Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|
aktualizacja

WIBOR na celowniku. Pojedynek na argumenty wart biliony złotych

335
Podziel się:

Próby kwestionowania WIBOR-u zmobilizowały sektor finansowy do działania. Wartość wszystkich kontraktów opartych na tym wskaźniku szacuje się na ok. 10 bln zł. Zbagatelizowanie tego problemu może mieć fatalny finał.

WIBOR na celowniku. Pojedynek na argumenty wart biliony złotych
Związek Banków Polskich szacuje, że jak na razie do sądów trafiło kilkadziesiąt pozwów dotyczące umów WIBOR-owych (Adobe Stock, Mariusz)

"LEX WIBOR - złotówkowicze przeciwko bankom", "Pokrzywdzeni przez WIBOR", "Pozew o WIBOR", "Nabici w WIBOR" - to nazwy grup facebookowych zrzeszających osoby zainteresowane wskaźnikiem, który wpływa na opracowanie kredytów. Pierwsza z nich, założona w maju tego roku, liczy ponad 1,7 tys. członków.

O tym, że prawnicy analizują umowy kredytobiorców złotowych pod kątem nieprawidłowości, które dałby podstawę do pozwania banku, wiadomo nie od dziś. Zainteresowanie ofertą napędzają tegoroczne, rekordowe poziomy WIBOR-u. Ale wodą na młyn popularyzacji tego tematu w mediach okazało się listopadowe postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach, który w ramach zabezpieczenia procesowego (nie jest wyrokiem) na czas postępowania sprawy usunął z umowy kredytowej WIBOR, podstawiając samą marżę banku. Efekt? Rata tego kredytu zmniejszy się z blisko 6,7 tys. zł do około 1,7 tys. zł.

WIBOR na celowniku

Związek Banków Polskich szacuje, że jak na razie do sądów trafiło kilkadziesiąt pozwów dotyczących umów WIBOR-owych. Adwokaci zapowiadają jednak lawinę. Kredytów udzielonych w rodzimej walucie są tysiące.

- W złotowych umowach kredytowych dostrzegamy niedostateczną politykę informowania o wpływie stóp procentowych na wysokość rat kredytów. Nie ma wątpliwości, że to będzie stanowiło podstawę roszczeń w pozwach sądowych - mówi w rozmowie z money.pl dr Remigiusz Stanek, radca prawny z kancelarii STANEK Legal.

Z jego obserwacji wynika, że w pakietach informacyjnych, załączanych do umów kredytowych, brakuje czasami przykładowych symulacji, ile wyniesie rata kredytu, jeśli stopy procentowe pójdą w górę. Jak twierdzi, brak takiej informacji lub jej zbyt duża ogólność, może spełniać przesłanki niedoinformowania konsumenta, być podstawą do żądania usunięcia stawki WIBOR z umowy i pozostawienia tylko marży banku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobra informacja dla kredytobiorców. Najgorsze już za nami?

Czy języczek u wagi wymiaru sprawiedliwości przechyli się na stronę kredytobiorców? Zdaniem kolejnego rozmówcy money.pl jest za wcześnie, by jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat.

Po pierwsze mamy do czynienia ze szczątkowymi stanowiskami sądów, jedynie o charakterze postanowień zabezpieczających, w tego typu sprawach. Po drugie mało prawdopodobne wydaje się, by ktokolwiek, kto zdecydował się na kredyt oparty na wskaźniku WIBOR, był w stanie uprawdopodobnić przed sądem, że nie wiedział, w jaki sposób wypływa on na oprocentowanie kredytu. Informacje na temat WIBOR-u są publiczne i łatwo dostępne dla każdego, choćby na stronie administratora czy w mediach - mówi Marek Małecki, dyrektor Biura Prawnego ds. Obsługi Korporacyjnych Linii Biznesowych w BNP Paribas.

Mimo to próby kwestionowania WIBOR-u niepokoją instytucje państwowe, które serią komunikatów wzięły WIBOR w obronę. Jak i bankowców, którzy dmuchają na zimne. I poważnie straszą.

