Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Czternaste emerytury. Oto daty, w których ZUS wypłaci świadczenie

186
Podziel się:

Sejm zagłosował za wprowadzeniem tzw. czternastej emerytury na stałe. Wypłaty czternastych emerytur coraz bliżej. Wypłaty świadczeń mają nastąpić we wrześniu. Wiadomo już, że świadczenie wypłacone będzie z emeryturami i rentami w standardowym terminie płatności.

Czternaste emerytury. Oto daty, w których ZUS wypłaci świadczenie
Czternasta emerytura zostanie wypłacona we wrześniu (Adobe Stock)

Czternasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2021 r. W związku z wysoką inflacją rząd zdecydował o ponownej wypłacie świadczenia w 2022 r. i w  2023 r.

Czternasta emerytura. Kiedy wypłaty?

W 2023 r. emeryci mogą spodziewać się dodatkowych środków na kontach we wrześniu.

Wypłata będzie w standardowym terminie razem ze stałą wypłatą - tak na pytanie serwisu biznes.interia.pl odpowiedziała Iwona Kowalska-Matis, dolnośląska rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Głęboko przemyślana". Minister komentuje decyzję Kaczyńskiego

Zgodnie z tymi informacjami, świadczenie wypłacone będzie z emeryturami i rentami w standardowym terminie płatności (tj. 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca).

Gdy wypłata świadczenia przypada w dzień wolny od pracy, ZUS wyśle pieniądze z wyprzedzeniem.

Czternasta emerytura na stałe

Ustawa, która przeszła przez Sejm, zakładała, że świadczenie ma wynosić równo minimalną emeryturę, czyli 1588 zł i 44 gr brutto. Taka kwota miałaby trafić do osób, które otrzymują świadczenia do 2900 zł brutto. Limit ten został wpisany w ustawie na stałe i nie przewiduje się jego waloryzacji.

W ustawie przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty czternastej emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do dnia 31 października danego roku, poprzez rozporządzenie, będzie mogła określić wyższą kwotę kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż kwota najniższej emerytury. Zaproponowano też, by kwota 14. emerytury wynosiła co najmniej 50 zł. Jeżeli kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

Decyzje w sprawie czternastej emerytury będą wydawać i wypłacać ją właściwe organy emerytalno-rentowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(186)
pan emeryt
5 miesięcy temu
cytat z reformy emerytalnej z 1999r. ,,Emerytury będą ściśle związane z sumą składek, jakie każdy z nas odłożył na koncie emerytalnym,, Pracowałem ciężko ponad 48 lat, na koncie emerytalnym zgromadziłem ponad 843 000 złotych. Teraz z moich składek finansowane są 14-stki dla tych, którzy pracowali krótko, często na czarno lub dorabiali się za granicą. Ci, którzy pracowali długo i uczciwie odprowadzali składki na ubezpieczenie emerytalne o 14-stce mogą tylko pomarzyć. Dodam, że 14-stki nigdy nie dostałem, bo rząd uważa że za dobrze mi się powodzi. I po co było mi tyle tyrać?
Rudzia
5 miesięcy temu
A kiedy rząd przeliczy czerwcowe emerytury z lat 2009- 2019.Rowniesz pracowałam 11miesiecy dłużej,czuję się oszukana i poniżona.
ZK590
5 miesięcy temu
Inflacja mnie dopadła tak jak wszystkich ale ochłapu zwanego 14 jako bogacz z 45 letnim stażem pracy nie otrzymam.
jaś.
5 miesięcy temu
A ja nigdy nie dostałem 14-stki, bo pracowałem ciężko przez 48 lat i 5 miesięcy, do wieku 66 lat, bo Tusk podniósł mi wiek emerytalny. Teraz, w podziękowaniu za długoletnią pracę rząd pokazał mi gest Kozakiewicza, pozbawiając mnie prawa do 14-stki, bo uważa że za dobrze mi się powodzi.
gośc
5 miesięcy temu
W budżecie też powinny być 13 w takiej wysokości jak emerytury 14 - 1 588,44 zł brutto. Bo niby dlaczego oni otrzymują wyższe? Jestem za zlikwidowaniem wszystkich wszystkim przywilejów, kart nauczyciela i innych. Sobie pozapisywali i mają a reszta zasuwać za minimalną. Polska sprawiedliwość.
...
Następna strona