Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lockdown
29.10.2020 07:42

Będą kolejne obostrzenia. Minister finansów nie wyklucza lokalnych lockdownów

Choć jeszcze nie ma jednoznacznych decyzji, to rząd poważnie bierze pod uwagę pełen lockdowan. - Nie unikniemy najprawdopodobniej lokalnych lockdwonów. Nie można wykluczyć dalszych obostrzeń - powiedział minister Tadeusz Kościński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krajowa Administracja Skarbowa)
Minister finansów Tadeusz Kościński (Fot: KAS)

Tadeusz Kościński pytany przez Program 1 Polskiego Radia o pełen lockdown wprowadzony we Francji i częściowy w Niemczech zaznaczył, że w Polsce sytuacja jest poważna, ale ma nadzieję, że całkowitego zamknięcia gospodarki da się uniknąć.

- Na tę chwilę nie ma takiej decyzji. Uważnie przyglądamy się sytuacji i dynamice pandemii. Jutro będą kluczowe dane - zaznaczył. - Ogólnokrajowy lockdown byłby niekorzystny dla gospodarki. Nie unikniemy najprawdopodobniej lokalnych lockdwonów. Nie można wykluczyć dalszych obostrzeń - wyjaśniał na antenie PR1 Polskiego Radia.

Również rzecznik rządu Piotr Muller w TVP przyznał, że wprowadzenie pełniejszego lockdownu nie jest wykluczone za jakiś czas, a decyzja zależy od liczby wolnych respiratorów.

Tarcza branżowa. "Za mało, by wrócić do normalności"

Minister finansów odniósł się również do pomocy dla przedsiębiorców, którzy ucierpią w drugiej fali pandemii.

- To tzw. Tarcza branżowa. Obejmie sektory, który najbardziej odczują obostrzenia. Hotelarstwo, branża gastronomiczna, rozrywkowa, zdrowia fizycznego, w sumie około 170 tys. firm i 70 pracowników obejmie pakiet pomocowy.

Decyzja o lockdownie zależy od wtorkowych danych
Pełny lockdown w Polsce coraz bliżej. Decydujące godziny przed nami

- Zrobimy co możemy, aby wspomóc firmom, stąd dodatkowo rozważamy odroczenie PIT, czy mikropłatności.

Pytany był również o sposób na deficyt finansowy i wyjście z kryzysu po pandemii zaznaczył, że ważnym elementem będzie konsumpcja. Im więcej Polacy będą wydawać, tym szybciej gospodarka stanie na nogach.

Dlatego też rząd nie zamierza podnosić podatków i ciąć świadczeń społecznych. Zapewnił, że nie ma planów cięć w 13 i 14 emeryturach na przyszły rok. Jak podkreślił, chce by Polacy, jak najwięcej wydawali, bo to pobudzi gospodarkę.

- Nie przewiduje się likwidacji 13 i 14 emerytury w przyszłym roku. Wręcz przeciwnie, chcemy aby jak najwięcej pieniędzy zostało w kieszeniach Polaków. Jeśli będą pieniądze, to będzie konsumpcja. Wydając pieniądze będziemy napędzać gospodarkę - wyjaśniał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: lockdown, lokalny lockdown, emerytury
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2020

żorżkiedy lockdown pensji parlamentarzystow?

29-10-2020

wownauczył się polskiego że mówi ?

29-10-2020

FirmaZajecia rachunkow idzie dobrze 8% za zajecie odsetki 10% to jest przyjazne Panstwo dla ludzi

Rozwiń komentarze (121)