- W czarnym scenariuszu podważanie wskaźnika, na którym oparta jest w zasadzie cała polska gospodarka, może doprowadzić do bankructwa Polski. W praktyce nie bylibyśmy w stanie spłacić krajowych i zagranicznych zobowiązań ani pożyczyć pieniędzy. Ci którzy, wygraliby procesy sądowe, nie dostaliby zasądzonych roszczeń, bo nie byłoby z czego ich wypłacić - uczula Błażej Wajszczuk, dyrektor Departamentu Skarbu w Banku BNP Paribas.

10 bln zł i WIBOR

WIBOR funkcjonuje od 28 lat. Wskaźnik jest podstawą wyznaczania oprocentowania dla większości kredytów o zmiennym oprocentowaniu udzielanych przez polskie banki, w tym dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a także obligacji. Stanowi również bazę dla instrumentów pochodnych. Wartość wszystkich kontraktów opartych na tym wskaźniku szacuje się na ok. 10 bln zł. W tym ekspozycja krajowa wynosi ok. 4 bln zł. Udział kredytów w tej kwocie sięga blisko biliona złotych. Ok. 38 proc. tej kwoty stanowią hipoteki.

Ponieważ mówimy o kontraktach, których łączna wartość przekracza ponad trzykrotność naszego PKB (szacunki wskazują, że tegoroczne PKB Polski przekroczy 3 bln zł - przyp. red.), to należałoby liczyć się z tym, że znaleźlibyśmy się na poziomie gospodarczym zbliżonym do naprawdę biednych krajów - mówi money.pl Błażej Wajszczuk.

Zwraca on również uwagę, że przez lata nikt nie kwestionował WIBOR-u. Jego zdaniem niektórzy zaczynają to robić teraz, bo stopy procentowe banku centralnego, z którym ten wskaźnik jest ściśle powiązany, wzrosły, co spowodowało wzrost rat kredytowych. Jak uściśla, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) celowo podnosiła stopy procentowe przez ostatnie miesiące (główna stopa jest na poziomie 6,75 proc.), właśnie po to, by ograniczyć dostępność kredytów i w konsekwencji obniżyć inflację.

- Wskazuje to na pobudki ekonomiczne po stronie kredytobiorców i ich pełnomocników. Z punktu widzenia prawnego WIBOR jest w pełni legalny - stwierdza w rozmowie z money.pl Błażej Wajszczuk.

Strategie pozbycia się WIBOR-u

Ryzyko gospodarcze dostrzega także obrońca kredytobiorców. Sugeruje rozwiązanie polubowne.

Z punktu widzenia makroekonomicznego podważenie zasadności WIBOR-u bez wątpienia byłoby kosztowne dla sektora finansowego. Dlatego w interesie banków powinno być zawieranie ugód zmierzających do przeliczenia dotychczasowego wskaźnika na wskaźnik realnie oddający koszt pozyskanego kapitału przez banki - mówi money.pl mecenas Stanek.

Radcy prawnemu nie chodzi o WIRON, który zastąpi całkowicie WIBOR wraz z końcem 2024 r. Stanie się to w następstwie reformy wskaźników referencyjnych, u progu której jesteśmy. Według eksperta adekwatniejszy w przypadku kredytobiorców indywidualnych byłby Wskaźnik Kosztu Finansowania (w skrócie WKF). Uważa, że dobrze byłoby go wskazać jako alternatywne dla WIBOR-u.

Szanse na to są jednak niewielkie. Mimo że WKF spełnia wymogi prawne, to według ekspertów oraz nadzorcy rynku finansowego, nie nadaje się do wyceny kosztu finansowania bankowego. Wygląda na to, że strategia polubownego rozwiązania sporu o WIBOR prawdopodobnie spali na panewce. Złotówkowiczom zostaje ścieżka sądowa, która dopiero przecierają.

