Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
|
aktualizacja

Tysiące przegranych spraw frankowych. Lawina się rozpędza

171
Podziel się:

Sądy powszechne przyspieszają ze sprawami frankowymi. Zdaniem jednego z obrońców kredytobiorców, jeśli utrzymają tempo, to na jesieni miesięcznie będzie zapadać tysiąc lub więcej wyroków. Dotychczasowe orzecznictwo nie postawia złudzeń: banki przegrywają z klientami.

Tysiące przegranych spraw frankowych. Lawina się rozpędza
Lawina wyroków w sporach frankowych nabiera ogromnego tempa. Sprawiedliwość, jak dotąd, staje po stronie kredytobiorców (Adobe Stock)

Ponad 4 tys. - tyle wyroków w sprawach frankowych zapadło w pierwszym półroczu tego roku według szacunków Votum Robin Lawyers opartych na informacjach dostępnych w różnych źródłach. To więcej niż w całym 2021 i 2020 roku, gdy sądy wydały odpowiednio 2780 i 955 wyroków. To pokazuje, jak bardzo przyspieszyły postępowania.

Rozkład wyroków z podziałem na banki

nazwa banku

liczba wyroków

mBank

906

PKO Bank Polski

576

Millennium

485

Raiffeisen

428

BPH

405

Santander

382

Getin Noble Bank

371

BNP Paribas

119

Deutsche Bank

83

BOŚ Bank

54

Pekao

35

ING

34

Credit Agricole

18

Alior

1

Bank Handlowy

1

DNB Nord

1

pozostałe wyroki, gdzie nie ustalono nazwy banku

13

Źródło:

Liczby niedokładnie oddają rzeczywistość. Zdaniem Wojciecha Bochenka, radcy prawnego z kancelarii Bochenek i Wspólnicy, od stycznia do czerwca tego roku w sądach zapadło zdecydowanie więcej wyroków niż wskazują szacunki Votum. W rozmowie z money.pl stwierdza, że wartość tę należy potraktować jako minimalną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezesi banków biją na alarm. Analitycy prognozują straty

— Przypuszczam, że rzeczywista liczba zapadających wyroków może być zdecydowanie wyższa, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że część zapada na posiedzeniach niejawnych, o których wiedzą tylko pełnomocnicy prowadzący sprawę. Z drugiej strony nie ma oficjalnej i pełnej bazy wyroków frankowych uwzględniających rozstrzygnięcia we wszystkich prowadzonych postępowaniach — wyjaśnia mecenas Bochenek.

Według mecenasa sądy dopiero się rozkręcają. Doświadczenie podpowiada mu, że jesień przyniesie ożywienie.

— Nie zdziwię się, jeżeli w sprawach frankowych miesięcznie będzie zapadać po 1000 lub więcej wyroków — przewiduje.

Sprawiedliwość jest po stronie kredytobiorców

Poprosiliśmy firmę Votum Robin Lawyers o udostępnienie szczegółowych informacji dotyczących wyroków. Wynika z nich, że w pierwszym półroczu tego roku aż 3917 spraw wygrali frankowicze, a banki – 117. W siedmiu sprawach sąd apelacyjny uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i skierował do ponownego rozpatrzenia.

Wyroki z perspektywy kredytobiorcy


liczba

udział w liczbie ogólnej

wygrane

3917

97 proc.

przegrane

117

3 proc.

uchylone

7

0 proc.

Źródło:

Dominują orzeczenia stwierdzające nieważność umowy kredytowej – zapadło 3746 takich wyroków. W tej sytuacji klient oddaje bankowi kapitał, a bank zwraca mu wszystkie pobrane raty i opłaty wraz z odsetkami. Banki nie pozostają dłużne wobec takich osób — od jakiegoś czasu żądają zapłaty za bezumowne korzystanie z kapitału. To chwilowo ostudziło zapał kredytobiorców walutowych do walk w sądach, ale nie na długo. Umacniający się względem złotego kurs franka szwajcarskiego oraz zacieśnianie polityki monetarnej przez Szwajcarów pogarszają sytuacją finansową kredytobiorców frankowych.

Na drugim w miejscu rankingu wyroków plasuje się "odfrankowienie" (166 wyroków), które polega na przewalutowaniu zobowiązania z franka szwajcarskiego na złotego po kursie średnim NBP z dnia zawarcia umowy kredytu, przy jednoczesnym utrzymaniu wskaźnika LIBOR (niedawno zmienionego na SARON) jako podstawy oprocentowania, charakterystycznego dla kredytów w walucie obcej.

