Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Emerytura polska kontra niemiecka. Różnica jest kolosalna

708
Podziel się

Emerytura polska czy niemiecka - co się bardziej opłaca? Pokazujemy, jak kształtują się minimalne i średnie świadczenia emerytalne w naszym kraju oraz u zachodniego sąsiada, a także jak to przekłada się na koszty życia i co można kupić sobie za równowartość tych świadczeń. Do Zachodu nam jeszcze daleko.

Emerytura niemiecka kontra polska. Co się bardziej opłaca?
Emerytura niemiecka kontra polska. Co się bardziej opłaca? (East News)
bEiEkjMB

Polski rząd przekonuje, że ścigamy Zachód - często porównując nasz kraj z Niemcami. O tym, że jeszcze bardzo daleko nam do zachodniego poziomu życia pokazują niemieckie emerytury. Naszych seniorów dzieli przepaść do poziomu emerytur ich zachodnich odpowiedników. Nawet porównując to z kosztami życia w obu krajach.

Do wyliczeń bierzemy kwoty netto, bo przecież każdy senior żyje za tyle, ile pieniędzy ma w portfelu. Średnia emerytura w Polsce - według najnowszych danych GUS - to ok. 1970 zł miesięcznie na rękę, co przekłada się na 460 euro. Z kolei w Niemczech średnia emerytura sięga ok. 820 euro na rękę miesięcznie, czyli w przeliczeniu ok. 3514 zł.

bEiEkjMD

Najniższa emerytura w naszym kraju od tego roku to blisko 1027 zł netto (zacznie obowiązywać od marca), czyli niespełna 240 euro. Mało. U zachodnich sąsiadów podstawowa emerytura dopiero zacznie obowiązywać od przyszłego roku, jednak już teraz można liczyć na ponad dwa razy więcej. Najniższe świadczenia emerytalne w Niemczech sięgają ok. 500 euro miesięcznie na rękę, co przekłada się na blisko 2143 zł.

Obejrzyj: Trzynastka co rok. "To może skłonić do przejścia na emeryturę"

bEiEkjMJ

Przy założeniu, że Polak wypracował sobie emeryturę w Niemczech, a na jesień życia postanowi wrócić do kraju, może liczyć na bardzo spokojną starość. Przeliczając świadczenie na złotówki od razu widać, że nawet najniższa emerytura niemiecka jest o 173 zł wyższa od średniej emerytury w Polsce.

Natomiast w porównaniu najniższych świadczeń wypadamy bardzo blado. 1027 zł w Polsce wobec 2143 zł w Niemczech to różnica 1116 zł miesięcznie, więc w skali roku daje to już blisko 13,4 tys. zł na rękę. Gdyby ktoś przeżył na takiej emeryturze 10 lat, dostałby blisko 134 tys. zł więcej.

Jeszcze większą różnicę widać przy porównaniu wysokości średnich emerytur w Polsce i Niemczech. Ta niemiecka jest aż o 1544 zł wyższa od polskiej. Co daje ponad 18,5 tys. zł rocznie na rękę. I znowu - 10 lat na takiej emeryturze to ponad 185 tys. zł więcej.

Warto pracować na Zachodzie

Porównując emeryturę niemiecką do polskiej, nie można zapomnieć o kosztach życia i o tym, na co tak naprawdę może pozwolić sobie polski senior, a na co niemiecki.

bEiEkjMK

Oczywiście, przeliczając na złotówki, koszty życia w Niemczech będą wyższe niż w Polsce. Jednak nie aż tak, jak by się mogło wydawać.

Na początku spójrzmy na koszyk z zakupami: chleb, jajka, ser, szynka, masło, olej, mleko, ziemniaki. W Polsce za bochenek trzeba zapłacić ok. 2,50 zł, za 10 jajek ok. 5 zł, za 500 gramów goudy ok. 10 zł, 450 g polędwicy sopockiej to koszt ok. 18 zł, kostka masła - 4 zł, litr oleju - 6 zł, a litr mleka 3,2 proc. to ok. 2,50 zł, kilogram ziemniaków to ok. 3 zł. Łącznie 51 zł za podstawowe produkty.

bEiEkjML

Niemiec za te same produkty w tej samej gramaturze zapłaci kolejno (w przeliczeniu na złotówki): chleb - 5,50 zł, jajka - 6 zł, ser - 14 zł, wędlina - 20 zł, masło - 5,40 zł, olej - 4,80 zł, mleko - 3 zł, ziemniaki - 4,30 zł. Łącznie za te same produkty w Niemczech trzeba wydać 63 zł.

Do tego litr benzyny 95 w Polsce to obecnie wydatek ok. 5 zł, a w Niemczech 6 zł. Za 50 litrów (seniorom powinno wystarczyć) w Polsce trzeba zapłacić 250 zł, a w Niemczech - 300 zł.

Czynsz za mieszkanie w centrum miasta to w Polsce średnio 450 zł miesięcznie, w Niemczech już 700 zł miesięcznie. Do tego media (prąd, woda, ogrzewanie), w Polsce to średnio 150 zł każdego miesiąca, a w Niemczech - 220 zł, dla ok. 80 mkw. mieszkania.