W przypadku frankowiczów, których los spoczywa w rękach sądów, wykształtowanie się linii orzeczniczej, korzystnej dla kredytobiorców, zajęło kilka lat. Warto dodać, że nie od razu byli po zwycięskiej stronie. Sytuację diametralnie zmieniły orzeczenia sądów unijnych w polskich sprawach. Więcej na ten temat piszemy w artykule "Siedzimy na frankowej "bombie". Nierozbrojona może kosztować państwo miliardy"

Karolina Wysota, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(335)
AQQ
4 tyg. temu
Nawet Morawiecki przyznał, że algorytm jest błędnie liczony i WIBOR należy zastąpić innym wskaźnikiem... Niestety do okradania kredytobiorców doprowadza wiele instytucji, które powinny dbać o obywateli: dajmy na to taki NBP nie obniża stóp procentowych pomimo spadku inflacji, a Minister Finansów tak naprawdę zablokował wakacje kredytowe - wszystko po to, żeby banki w bieżącym roku zarobiły ponad 2X więcej niż w poprzednim kosztem ... kredytobiorców. W całym 2023 banki zarobiły na czysto niemal 27,6 mld zł. To o 160 proc. więcej niż rok wcześniej mimo wakacji kredytowych, ale twierdzą, że to był ciężki rok dla branży... W tym roku kosztem kredytobiorców i w zmowie z Glapińskim, który nie obniża stóp procentowych pomimo ogromnego spadku inflacji (w 2020 r. stopy procentowe były na poziomie 1,5% pomimo dużo wyższej inflacji!), banki prawdopodobnie zarobią ponownie ponad 2X więcej w stosunku do ub. r. czyli jakieś 50 mld zł. - a to ok. 8% wpływów do budżetu państwa !!! Przypominam, że wbrew wypowiedziom "ekspertów", wakacje kredytowe to nie jest POMOC PAŃSTWA (w przeciwieństwie do kredytu 2%!), a zawieszona jedynie w ramach wakacji kredytowych rata i tak policzona już z naliczonymi obecnie WYSOKIMI odsetkami, więc dla banków to złoty interes, tylko odsunięty w czasie gdyż 80% tej raty stanowią doliczone odsetki !!! Dodatkowo to, że zawieszona rata jest bez karnych odsetek za niby opóźnienie nie oznacza, że nie spłacony kapitał z tej raty też jest zwolniony z odsetek - on wciąż pracuje na korzyść banku ! Banki od kilku lat notują w Polsce rekordowe zyski tylko dlatego, że zastosowały to, czego nie ma na całym świecie: że odsetki banki ustalają sobie same i to podczas trwania umowy, co jest skandalem, bo nie może być tak, że w kredytach na 30 lat raty są nie wiadome razem z finalną kwotą do spłacenia, a na tym polega WIBOR ... Przecież to jest oczywiste, że tak skonstruowane umowy są NIEUCZCIWE, ale dla KNF i UOKiK wszystko jest w porządku ! I na koniec: NIECH CI WSZYSCY BANKSTERZY PRZESTANĄ POWOŁYWAĆ SIĘ NA ETYKĘ, BO GDZIE WIDZĄ ETYKĘ W MIESIĘCZNYCH RATACH, KTÓRYCH 80% STANOWIĄ ODSETKI !!!! GDZIE WIDZĄ ETYKĘ PRZY MANIPULACJI ZWIĄZANEJ Z WIBORem ??? Nigdzie w Europie kredytobiorcy nie są tak bezczelnie (bo przy współpracy z PAŃSTWOWYMI instytucjami takimi jak NBP, KNF, UOKiK, RF i MF) okradani jak w Polsce !!! I przyjdzie czas rozliczenia i sądy zaczną orzekać na niekorzyść banków, bo jak to możliwe, żeby w ramach umów kredytowych klienci mieli dwa albo trzy razy więcej do oddania z pożyczonej kwoty ... Ta pazerność zgubi bankowców ! PS. Zauważyliście ostatnio wysyp wypowiedzi obrońców WIBORu ? To tylko potwierdza, że coś jest na rzeczy ;-)
ObywatelRP
rok temu
Wystarczyłoby lichwę zlikwidować i po kłopocie
Diobs
rok temu
Problemem nie jest WIBOR tylko rozdawnictwo i drukowanie pustego pieniądza
Duch
rok temu
Dalej mamy śmiesznie tanie kredyty w stosunku do inflacji i wzrostu cen nieruchomości. Na dodatek ciągle plusy dają.
Bill
rok temu
Dobry zwyczaj nie pożyczaj
...
Następna strona