Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Ważne informacje dla kredytobiorców. Banki będą oddawać pieniądze

15
Podziel się:

Jest ostateczna decyzja. W piątek 5 sierpnia Sejm zagłosował za poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot pobieranych przez banki wygórowanych opłat podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Na konieczności płacenia wyższych rat kredytobiorcy tracą tysiące złotych.

Ważne informacje dla kredytobiorców. Banki będą oddawać pieniądze
Banki będą oddawać pieniądze. Sejm przyjął zmiany w sprawie kredytów hipotecznych (Adobe Stock, hesa2)

To już koniec legislacyjnej drogi, którą przeszła ta nowelizacja. Przypomnijmy, że w lipcu ustawa została przyjęta jednogłośnie przez Sejm, a w czwartek "za" zagłosował także Senat.

Izba wyższa parlamentu wprowadziła w czwartek jednak dwie poprawki: jedną porządkującą i drugą, rozszerzającą zakres osób mogących liczyć na zwrot opłat także o tych konsumentów, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny przed wejściem ustawy w życie, ale którzy nie mają jeszcze wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Dodatkowo poprawka zakłada, że banki będą miały 60 dni na zwrot pieniędzy od momentu dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Sejm za senackimi poprawkami

Ustawa po poprawkach wróciła w piątek do Sejmu, który zgodził się na zaproponowane przez senatorów rozwiązania. Oznacza to, że teraz dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy i będzie oczekiwał już tylko na jego podpis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podwyżki stóp procentowych uderzyły w osoby z kredytem. Tak rząd chce pomóc Polakom

"Do momentu wpisu bank podnosi dodatkowo oprocentowanie o około 1-2 proc. A obecny czas na wpis dla Sądu Ksiąg Wieczystych w Warszawie to 12 miesięcy!" - skarżył się na początku roku nasz czytelnik, który skontaktował się z nami za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl. - Przy sporym kredycie miesięczna dopłata to ponad 600 zł. Przez rok czekania robi się z tego prawie 8 tys. zł - wyliczał inny nasz czytelnik, pan Kamil.

Problem dostrzegał też rząd. - Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej - mówił w lipcu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.

Jak tłumaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości, dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją" - wyjaśnia resort.

Wpisy do ksiąg mają przyspieszyć

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje też inną nowelizację, która skróci oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki. Według oceny Marcina Warchoła może ona zostać przyjęta jesienią tego roku i wejść w życie jesienią roku 2023.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
ala
7 dni temu
Kiedy nowelizacja wchodzi w życie?
Bieda
7 dni temu
A kiedy skończy się okradanie tych którzy przez złodziejczy WIBOR płacą raty gdzie spłata długu to 30% a 70 % to odsetki. To jest zwykła kradzież i oszustwo
Barany są str...
1 tyg. temu
Element przyzwoitości? A gdzie jest ten element przy umowach np. hipotecznych zawierających zapisy ambuzywne? Dlaczego lichwa bankowowa nnie jest ścigana z urzędu? Paragraf o lichwie w KK jest martwy? Prawo i Sprawiedliwość? Śmiechu warte!
Anna
1 tyg. temu
Nie można skrócić w sądzie czasu wpisu do księgi wieczystej gdyż: Pani Helena musi założyć wpis , iść po inne wpisy budynku i gruntu do archiwum ( a są w innych budynkach), wydrukować dokument, iść po pieczątkę, iść po sznurek do sszycia dokumentów do pana Józka, Pani Zosia w tym czasie sprawdza w księgowości czy opłaciłeś opłatę skarbową, i musi to zanieść (wysłać) do pani Heleny . Po tym czasie Helena musi sprawdzić czy notariusz jest prawdziwy w spisie notariuszy , a to trwa, więc kładzie teczkę na biurku lub krześle. Wszystko musi być też w wersji papierowej do archiwum , a jak nie ma papieru do drukarki ? To kto pójdzie? Przecież nie Helena. A Jak się drukarka rozłączyła np. kabel się wypiął to trzeba wezwać informatyka , a on jest w mieście wojewódzkim albo z przetargu a przetarg nie zrobiony , to kto naprawi drukarkę? Jak już zrobiona drukarka, to trzeba sprawdzić w bazie pesel czy to twój pesel i wysłać podpier....nie do urzędu skarbowego że sobie kupiłeś nieruchomość, i czekać aż pani z US np. Mariola przyśle odpowiedź że jest dobrze mamy cię, kupiłeś sobie to jeszcze zapłacisz. To jak chcecie przyspieszyć wpis do księgi wieczystej? Gdy jednego dnia przyjdzie 2 petentów z wnioskiem o wpis? No ile to roboty za psie pieniądze.
Zorientowany
1 tyg. temu
Oto kolejny sposób na przekręt rzadu, który chce się obłupić przed wyborami. Będą przelewać sobie rządowe pieniądze na swoje konta, bo o kredyt hipoteczny im nietrudno. Narodzie Polski jakiś Ty głupi, wierząc w te wszystkie świadczenia! Nie, nie martwcie się oni tych pieniędzy Wam nie dadzą tylko zabiorą. Oni maja społeczeństwo gdzieś, dla nich liczy się tylko egoizm i hipokryzja, którymi rządzą.