Gdyby zakupy, jak wyżej wymienione, seniorzy robili raz w tygodniu, a kolejne wydatki ponosili raz w miesiącu, koszt jednego miesiąca życia w Polsce sięgałby 1054 zł, a w Niemczech - 1472 zł.

bEiEkjMM

Jak wynika z powyższego, senior z najniższą emeryturą w Polsce - gdyby chciał żyć na takim poziomie (a nie uwzględniliśmy tu choćby zakupu leków, co jest jednym z głównych wydatków emerytów) - musiałby dokładać z własnych oszczędności 27 zł miesięcznie, czyli 324 zł rocznie. Za to niemieckiemu seniorowi z najniższym świadczeniem zostałoby jeszcze 671 zł w kieszeni.

Porównując taki sam poziom życia przy średnich emeryturach, seniorowi ze średnią polską emeryturą zostałoby w portfelu 916 zł miesięcznie (blisko 11 tys. zł rocznie), a niemieckiemu (porównując do kosztów życia w Niemczech) aż 2042 zł miesięcznie (24,5 tys. zł rocznie).

Zmiany w emeryturach

Niemcy od 2012 r. stopniowo zwiększają wiek emerytalny, który jest równy dla obu płci. W 2031 r. osiągnie górny pułap, tj. 67 lat. Od 8 lat wiek emerytalny wydłuża się każdego roku o jeden miesiąc, obecnie jest to 65 lat i 8 miesięcy. Po 2023 r. będzie wzrastał już o dwa miesiące każdego roku, a eksperci wskazują, że ze względów demograficznych powinno rozważyć się wydłużenie wieku emerytalnego aż do 70 roku życia.

W Polsce Prawo i Sprawiedliwość w 2017 r. przywróciło wiek emerytalny sprzed reformy, tj. do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - niezależnie od stażu pracy, na emeryturę przechodzi się po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiEkjNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(708)
Hans Jasio
6 dni temu
Niemiecki pączek w maśle - na rencie - praktycznie- Jak ma przepracowanych 45 lat i 63 lata może iść na rentę . Tylko ilu z ok.30 mln pracujących wytrwa w robocie bez przerwy 45 lat ? Statystycznie ok. 200tysięcy . Przechodzą na rentę bez procentowych strat . Auto posiada musowo prawie każda rodzina . Dojazd do pracy , zakupy , spożywczo-remontowe itd . Pączek w maśle ma jednak dużo opłat na karku niektóre niepotrzebne niektóre potrzebne na wszelki wypadek . Dalej innym razem .
Hans Jasio
6 dni temu
Niemiecki pączek w maśle - na rencie - teoretycznie - Jak ma przepracowanych 45 lat i 63 lata może iść na rentę . Jak ma 45 lat ubezpieczeniowych bez okresów bezrobolstwa to w tym czasie powinien mieć spłacony dom/mieszanie auto i być bez żadnych długów . Może bez podatku dorobić 450 euro . Do tego jeśli pozostaje w związku małżeńskim to renta żony - jeśli pracowała też 45 lat - na pół etatu też w wieku 63 lata może iść na rentę . Może bez podatku dorobić 450 euro . Ile to w Euro -m- od min. ok. 1380 Euro do 2600 -pracownicy państwowi . Ile to w Euro -kobita- od min.ok. 600 euro . Wliczenie dziecka to każde ok. 70 euro . Do tego dochodzi podatek . Kasę chorych - 50% opłaca niemiecki zus- tj. od brutto 10,6% . Dochody jak wyżej bez dodadków inwalidzkich . Teoretycznie dobrze w praktyce wielu płacze bo bąlowali na sozialu albo robolili bez podatku na czarno- W Niemczech ok. 70 % mieszka na wynajmie ruszta płaci czynsz jak nie starcza dopłaca im urząd socjalny . Dopisuję nich młodsi jeszcze nie renciści co zobaczą co zrobić ba wyjść na pączka w...
nie mam
2 tyg. temu
Co wy za bzdury piszecie ja mieszkam w niemczech 30 lat w tej chwili jestesmy recistami w dwojke mamy 1700euro zamieszkanie placimy900 eurodo tego media tj. ponad 1000euro na jedzenie wydajemy 600 euro na leki juz nas nie stac kupujemy najtansze zamienniki ja jeszcze dorabiam 300euro miesiecznie bo z tej rety chyba bysmy chodzili na golasa, a mam juz 70 lat wiecniewypada nago sie paradowac i gdzie ta dobrocpytam?
bEiEkjNf
Suma
3 tyg. temu
Niemiecki emeryt ma auto!! a polski nie mial nigdy auta....dlatego ma znizki....co wy porownujecie wogole....jestescie smieszni i to wy polacy mieszlakacy w de piszecie takie zalosne teksty o rodakach a sami siedzivie tam 30,40 l w de i co biede klepiecie? Jacy wy tam biedni za odra.zalosne takie wypociny pisac. Co wy myslicie ze ja w de nie bylam,nie widzialam,nie miesskalam?
Suma
3 tyg. temu
Nie zapominajcieze oni wczesniej mieli wiecej w zyciu od naszych polskich emerytow...tego pod uwage nie bierzecie a to wazne....bo nadi mieoi o wiele mniej i na mniej byli stac.....a zycie rencisty emeryta nigdy w zadnym kraju nie bylo wesole wiec skonczcie z porownaniami.
...
Następna strona