecki, Polska
21 SGB-Bank Banki spółdzielcze, Polska
22 Euro Bank Societe Generale, Francja
23 Societe Generale Oddział w Polsce Societe Generale, Francja

źródło: KNF

KNF nie widzi problemu "chciwych, zagranicznych bankierów"

- Trzeba się zabezpieczyć przed upadkiem sektora finansowego. Dopóki za tymi instytucjami stoją chciwi, zagraniczni bankierzy, niewiele da się zrobić - twierdzi w rozmowie z money.pl Krzysztof Oppenheim, ekspert bankowy związany z sektorem od ponad 20 lat.

Tej tezy nie podchwytuje jednak Maciej Krzysztoszek z KNF. Podkreśla on, że sektor bankowy nie traci przez to, że inwestorzy blisko połowę zysków wypłacają sobie. Tłumaczy, że w wyniku konsekwentnie realizowanej polityki dywidendowej baza kapitałowa banków komercyjnych wzmacnia się, co przekłada się na stabilność sektora. To z kolei przyczynia się do utrzymania stabilnej sytuacji finansowej kraju.

Czy ma znaczenie, skąd pochodzą właściciele banków działających w Polsce?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Stwierdzenia w negatywnym kontekście, że zagranica wyprowadza zyski banków, nie użyłby także Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI. Ekspert bankowy podkreśla, że to, czy bank wypłaca dywidendę, nie zależy od tego, skąd pochodzi właściciel, tylko od tego, czy bank jest wypłacalny i przynosi zyski.

Duża kwota płynąca do zagranicznych akcjonariuszy wynika z tego, że to oni dominują w polskim sektorze bankowym. Tomasz Bursa zauważa, że banki z kapitałem zagranicznym mają generalnie wysokie współczynniki wypłacalności i są lepiej prowadzone. Po drugiej stronie mamy polskie banki, których jest bardzo niewiele i wśród nich są takie, które nie zarabiają wielkich pieniędzy - nie mają się więc czym dzielić.

- Dla banków z kapitałem zagranicznym ważniejsze jest zadowolenie inwestorów. Polskie banki są mniej lub bardziej zależne od Skarbu Państwa, więc nadrzędnym dobrem dla nich jest działanie na rzecz gospodarki i samego banku. Takie zachowanie powinniśmy promować - przekonuje jednak Oppenheim. Sugeruje przy tym repolonizację banków, choć nie wykluczałby nawet renacjonalizacji.

Repolonizacja lekiem na chciwych bankierów? Na następnej stronie zobacz, co sądzą na ten temat eksperci

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
gr517
88.220.124.* 2016-09-26 14:41
Bezczelność nic dodać nic ująć.
Jan926
89.68.237.* 2015-11-14 22:45
najmniej winien jest Warszawski Bank Spółdzielczy
arnold
91.231.152.* 2015-11-12 08:06
A kto POsprzedawał polskie banki?
A kto z kupujących sie śmiał, że za grosze kupił?
Zobacz więcej komentarzy (100)