W przypadku pięciu wyroków kancelarii nie udało się ustalić nic ponadto, że był on korzystny dla kredytobiorców. Żeby dowiedzieć się czegoś więcej, należy poczekać na pisemne uzasadnienie sądu.

Krajobraz wojny frankowej po pierwszym półroczu 2022

liczba

unieważnione umowy kredytowe

3746

"odfrankowione" (zamienione CHF na PLN + Libor)

166

wygrana kredytbiorcy (ale nie udało się ustalić szczegółów orzeczenia)

5

wygrana banku

117

uchylenie wyroku w apelacji i skierowanie do ponownego rozpatrzenia

7

Źródło:

Wyraźne umocnienie trendu korzystnych wyroków widać także w orzeczeniach sądów drugiej instancji. W pierwszym półroczu 2022 r. zapadło łącznie 656 wyroków prawomocnych, z czego 646 (98,5 proc.) było korzystnych dla kredytobiorców, a tylko 10 (1,5 proc.) - dla banków.

Szacuje się, że banki udzieliły ok. 750 tys. frankowych kredytów mieszkaniowych — z tego ok. 410 tys. umów wciąż jest aktywnych. Do sądu skierowano ponad 120 tys. spraw. O pozwaniu banku myślą też przedsiębiorcy z kredytem frankowym, o czym informowaliśmy na łamach money.pl w ubiegłym tygodniu. Kancelarie upatrują w tej grupie blisko 80 tys. potencjalnych klientów.

Banki nie pozostają obojętne na to, co się dzieje. Widać to po rosnących rezerwach na ryzyko prawe — gotówce zamrożonej na pokrycie ewentualnych strat w razie przegranych w sądach.

Karolina Wysota, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(171)
zrobiony we f...
miesiąc temu
Nie chcę oceniać, ale gros komentarzy krytykujących frankowiczów wynika prawdopodobnie z ignorancji. W przypadku umów frankwoych banki często nie informowały kredytobiorców o ryzykach, lub jak ocenia część środowiska prawniczego (m.in. mecenas Piotr Truszkowski) celowo wprowadzały w błąd. To między innymi stąd się wzięła fala pozwów, które w 95% przypadków są przez sądy uznawane za zasadne. Umowy są unieważniane a kredyty odfrankowywane.
Artur J
2 miesiące temu
Dla wszystkich "mądrych" piszących "widziały galy co brały". Uważacie, że każdy klient był całkowicie uświadomiony przez bank ewentualnych konsekwencji, a bank, jako teoretycznie instytucja zaufania publicznego ma prawo przy pomocy sztabu prawników tworzyć nielegalne umowy i pożyczając komuś 300tys przez 30 lat wydoić z niego 800tys. To komu można w tym kraju ufać? Dlaczego całe ryzyko jest po stronie Klienta? Uczciwej jest nawet u bukmachera...Jeśli obstawię kwotę X, to ewentualnie przegram tę kwotę lub będę mu ją winien (z odsetkam), a bukmacher nie przedstawi mi "umowy" według której za rok będę mu winien 2 razy tyle, za 15 lat 3 razy tyle itd przez kolejne 20. Nawet mafia informuje ile będziesz winien jeśli nie zapłacisz na czas... Swoją drogą, jako Ci "mądrzejsi" złotówkowicze, dlaczego teraz narzekacie, że oprocentowanie waszych kredytów jest takie lichwiarskie i Państwo ma Wam pomagać? Czyżby gały nie widziały co brały?
widzu
2 miesiące temu
Kurs franka wobec złotego wiadomo że byłi jest płynny .To jak gra u bukmachera czy np.Legia strzeli bramkę w pierwszej czy drugiej połowie. Ludzie obstawili że frank będzie tani a teraz pretensja że jest drogi.Jak był tani śmieli się ze złotowych kredytów .Jak się okazało że źle obstawili bo jest drogi to do śądów. Zdrugiej strony banki są po to by zarabiać jak każda firma ale nasze banki to czysta lichwa niestety
Franek
2 miesiące temu
Koniec tego dojenia ciężko pracujących ludzi przez banki! Bardzo dobrze, niech pracują i zarabiają jak większość ludzi a nie kradną ile wlezie.
Barol
2 miesiące temu
Co do korzystania z kapitału - proszę bank o przedstawienie mi umowy na zapłatę za bezumowne korzystanie z ich kapitału. Nie ma? To nic się nie należy. Widocznie bank miał kaprys i udostępnił pieniądze za darmo.
...
Następna strona