Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Emeryci mają swoje 500 plus. Te warunki muszą spełnić

112
Podziel się:

W tym roku seniorzy mogą wnioskować o wsparcie w postaci dodatku do emerytury w wysokości 500 zł. Jednym z czynników jest jednak kryterium dochodowe. Odpowiadamy, kto otrzyma 500 plus dla seniora.

Emeryci mają swoje 500 plus. Te warunki muszą spełnić
500 Plus dla emerytów. Jakie warunki muszą spełnić? (money.pl, Rafał Parczewski)

500 plus od tego roku przysługuje także emerytom - przypomina portal Next.gazeta.pl. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Świadczenie jest uzależnione od stanu zdrowia seniora oraz jego miesięcznych dochodów.

500 plus dla emerytów. Kto może ubiegać się o świadczenie?

Skupmy się najpierw na warunkach dotyczących stanu zdrowia. O świadczenie mogą się ubiegać emeryci i renciści, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny i mają ukończone 75 lat, lub też są niezdolni do samodzielnej egzystencji.

A co z kwestią dochodów? 500 plus dla emerytów przysługuje tym seniorom, których dochód nie przekracza progu 1727,08 zł brutto. Osoby otrzymujące miesięcznie taką lub wyższą kwotę nie mogą pobrać świadczenia.

Zobacz także: Stażowe emerytury będą głodowe? Nie dla wszystkich

Do tej kwoty nie wlicza się jednak renta oraz zasiłek pielęgnacyjny. Przy wyliczeniu dochodu powinniśmy o tym pamiętać.

Co istotne, jeżeli nieznacznie przekroczymy próg 1727,08 zł brutto, to nie oznacza to, że z automatu świadczenie nam nie przysługuje. W jego przypadku obwiązuje bowiem zasada złotówka za złotówkę. To oznacza, że kwota świadczenia będzie obniżana o 1 zł wraz z przekroczeniem o 1 zł kryterium dochodowego.

500 plus dla seniora. Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Next.gazeta.pl przypomina też, jakie dokumenty musi złożyć senior, aby otrzymać 500 plus:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • dokumentację medyczną;
  • dokumenty, które mogą wpłynąć na rozpatrzenie wniosku (np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
pytek
2 lata temu
ozusować krus
pytek
2 lata temu
n ie jestem na rencie nie choruje ale składki płace to co z tymi pienidzmi co mi je państwo zabierq na nieroboli i obiboków?
Bibi
2 lata temu
Emeryt od 2003r. Do późniejszych emerytów bylo % naliczanie na wychowywanie dzieci .Urodzilam się w 1947 ijestem tym pokrzywdzona. Wychowałam 4 dzieci i mialam tylko macierzyński urlop.musiałam brać urlopy bezplatne .Nie moja wina ze tak było. A teraz jest 500+czy to jest sprawiedliwe?Pracowałam w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych
Józef
2 lata temu
Po, co ludzi mamić tzw. 500 + dla seniora? To tylko propaganda. Rzekomo można otrzymać gdy się ukończyło 75 lat i pobierało się zasiłek pielęgnacyjny przyznany ze względów zdrowotnych. Trzeba od nowa się badać i składać nowe dokumenty i orzeczenia lekarskie, mimo że posiadało się taki zasiłek przyznany na stałe, na podstawie odpowiednich dokumentów i przez odpowiednie instytucje. Wesołe jest życie staruszków, wyzdrowieli w cudowny sposób, to niech biegają po przychodniach i lekarzach w okresie pandemii. A dla ZUS laury wymyślenie komedii ostatnich lat.No cóż, pozostał nam tylko śmiech.
ewa
2 lata temu
A co z tymi emeryttami ktorzy otrzymuja na reke np.1070 zl Wszystko podrozalo i z czego maja zyc Taka maja emeryture za 25 lat pracy ci,ktorzy prowadzili wlasna dzialalnosc.
...
Następna strona