Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inflacja. Rosnące ceny frustrują Polaków bardziej niż niskie zarobki

Co najbardziej frustruje Polaków? Galopujące ceny - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jeszcze przed rokiem najbardziej denerwowały niskie zarobki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Takiego tempa wzrostu cen nie było w Polsce od lat.

Wzrost cen w sklepach działa Polakom najbardziej na nerwy. Ten powód frustracji wskazał co drugi badany przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Drożyna zwyciężyła w tegorocznej edycji z ubiegłorocznym liderem frustracji, czyli niskich zarobków. Nie oznacza to, że słabe płace zepchnięte zostały na daleki plan. Wciąż 35 proc. Polaków wskazuje na ten powód niezadowolenia.

 Ceny dawno nie rosły tak szybko.
Inflacja najwyższa od 8 lat. Eksperci wskazują na podwyżki cen prądu i śmieci

Takiego tempa wzrostu cen nie było w Polsce od lat. Według wstępnych danych GUS inflacja sięgnęła w styczniu 2020 roku poziomu 4,4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu. Ekonomiści spodziewali się podwyżki, ale nie takiej.

(BIG InfoMonitor)
(Fot: BIG InfoMonitor)

To najszybszy wzrost cen od ponad 8 lat. W górę poszły żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe (106,7 proc.), transport (101,9 proc.), a także mieszkania (104,9 proc.) - wskazuje GUS.

- Kumulacja w czasie różnego rodzaju podwyżek stała się tematem licznych medialnych doniesień, a także rozmów towarzyskich i rodzinnych. Stąd zapewne pierwsze miejsce na liście denerwujących spraw. Szczególnie, że wzrost kosztów życia to nienajlepsza prognoza dla domowych budżetów. Zamiast planować ekstra wydatki, trzeba będzie rozważniej dysponować pieniędzmi na bieżące niezbędne potrzeby. Osobom, którym już dzisiaj kilka razy w miesiącu brakuje pieniędzy na opłacanie bieżących rachunków czy rat kredytów – co 12. badany - z czasem może przybyć kłopotów – przekonuje Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

Wzrost inflacji. "Sytuacja była luksusowa, ten cud się kończy"

- O tym, że nawet w sprzyjających gospodarczo warunkach unikanie problemów finansowych nie jest łatwe, najlepiej widać to po Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. W ostatnich 12 miesiącach liczba niesolidnych dłużników przyrastała miesięcznie średnio o ok. 5 tys. osób. Obecnie w BIG InfoMonitor widnieje ponad 2,2 mln osób z zaległościami przekraczającymi 42 mld zł – podkreśla.

(Money.pl/GUS)
(Fot: Money.pl/GUS)

Pierwszą trójkę najbardziej budzących frustrację zamyka wizja niskiej emerytury - wskazuje BIG InfoMonitor.

Martwi się nią blisko co trzeci badany. "Powody są, ZUS wskazuje, że o ile dzisiaj stopa zastąpienia wypłacana na emeryturze wynosi około 56 proc., w 2040 r. może spaść poniżej 40 proc, a w 2060 r. poniżej 30 proc." - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: płace, inflacja, ceny, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-02-2020

😤😤😤olaNarzekają, płaczą i płacą a i tak będą głosować na Dudę. Chcieli Pisu to mają! Trzeba było myśleć wcześniej! Skoro 47% Polaków uważa, że 500 plus jest … Czytaj całość

17-02-2020

kozanie trzeba sie denerwować -wystarczy pomyśleć

17-02-2020

Wenezuela plusInflacja w Polsce jest najwyższa w UE, wyższa nawet niż na Ukrainie. Tak samo było za Gierka. tak było i jest w Wenezueli. Kaczyński z kolegami … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (122)