Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Likwidacja OFE już wkrótce. Kryzys może zmienić zasady transferu środków

122
Podziel się:

Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych ma się ku końcowi. Kryzys jednak może sprawić, że znacznie zmienią się zasady tejże reformy, co odczują wszyscy oszczędzający pieniądze w OFE.

Likwidacja OFE już wkrótce. Kryzys może zmienić zasady transferu środków
Reforma OFE. Polacy staną przed ważną decyzją (zdj. ilustracyjne). (Unsplash.com)
bECcwQOd

Przed kilkoma dniami premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że reformę OFE należy dokończyć. - To oddanie pieniędzy i przywrócenie własności, a 10 tys. złotych wróci do Polaków - zapowiadał Morawiecki.

Tutaj właśnie skrywa się największa pułapka. W ustawie likwidującej OFE pojawił się swoisty bufor bezpieczeństwa dla emerytów - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennik przypomina, że jeżeli w momencie transferu stan konta będzie niższy, niż dnia 15 kwietnia 2019 roku, to rząd wyrówna nam tę stratę.

bECcwQOf
Zobacz także: Zobacz: Likwidacja OFE w przyszłym roku. "Projekt gotowy"

- Zmiany, które wprowadzamy do ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych, dotyczą tylko terminów. Nie chcemy wprowadzać innych zmian - powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Tutaj rodzi się jednak pytanie, czy zmiana terminowa dotknie również wspominaną datę 15 kwietnia 2019 roku. W momencie tworzenia takiego zapisu w ustawie likwidującej OFE rządzący nie mogli przewidzieć pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu.

bECcwQOl

Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Ministerstwa Finansów. Na odpowiedź czekamy.

Pieniądze do OFE trafiają za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przekazuje część naszej składki (dokładnie 2,92 proc.). O tym, jaka kwota trafiła do OFE, dowiemy się po zalogowaniu do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) dostępnej na stronie Zakładu.

bECcwQOm

Wszystkie pieniądze, które gromadzą OFE, przeliczane są na tak zwane jednostki rozrachunkowe. Ich wartość zmienia się każdego dnia. Mnożąc liczbę posiadanych jednostek rozrachunkowych przez aktualną wartość takiej jednostki, możemy dowiedzieć się, jaki kapitał dotychczas został zebrany w naszym funduszu emerytalnym.

Środki mają wrócić do Polaków, ale pomniejszone o 15-proc. podatek (tzw. opłata przekształceniowa). Środki przekazywane na OFE były odliczane od dochodu do opodatkowania, więc przy ich planowanym "uwolnieniu" państwo ma zamiar ten podatek ściągnąć.

Jak będzie wyglądać reforma? Uczestnicy dotychczasowych OFE stają przed wyborem: albo oszczędzanie na IKE, albo przeniesienie środków na konto w ZUS.

bECcwQOn

Różnice są znaczne. Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE. Ma się to stać bez wniosków i bez dodatkowego wysiłku. Pieniądze przekazane do IKE będą podlegały dziedziczeniu. W przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS.

Wybierając ZUS, uniknie się opłaty przekształceniowej, ale środki nie będą dziedziczone. Emerytury są jednak i tak opodatkowane, więc zysku z wyboru tego rozwiązania tak naprawdę nie będzie.

Co z tymi pieniędzmi, które będą leżały na IKE? Dalej będą inwestowane przez te same firmy, które działały w OFE. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będziemy mogli sami nimi dysponować: albo od razu wypłacić całą gotówkę, albo co miesiąc pobierać z niej dodatek do emerytury z ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECcwQOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(122)
złodzieje +
rok temu
Po tym, jak dobry znajomy byłej premier Beaty Szydło - Zdzisław Filip przestał być prezesem spółki Tauron Wydobycie, znalazł nową posadę. Został członkiem rady nadzorczej państwowej spółki – krakowskiego Portu Lotniczego w Balicach. Prezesem Portu jest były asystent Szydło – Radosław Włoszek.
Antoni
rok temu
To dopiero okradanie w mocy prawa. 15% frycowego za to, że rząd zlikwiduje OFE i przeleje kasę do ZUS, a jak Tusk przelał całą kasę to do dziś mówią, że ukradł pieniądze z OFE. Czy ci ludzie są tak zakłamani czy nienormalni? Chyba łatwo jest odróżnić 100zł od 85zł? Jeszcze ze dwa razy niech tak poprzekształcają i z pieniędzy nic nie zostanie.
sznurek
rok temu
jak czytam komentarze to cud że piszący te komentarze umieją buty wiązać
bECcwQOH
ANTYpis
rok temu
Kolejny skok pismafi na kasę zwykłych obywateli. Tej mafii ciągle mało i będą coraz więcej i więcej nam zabierać pod byle pretekstem. A ciemny lud pozwoli na wszystko w zamian za 500+
Moje OFE
rok temu
Niech zostawią moje pieniądze w spokoju
...
Następna strona