Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Spłata kredytu przed czasem? Nie w Polsce

19
Podziel się

Polacy niechętnie spłacają kredyty przed terminem i rzadko nadpłacają raty - wskazuje HRE Investments we wtorkowej analizie. Zdaniem ekspertów powodem jest m.in. ujemne oprocentowanie kredytów i chęć odkładania pieniędzy na przyszłość.

Spłata kredytu przed czasem? Nie w Polsce
Polacy niechętnie nadpłacają kredyty. (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)
bDSzocuZ

Jak szacuje HRE Investments, na spłatę lub nadpłatę przed terminem kredytów mieszkaniowych Polacy przeznaczyli ponad 9 mld zł. To więcej niż rok wcześniej.

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek podkreśla jednak, że wynik za 2019 r. "był niecodziennie skromny (5,5 mld)". Zwraca uwagę, że w latach 2015-18 standardem było natomiast, że Polacy przed czasem spłacali długi hipoteczne o wartości rzędu 8-11 mld zł.

Wyliczenia zawierają zarówno przypadki nadpłacania rat kredytu z oszczędności, jak i spłaty całego kredytu przy okazji sprzedaży mieszkania.

bDSzocvb
Zobacz także: Kredyty w dobie pandemii. Banki poluzowały rygor

Zdaniem analityków, niechęć do nadpłacania rat kredytów hipotecznych i spłaty zobowiązań przed czasem jest zaskakująca. Przeciętny taki dług jest dziś oprocentowany na 2,3 proc. w skali roku, co oznacza, że pozbywając się go można zaoszczędzić na odsetkach 2,3 proc. w skali roku.

Jak przekonuje Bartosz Turek, takie same odsetki dałaby bankowa lokata na 2,8 proc. w skali roku, od której trzeba oddać fiskusowi 19 proc. podatku, a przeciętny depozyt zakładany w styczniu dawał obietnicę zarobienia "zaledwie 0,4 proc. w skali roku".

bDSzocvh

Zdaniem eksperta, w niepewnym otoczeniu Polacy wolą odkładać pieniądze na przyszłość.

- W 2020 r. na przykład w bankach zgromadziliśmy dodatkowych prawie 96 mld zł (i to pomimo zrezygnowania z prawie co trzeciej lokaty), a 83 miliardy gotówki "zachomikowaliśmy" w domach - mówi analityk HRE Investments. Zwraca też uwagę m.in. na ujemne oprocentowanie kredytów.

- Kapitał pożyczony nam przez banki na zakup mieszkań traci zazwyczaj na wartości szybciej niż banki naliczają odsetki od długu - wyjaśnia. Dodał, że inflacja jest na poziomie wyższym niż przeciętne oprocentowanie.

bDSzocvi

- Ostatecznie przed nadpłacaniem kredytu powstrzymać mogą bankowe cenniki - wskazuje Turek. Zwraca uwagę, że banki często pobierają prowizję za taką operację, co jest rekompensatą za to, że oddajemy pieniądze wcześniej i przez to bank nie zarobi tyle na odsetkach, ile się spodziewał. Wysokość tej prowizji jest różna. W przypadku kredytów zaciąganych przed 22 lipca 2017 r. wynosić może od 0 do 5 proc. nadpłacanej kwoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSzocvC
kredyty
banki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
odyn
miesiąc temu
W Niemczech kredyt na samochód to kwestia 30 minut. Trzeba mieć: meldunek, odcinki wypłat z ostatnich 3 miesięcy, konto bankowe w Niemczech. To wszystko. Spłacić kredyt można po zapłaceniu 1 raty - całość. Oczywiście bez odsetek. Z mieszkaniem jest tak samo.
Piotrrr
miesiąc temu
Wczoraj spłaciłem kredyt przed czasem w banku z żubrem. Zażądali ode mnie 1540 zł za wcześniejszą spłatę. Za nic. Po prostu za nic. A doradca kredytowy przy drugim hipotecznym powiedział złota myśl. Kredyt hipoteczny brać na maksa, nadwyżkę inwestować by była zabezpieczeniem. Kupiłem z żoną działkę 11 ar nad jeziorem w parku krajobrazowym (okazja za 60 tys) z warunkami zabudowy - domki letniskowe. Na jesień stawiam z kolegą 1 domek i zaczynam wynajem w przyszłym roku. Jak się nie powiedzie, to sprzedam działkę z domkiem z 100% zyskiem i spłacę pół kredytu od razu, albo podzielę na dwie działki, postawie dwa domki i zwrot 200%. A jak nie, to na jednym domku zarobek roczny przynajmniej 10 tys. Na czysto. Inwestycja zwróci się po kilku latach. A jak będzie lipa, to sprzedam dom który buduje, spłacę kredyty i na starość zamieszkam w jednym domku :) jezioro, łódź, rybki, natura i do miasteczka 3 km, więc nie jest źle. Dla ciekawych - pojezierze drawskie :)
BeataGlińska
miesiąc temu
Miesiąc temu splacilam przed czasem.mój kredyt w mBanku.. dostałam zwrot na konto 180zl.. można? Można!!
bDSzocvD
LaBam
miesiąc temu
W Angli nieruchomość brana na kredyt jest własnością banku, a po spłacie przechodzi na kredytobiorcę.
Cocojumbo
miesiąc temu
Kary za spłacanie kredytów wcześniej to norma w innych krajach. Powodem tutaj może być presja na myśl,że za rok stopy pocentowe moga iść w górę i wtedy będzie lament.
...
Następna strona