Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje politykę stabilizacji stóp procentowych, którą realizuje od dłuższego czasu. Decyzja podjęta podczas marcowego posiedzenia jest zgodna z przewidywaniami większości ekspertów. Oznacza to, że główna stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc. w skali rocznej. Jest to istotne dla kredytobiorców oraz osób rozważających zaciągnięcie nowych zobowiązań finansowych, ponieważ poziom tej stopy wpływa bezpośrednio na koszt kredytów.
Utrzymanie dotychczasowego poziomu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wskazuje, że gremium to uznaje obecny poziom za odpowiedni w kontekście aktualnej sytuacji gospodarczej. Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami większości analityków rynkowych, którzy przewidywali brak zmian w polityce monetarnej na wrześniowym posiedzeniu.
Dane skomentowali eksperci. - Decyzja nie była zaskoczeniem. Rynek nie spodziewał się zmian, podobnie jak nie spodziewa się nowości w przekazie podczas czwartkowej konferencji prasowej. Ostatni odczyt inflacji za styczeń wyniósł 5,3 proc., co nadal oznacza poziom znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. Bardziej istotna od samej decyzji będzie teraz marcowa projekcja inflacji, która może przesądzić o kierunku dalszej polityki NBP. To właśnie ona będzie kluczowym punktem odniesienia przy podejmowaniu kolejnych decyzji - skomentował decyzję Andrzej Gwiżdż, analityk platformy inwestycyjnej Portu.
Rosną oczekiwania, co do obniżek stóp w drugiej połowie roku. Wysokie stopy procentowe pozostają jednak jednym z głównych czynników wspierających mocnego złotego, który coraz bardziej ciąży eksporterom. Jednocześnie spadki cen ropy i siła krajowej waluty powinny sprzyjać dalszemu wyhamowaniu inflacji w kolejnych miesiącach. Pierwszym realnym momentem na rozpoczęcie cyklu obniżek lub choćby ich sygnalizacji może być czerwiec lub lipiec, czyli po wyborach prezydenckich - mówi ekspert.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
RPP zdecydowała
Zgodnie z ogłoszoną decyzją, wszystkie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego pozostają bez zmian. Stopa lombardowa utrzymuje się na poziomie 6,25 proc. w skali rocznej, co ma znaczenie dla banków komercyjnych pożyczających pieniądze w banku centralnym. Stopa depozytowa wynosi nadal 5,25 proc. rocznie, określając oprocentowanie jednodniowych depozytów składanych przez banki w NBP.
Pozostałe wskaźniki również nie uległy zmianie. Stopa redyskontowa weksli pozostaje na poziomie 5,80 proc. w skali rocznej, natomiast stopa dyskontowa weksli wynosi 5,85 proc. rocznie. Te parametry mają wpływ na działalność banków i kształtowanie przez nie oferty dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw.
Wpływ na gospodarkę i kredytobiorców
Stabilizacja stóp procentowych oznacza, że raty kredytów, szczególnie hipotecznych opartych o zmienne oprocentowanie, nie powinny w najbliższym czasie ulec zmianie z powodu decyzji banku centralnego. Jest to istotna informacja dla osób spłacających kredyty, które mogą planować swoje budżety bez obaw o nagły wzrost kosztów obsługi zadłużenia.
Dla oszczędzających utrzymanie stóp procentowych oznacza, że oprocentowanie depozytów bankowych prawdopodobnie również pozostanie na zbliżonym poziomie. Brak zmian w polityce monetarnej może być interpretowany jako sygnał, że Rada Polityki Pieniężnej ocenia obecną sytuację gospodarczą jako stabilną i nie widzi potrzeby interwencji poprzez modyfikację kosztu pieniądza.