Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Inflacja. Rosnące ceny frustrują Polaków bardziej niż niskie zarobki

122
Podziel się

Co najbardziej frustruje Polaków? Galopujące ceny - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jeszcze przed rokiem najbardziej denerwowały niskie zarobki.

Takiego tempa wzrostu cen nie było w Polsce od lat.
Takiego tempa wzrostu cen nie było w Polsce od lat. (iStock.com)
bDBfduEl

Wzrost cen w sklepach działa Polakom najbardziej na nerwy. Ten powód frustracji wskazał co drugi badany przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Drożyna zwyciężyła w tegorocznej edycji z ubiegłorocznym liderem frustracji, czyli niskich zarobków. Nie oznacza to, że słabe płace zepchnięte zostały na daleki plan. Wciąż 35 proc. Polaków wskazuje na ten powód niezadowolenia.

bDBfduEn

Takiego tempa wzrostu cen nie było w Polsce od lat. Według wstępnych danych GUS inflacja sięgnęła w styczniu 2020 roku poziomu 4,4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu. Ekonomiści spodziewali się podwyżki, ale nie takiej.

To najszybszy wzrost cen od ponad 8 lat. W górę poszły żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe (106,7 proc.), transport (101,9 proc.), a także mieszkania (104,9 proc.) - wskazuje GUS.

- Kumulacja w czasie różnego rodzaju podwyżek stała się tematem licznych medialnych doniesień, a także rozmów towarzyskich i rodzinnych. Stąd zapewne pierwsze miejsce na liście denerwujących spraw. Szczególnie, że wzrost kosztów życia to nienajlepsza prognoza dla domowych budżetów. Zamiast planować ekstra wydatki, trzeba będzie rozważniej dysponować pieniędzmi na bieżące niezbędne potrzeby. Osobom, którym już dzisiaj kilka razy w miesiącu brakuje pieniędzy na opłacanie bieżących rachunków czy rat kredytów – co 12. badany - z czasem może przybyć kłopotów – przekonuje Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

bDBfduEt
Zobacz także: Wzrost inflacji. "Sytuacja była luksusowa, ten cud się kończy"

- O tym, że nawet w sprzyjających gospodarczo warunkach unikanie problemów finansowych nie jest łatwe, najlepiej widać to po Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. W ostatnich 12 miesiącach liczba niesolidnych dłużników przyrastała miesięcznie średnio o ok. 5 tys. osób. Obecnie w BIG InfoMonitor widnieje ponad 2,2 mln osób z zaległościami przekraczającymi 42 mld zł – podkreśla.

bDBfduEu

Pierwszą trójkę najbardziej budzących frustrację zamyka wizja niskiej emerytury - wskazuje BIG InfoMonitor.

Martwi się nią blisko co trzeci badany. "Powody są, ZUS wskazuje, że o ile dzisiaj stopa zastąpienia wypłacana na emeryturze wynosi około 56 proc., w 2040 r. może spaść poniżej 40 proc, a w 2060 r. poniżej 30 proc." - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBfduEO
KOMENTARZE
(122)
😤😤😤ola
11 miesięcy temu
Narzekają, płaczą i płacą a i tak będą głosować na Dudę. Chcieli Pisu to mają! Trzeba było myśleć wcześniej! Skoro 47% Polaków uważa, że 500 plus jest płacone z prywatnej kasy Pisu a nie z naszych podatków to o czym tu mówimy!
koza
11 miesięcy temu
nie trzeba sie denerwować -wystarczy pomyśleć
Wenezuela plu...
11 miesięcy temu
Inflacja w Polsce jest najwyższa w UE, wyższa nawet niż na Ukrainie. Tak samo było za Gierka. tak było i jest w Wenezueli. Kaczyński z kolegami rozwalili kraj, który tonie. Inflacja - jak wiemy - bierze się z nadmiaru pustego pieniądza na rynku. To efekt szalonego rozdawnictwa, to efekt dodruku pieniędzy!!!
bDBfduEP
Lilka
11 miesięcy temu
Chcieliscie pisu to macie! Idzcie do kosciola pomodlic sie to moze wam bedzie lzej!
1 rok ekonomi...
11 miesięcy temu
Ciemny lud. Przecież to jest to samo. Niskie zarobki pozostały, bo sztuczne ich podnoszenie podwyższa ceny.
...
Następna strona