Notowania

wiadomości
17.01.2019 21:40

Zmiana rekomendacji S. KNF nie zgadza się na opcję "klucze za długi"

Komisja Nadzoru Finansowego chce nakłonić banki do oferowania kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową. Sprzeciwia się jednak wprowadzeniu opcji "klucze za długi".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
(Fot: btnmdt)

Projekt zmian w rekomendacji S, dotyczącej zarządzania kredytami hipotecznymi, Komisja Nadzoru Finansowego przekazała do publicznych konsultacji w sierpniu 2018 roku.

Projekt zakłada przerzucenie części ryzyka kredytowego na banki, m.in. poprzez wprowadzenie opcji "klucze za długi", która umożliwiałby kredytobiorcy pozbycie się zadłużenia w zamian za przekazanie na rzecz banku własności nieruchomości, obciążonej hipoteką.

- Najwyższy czas, aby banki zostały zmotywowane do wprowadzenia do oferty kredytów na stałą stopę. Jestem jednak przeciwny wprowadzeniu rozwiązania "klucz za dług" w rekomendacji. Uważam, że ta kwestia powinna być przedmiotem pogłębionych analiz i w zależności od ich wyniku przedmiotem prac legislacyjnych - powiedział w czwartek przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Projekt nowelizacji nakłada na banki obowiązek wprowadzenia do oferty kredytów hipotecznych opartych o stałą lub okresowo stałą lub okresowo stałą stopę procentową.

Zobacz też: Bankowcy torpedują raport w sprawie frankowiczów. Prezes NIK odpiera zarzuty

Zgodnie z proponowaną nowelą, banki mają też umożliwić kredytobiorcom zamianę kredytu oprocentowanego zmienną stopą procentową na kredyt oprocentowany stałą lub okresowo stałą. Taka możliwość ma dotyczyć a również umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie znowelizowanej rekomendacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, banki, frankowicze, kredyty hipoteczne, kredyty, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2019

Prawie jak druga IrlandiaSmiech na sali. Ktos traci prace, nie placi kredytu, bank zajmuje mieszkanie, a kredytobiorca zostaje z kredytem i bez mieszkania. Tylko w kraju … Czytaj całość

18-01-2019

KolaA dlaczego klucze za długi nie wchodzi w grę. banki w Polsce są po prostu zbyt pazerne na kasę. A zwłaszcza te nie Polskie!!!!

18-01-2019

FFNowoczesny obóz, polega właśnie na tym że niewolnik ma płacić do usranej śmierci.

Rozwiń komentarze (42)